Recenze: Spotlight (2015) – Církevní skandál na vlastní bulvy

Přečtěte si

Autor

Fr
Fr
„Kdybychom občas neudělali něco, co se nesmí, tak si v životě neužijeme žádnou srandu.”

Investigativní žurnalistika je vděčným filmovým tématem. Novinář jde po problému jak slepice po flusu, s vypětím všech sil překonává překážky a padouch je za přítomnosti nadšeného (a mnohdy zhnuseného) publika skandálně odhalen. Spotlight není jiný. Jde jen o to, jestli tenhle nástupce Všech prezidentových mužů (1976), dokáže po filmových akademicích rozvibrovat pumpy také obyčejných diváků.

Režisér a scénárista Thomas McCarthy (Win Win, Přednosta) pokračuje v trendu nepodbízivých snímků. Tohle téma však bylo trefou (trefně řečeno) do černého. Spolu s Joshem Singerem (WikiLeaks) si řekli, že na skutečném příběhu o odhalení pedofilie uvnitř katolické církve, vyzdvihnou sílu žurnalistiky. Dva Oscaři (film + původní scénář) a ocenění Screen Actors Guild za obsazení vypovídají, že se jim to podařilo. Na place se sešla opravdu fajnová sestava: Michael Keaton, Liev Schreiber, Rachel McAdams, John Slattery, Stanley Tucci či Mark Ruffalo. Všichni podávají decentní herecké výkony, ze kterých je cítit respekt jednoho ke druhému a do mrtě zúročili prostor, který McCarthy svým hercům ponechává.

Rachel McAdams, Mark Ruffalo, Brian d'Arcy James, Michael Keaton a John Slattery
je třeba se zamyslet, jestli tyhle noviny mají na konflikt s církví zdroje

Na začátku velkého příběhu je nástup editora Martyho Barona (Liev Schreiber) do redakce „The Boston Globe“. Má zlepšit ekonomický výsledek. Přestože je mezi místními zkušenými kolegy považován za outsidera, ihned po přečtení sloupku o právníkovi, který tvrdí, že Bostonský arcibiskup věděl o sexuálním zneužívání dětí, ale neudělal nic, aby tomu zabránil, vycítí zajímavost materiálu. Začne naléhat na Waltera „Robby“ Robinsona (Michael Keaton), vedoucího týmu Spotlight, což je malá skupinka investigativních novinářů (Mike Rezendes (Mark Ruffalo), Sacha Pfeiffer (Rachel McAdams) a Matt Carroll (Brian d’Arcy James), aby se tomu věnovali.

Rozjíždí se vyšetřování, které z případu jednoho kněze přeroste v neuvěřitelnou kauzu. Čím hlouběji se dostávají, tím míň jsou jejich zjištění uvěřitelná. Reportéři, mimochodem všichni katolíci, netuší, že pracují na největším příběhu svých kariér. Sledujeme pomalý sběr dat a informací, náročnou, několikaměsíční práci, která předchází zveřejnění dlouhotrvajícího skandálu s více než tisícovkou obětí, tajnou dohodou a krytím zločinů bostonským kardinálem.


Spotlight
čichám, čichám Pulitzera

Do vyšetřování zasahují útoky z 11/9 2001, které ho pozdrží, novináři také odhalí kostlivce ve skříni „Globe“. Noviny už totiž jednu příležitost na odhalení měly a nevyužily ji. To vše jen zvyšuje atraktivnost příběhu a dává divákovi možnost ještě víc přičichnout k novinářskému povolání.

McCarthy vypráví precizně a nezaujatě. Bez vizuálních pozlátek, bez bulvární atraktivity (církevních výhružek, výpovědí dětí), bez osobních problémů. Jde „jen“ o mravenčí práci získávání informací, potvrzování věrohodnosti zdrojů a dokumentů, vedoucích ke konečnému výsledku. Ozdobou není jen obsazení, ale také scénář. Je o lidech, kteří stáli za šokujícím odhalením a (bohužel) bez emocí ukazuje, jak to tenkrát bylo. Myšlenky a názory si máme utřídit později sami. Berte to jako exkurzi do továrny jménem žurnalistika.

Verdikt:


Velký příběh, nebo typická Oscarová návnada? Novinářské drama o jedné reportáži Spotlight je spíše filmem řešícím závažné téma, než filmem, na který do smrti nezapomenete. Dává na obdiv nenápadnou filmařinu, která, včetně herců, ustupuje závažnosti příběhu. Díky jednoduchému stylu vyprávění divák lehce pobere vše, co je v sázce a nakonec je samozřejmě zaplaven pocitem štěstí, že se dílo podařilo. Z této oslavy mizející formy žurnalistiky necákají emoce, ale je spíše zdrženlivou citovou záležitostí, kterou ocení novináři i akademici. A obyčejný divák? Bude mu stačit, že všichni novináři nejsou bezcitní paparazzi?

Spotlight
Trailer
Životopisný / Historický / Thriller / Drama
129 min
Režie: Thomas McCarthy
Hrají: Michael Keaton, Mark Ruffalo, Rachel McAdams, Liev Schreiber, John Slattery, Brian D’Arcy James, Stanley Tucci a další

Konečné hodnocení

Fr
80 %

1 komentář

  1. 80% je málo, dala bych přes 90%. Ten film nemá chybu a je to správná volba pro všechny, kdo nečekají pouze blockbusterový efektní zážitek, ale mnohem víc. Zarýpání se v tématu a zamyšlení se nad celkovou podstatou problému. Není pro každého, to ano. Ale je pro každého, kdo se nerochní v Rychle a zběsile, v Kameňáku nebo v čemkoliv s Adamem Sandlerem. Pls no hate this movie! 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Na skandálu okolo zneužívání dětí katolickými kněžími v Bostonu na přelomu milénia byla nejděsivější míra, ve které probíhalo, a především funkce církve jako aparátu, který ho systematicky zahlazoval před veřejností. Spotlight byl v té době investigativní tým novinářů v The Boston Globe. Drama rekonstruuje jejich dlouhou cestu k sérii článků, které otřásly postavením církve, a zkoumá otázky novinářské etiky, složitost práce mezi právními kličkami a osobní morálkou a tiché spiknutí, jehož míra se odkrývá před nevěřícnýma očima novinářů.(Febiofest)Recenze: Spotlight (2015) – Církevní skandál na vlastní bulvy