Recenze: O kuřatech a lidech (2015) – Hrátky se slepicemi znepokojí nejméně

Přečtěte si

Autor

Režisér Anders Thomas Jensen opět přidává do zásob dánské kinematografie další neobyčejný film. S obsazením svého oblíbence Madse Mikkelsena představuje příběh rodiny a lásky v jednom z nejnechutnějších a nejznepokojivějších pojetí.

Bratrové Gabriel a Elias přijdou o otce. Co je ovšem ochromí ještě daleko víc, než ztráta nejdůležitější osoby v jejich životě, je její posmrtný vzkaz. Otec totiž ještě před svojí smrtí pro oba syny natočil video, ve kterém odhaluje částečnou pravdu o jejich původu. I když tak vzkaz v ten nejvíce nepříhodný moment přeruší jiný nahrávaný pořad, Gabriel a Elias se dozví pravdu o své adopci. Každý má jinou matku a jejich společným biologickým otcem je ve skutečnosti Evelio Thanatos, který žil osamělým životem pouze se svými dalšími třemi syny v sanatoriu na řídce obydleném ostrově Ork. Na vrcholu své životní kariéry zářil jako odborník na výzkum kmenových buněk, tedy vědec stejně jako Gabriel. Podle všeho je stále naživu a oba bratři se tak vydávají na cestu poznání svého pravého původu.

Mænd og Høns

Do tohoto momentu vše určitě vypadá jako začátek pohádky s mírně dramatickým nádechem. Znalci díla dánského režiséra Anderse Thomase Jensena ovšem vědí, že mimo patřičný vkus pro drama má tento člověk také zálibu v černém humoru a mysterii. Ničím z toho rozhodně nešetřil v jednom ze svých starších filmů s názvem Adamova jablka nebo v úplně prvním celovečerním filmu z přelomu tisíciletí, Blikající světla. V O kuřatech a lidech se opět dostal jak na režisérskou, tak scenáristickou židličku, a tak i tento film pořádně okořenil vším tím, co má rád. Nevyjímaje svého oblíbeného herce z již zmíněných a dalších jeho filmů, Madse Mikkelsena (seriál Hannibal).

Nyní, když už jsou známé souvislosti, můžeme pokračovat v popisu tohoto znepokojivého Jensenova skvostu. Oba bratři se narodili s rozštěpem horního rtu, Elias (Mads Mikkelsen) navíc trpí mentální poruchou –  ve zkratce je chronicky snadno vzrušitelný, takže se musí stále uspokojovat, a k tomu je jednoduchý. S tímto mírným handicapem se musí Gabriel (David Dencik) na své cestě vypořádat, koneckonců měl ale celý život na to, aby si na bratra i přes vlastní nelibost zvyknul.

mandsoghons3

Na své další tři bratry, s rozštěpem a stejně jednoduché, avšak navíc hrubě agresivní a zoofilní, ale rozhodně připravený nebyl. Situace nabírá obrátky, Gabriel rychle končí paralyzovaný vycpaným bobrem na vozíku a postupně odhaluje tajemství původu všech pěti bratrů, které by leckomu mohlo hnout žaludkem. Po sanatoriu se volně prochází různě křížená domácí zvířata, takže není nezvykem potkat slepici s kravskými kopyty, která posléze neunikne pohlavnímu zneužití od jednoho z bratrů. A to je moc už i na Eliase. Kde je otec všech bratrů? A co se skrývá v tajemném sklepě?

Anders Thomas Jensen tímto filmem možná řadu diváků znechutí, ale za odpuzujícím a depresivním nádechem příběhu lze najít daleko víc. Úvodní otázky a retrospektivní kompozice donutí člověka zamyslet se nad původem a hodnotou života, rodinnou láskou a touhou družit se i přes nelehká fyzická a mentální úskalí, anebo jak je možné žít na ostrově o 41 obyvatelích, z nichž tři by vás nejraději umlátili hrncem, vycpaným bobrem nebo neckami.

32858f077742a9aca87f971d37de39ae

Scénář je v nejobšírnějších momentech proložený Jensenovým oblíbeným černým humorem a nadsázkou, takže nikdo nemůže být překvapený, ale určitě bude, až se Mads Mikkelsen beze špetky studu pustí do buzerace nesmělé vozíčkářky nebo si se svými třemi stejně jednoduchými bratry zničehonic v nejvíce dramatické chvíli zahraje badminton. Mikkelsen svoji roli sehrál perfektně, stejně jako pobouřený a zároveň fascinovaný David Dencik v roli Gabriela.

Verdikt:

Jensen nezklamal. Jeho dílo vás od začátku přivede do skutečného stavu nechutenství, který střídá údiv a nevybíravé zamýšlení se nad hodnotou života v krajních mezích. Zasmějete se, kde byste nechtěli, převážnou většinu jeden a tři čtvrtě hodinové metráže však budete strnule zírat. Skvělý výkon ve všech rolích.

  • O kuřatech a lidech/Mænd & høns
  • Trailer
  • Režie: Anders Thomas Jensen
  • Hrají: David Dencik, Mads Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas, Søren Malling, Nicolas Bro

REVIEW OVERVIEW

Jan Marek
74 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také