Recenze: Kung Fu Panda 3 (2016) – Dračí bojovník hledá sám sebe

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Pojídač knedlíků Po se vrací ve druhém pokračování animované podívané pro celou rodinu. Kung Fu Panda 3 je tu.

Před Poem stojí nová výzva. Pokud si myslel, že stát se Dračím bojovníkem, byla ta nejtěžší zkouška, jakou kdy podstoupil, pak byl tento urostlý panda na omylu. Jeho milovaný učitel Sifu jde totiž na odpočinek. Ale kdo převezme jeho místo? Sifu tedy pověří pandu nejbláznivějším úkolem – stát se učitelem. Pro Poa je to jedna z dalších nečekaných novinek, se kterou se musí vypořádat. Jednak se z ničeho nic po letech objeví jeho biologický otec, jednak se z říše duchů vrátil mocný bojovník Kai, který byl kdysi dávno přítelem želvího mistra kung-fu Ugveje. Dokáže se Po stát učitelem a připravit své žáky na nebezpečí, jaké Kai představuje?

kfp3_sq6009_s1-001_fin-2

Pokud čekáte od nového dobrodružství nějakou invenci, pak jste na omylu. Třetí díl se drží stejného mustru jako předchozí dva filmy. Tím ovšem netvrdím, že je to špatně. Tvůrčí tým si dal opět záležet na perfektním balancováním mezi trhlým dílkem pro dítka a podívanou pro dospělé. Nečekejte však žádné průlomové sdělení jako v případě skvělého letošního animáku Zootropolis: Město zvířat. Kung Fu Panda 3 klade důraz na rodinné hodnoty a víru v sebe sama, což je vidět prakticky v každém animovaném snímku.

Velkou předností třetího dílu je však soustředění se na samotného Poa. Nové pokračování totiž navazuje na události ze dvojky a na scénu tak může vstoupit pravý otec hlavního hrdiny. Díky tomuto chytrému tahu se tak s Poem vydáme na cestu do jeho pravého domova a objevujeme další střípky mozaiky, která nám nakonec ukáže, kým Po ve skutečnosti je. Bohužel jde stranou dějová linka s Kaiem, který moc prostoru nedostává. Nápad s říší duchů je sice povedený, dokonce i vypointovaný, ale to je jediná věc, která stojí ve spojitosti s Kaiem za zmínku. Nemilosrdný bojovník je zde totiž vyobrazen jako komická figurka, jež vůbec nenahání strach. Jakmile vstoupí na scénu, mimochodem za zvláštního hudebního doprovodu hvězdného Hanse Zimmera, jehož téma pro Kaie působí rovněž nechtěně vtipně (že by mu scházel parťák John Powell, jenž se Zimmerem podílel na prvních dvou filmech z této série?), tak má divák pocit, že tohle se tvůrcům zkrátka nepovedlo. Oproti dvěma předchozím záporným figurkám je to obrovský krok zpět.

kfp3_sq2000-s34_f283_fin-2

Stejně tak choreografie akčních scén, v jedničce i dvojce svěží a nápaditá, jež zde působí naopak průměrným, místy až komickým dojmem. Režie se přitom ujala Jennifer Yuh Nelson, která je podepsána pod druhým dílem. Avšak v tomto filmu dostala posilu, Alessandra Carloniho, jako spolurežiséra, jenž se podílel na dalších animovaných snímcích od studia DreamWorks jako výtvarník, mimo jiné u filmů Jak vycvičit draka nebo Croodsovi. O zábavu mělo být tedy postaráno, ale… Film dokonce postrádá i jakoukoliv gradaci, což snímku na celkové známce také nepřidá. Škoda.

Verdikt

Druhé pokračování o Dračím bojovníkovi se nese ve stejném duchu jako předchozí filmy. Se všemi klady i zápory. Komické vyobrazení záporáka i akčních scén škatulkují nové dobrodružství k průměrným animákům, ale sonda do Poovy duše nakonec balanc mezi ryze dětským a dospělým snímkem udržela. Jako závěr trilogie bych to bral všemi deseti, třebaže je to nejslabší díl.

Kung Fu Panda 3
Trailer
Stopáž: 94 minut
Režie: Jennifer Yuh Nelson, Alessandro Carloni
Hrají: Jack Black, Bryan Cranston, Dustin Hoffman, Angelina Jolie, Lucy Liu, J. K. Simmons, Seth Rogen

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
65 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Jedna z nejúspěšnějších animovaných sérií na světě se vrací a v jejím čele nestojí nikdo jiný než slavný kung-fu bojovník, tak trochu do šířky urostlý panda Po. Zdálo by se, že ve dvou předchozích dílech Po dosáhl nejvyššího možného stupně tím, že se stal Dračím bojovníkem. Ale to je velký omyl. Před Poem stojí nová velká výzva. Jeho milovaný učitel Sifu jej totiž seznámí s dalším úkolem, který jej má ještě více zdokonalit v umění kung-fu: Po se musí stát učitelem. A to je právě ten jediný úkol, z kterého má Po tak trochu hodně strach. Během svého prvního tréninkového výcviku, má totiž na starosti Pětku, tedy ty nejlepší z nejlepších kung-fu bojovníků v celé Číně. Po se pokouší v jemnostech kung-fu poučit své idoly – Tygřici, Opičáka, Zmiji, Jeřába a Kudlanku. Místo toho v tréninkovém sále, v tomto prostoru disciplíny, cti a duchovního cvičení, zavládne naprostý chaos. Přerod studenta v učitele ale není jediným pozdvižením v Poově životě. Znenadání se objeví jeho dávno ztracený biologický otec. Setkání je to šťastné a společně odcestují do ukrytého pandího ráje, kde se setkají s dalšími pandími členy široké a černobílé rodiny. Ale pak jako vichřice proletí celou Čínou padouch Kai a pomocí nadpřirozených schopností začne porážet všechny mistry kung-fu. Po musí dokázat nemožné: stát se dobrým učitelem a vyškolit v umění kung-fu celou partu legraci milujících, těžkopádných pandích příbuzných a proměnit je ve společenství Kung Fu Pand. Poovi je slovo “nemožné” naštěstí zcela cizí.Recenze: Kung Fu Panda 3 (2016) - Dračí bojovník hledá sám sebe