Recenze: Grimsby (2016) – Nespoutaný Cohen zase řádí

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Byl tu Borat, Bruno i Diktátor. Komik Sacha Baron Cohen nemá žádné hranice a v nové komedii Louise Leterriera to znovu dokazuje.

Nobby (Sacha Baron Cohen) žije v zapadlé čtvrti Grimsby. Má devět dětí a jeho vášní je fotbal. Neustále věří v návrat svého 28 let nezvěstného bratra Sebastiana (Mark Strong), pro kterého má permanentně připravený pokoj. Když se s bratrem konečně setká, dozví se, že je tajným agentem, jenž je zrovna na důležité misi. Misi, kterou mu jeho povalečský bratr zkazí a díky tomu se ze Sebastiana stane terč. Nezbývá nic jiného, než spojit síly a společně misi dovést do zdárného konce.

MV5BMjI2NzIyNzM0Ml5BMl5BanBnXkFtZTgwNjk3MjI3NzE@._V1__SX1377_SY703_

Komik Sacha Baron Cohen zřejmě podlehl vlně komediálních špionážních filmů natolik, že se rozhodl napsat si vlastní. A jak je zvykem, tak i zde dostál svému jménu, které si několik let komediálními snímky budoval. Mnozí se ptají, zda má Cohen vůbec nějakou hranici, kterou by v žádném případě nepřekročil. Inu, jeho nová komedie ukazuje, že žádnou hranici nemá. Grimsby je vskutku jen pro silné nátury, to bezpochyby.

Cohen vsadil na tzv. bromanci, což je v  Hollywoodu posledních pár let celkem tradiční náplní filmů s mužským párem. Na samotný vrchol se to podařilo dovést tvůrcům 21 Jump Street i v následném pokračování – 22 Jump Street, kde zářili Jonah Hill a Channing Tatum jako nerozlučná dvojice policistů v utajení. I tvůrce Borata si dělá z tohoto tématu legraci, převážně v nostalgických flashbacích, ale kvalitám výše zmíněných snímkům se nepřiblížil ani zdaleka.

Co naplat, jestli si dvojice Cohen a Strong na plátně rozumí, když Strong se na roli mladšího bratra hodí horko těžko. Casting zde selhal na plné čáře, byť je Mark Strong velmi dobrý herec. Jakmile divák pochybuje o skutečnosti, že na mladšího bratra zkrátka vůbec nevypadá, a to celý film, je to chyba. Snímek vypadá nevěryhodně a je jedno, že se Cohenovi opět podařilo rozvířit vody svými vulgárními vtipy či zesměšňováním celebrit, dokonce i republikánského kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa.

MV5BOTcwYmFiNmItNzdiYi00MDA4LWEwMTktMGQxYmVmZGY2MDQyXkEyXkFqcGdeQXVyNTQzOTg1MDM@._V1__SX1377_SY703_

Nekorektní humor je Cohenovi blízký a je jen na divákovi, co všechno je ochoten akceptovat. Že se dá vydělat na vyholené hlavě? Pro některé hodně silné kafe. Ale jako odlehčení to funguje.

Verdikt

Zvěsti o tom, že Cohen zašel příliš daleko, se nepotvrdily. Ano, i zde je velká dávka nekorektního humoru, spousta žaludek obracejících scén, ale nic, co by divák znalý Cohenovy tvorby neviděl dříve. Problém je totiž v žánru, který není známému komikovi blízký a také ve špatném castingu jedné z hlavních postav. Jako komediální špionážní komedie působí Grimsby dosti průměrným dojmem.

Grimsby / The Brothers Grimsby
Trailer
Stopáž: 82 minut
Režie: Louis Leterrier
Hrají: Sacha Baron Cohen, Mark Strong, Isla Fisher, Ian McShane, Rebel Wilson, Penélope Cruz

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
60 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také