Komiks: Daredevil: Rok jedna (2011) – Drsné začátky Muže beze strachu

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

V nedávné době jsme rozšířili svou působnost o seriály, a nyní přinášíme novou kategorii, a sice komiksy, které nějak souvisí se světem filmu. A jelikož se kvapem blíží druhá série netflixáckého Daredevila, rozhodl jsem se napsat recenzi na jedno z jeho nejznámějších dobrodružství, kterým se inspiroval právě i seriál. Jde o komiks, jenž poupravuje a podstatně rozšiřuje Daredevilův původ a počátky.

Daredevil je jedním z nejstarších hrdinů nakladatelství Marvel. Jeho historicky první číslo vytvořil v šedesátých letech legendární scénárista Stan Lee a kreslíř Bill Everett (u nás vyšlo ve sborníku Marvel: Počátky – 60. léta, v rámci Ultimátního komiksového kompletu). Největší štěstí ale tohoto do té doby čtenáři nepříliš oblíbeného maskovaného strážce spravedlnosti potkalo ve chvíli, kdy na jeho příbězích začal pracovat Frank Miller.

Toho většina lidí zná jako autora kultovního Sin City, či 300. Nicméně před tím, než vydal tyto skvosty, napsal a nakreslil řadu komiksů pro dva největší komiksové rivaly: DC a Marvel. A u obou napsal, pochopitelně mimo jiné komiksy, dvě dosti podobná díla. Jak pro Batmana, tak pro Daredevila vytvořil příběh o jejich začátcích.

V případě Muže beze strachu spolupracoval s dalším komiksovým velikánem: Johnem Romitou Jr. (u nás známý zejména díky Spider-Manovi a komiksu Kick-Ass). Není proto divu, že jejich spolupráce dala vzniknout skutečně povedenému dílu, které je po právu řazeno mezi nejlepší grafické novely, jež ono mamutí vydavatelství vydalo.

Frank Miller nám Matta Murdocka představí pěkně odpočátku. Dětstvím a nehodou, která mu přivodí slepotu a jinak zostřené ostatní smysly počínaje, a prvním oblečením rudého kostýmu konče. Nutno dodat, že závěrečná dvojstránka, jejíž hlavní motiv je použit i na obalu knihy, v sobě skrývá do té doby všechny verze Daredevilova kostýmu, což je takové milé pomrknutí směrem ke čtenáři.

Scénář se nebojí jít na dřeň a představuje Matta Murdocka přesně v souladu s tím, co dělá některé marvelovské hrdiny tolik jedinečnými. Nejde o nějakého nedotknutelného a naprosto kladného hrdinu, nýbrž o muže, který chybuje, a ač je obdařen nadpřirozenými schopnostmi, není nesmrtelný. A jelikož jsou to Daredevilovy počátky, tak vězte, že chybuje hodně. A nejvíc asi při milostném vzplanutí s Elektrou, se kterou tu rozhodně není vše v pořádku.

V komiksu také vystupuje postava, jež se objevila i v seriálu, muž známý jako Stick, který byl zpočátku Daredevilovým mentorem a mnohému jej naučil. Setkáme se i s nástupem Kingpina na scénu a je tu naznačen i doutnající oharek rivality, z něhož se má časem stát požár, když se Daredevil s králem zločinu poprvé nepřímo střetne a přeruší mu jeho „obchod,“ zahrnující unesené děti.

K příběhu je ještě nezbytné dodat, že je správně syrový, násilný, i trochu krvavý. Samozřejmě nečekejte nic tak „odvázaného,“ jako třeba ve zmiňovaném Sin City. Vše je samozřejmě ještě v potřebných mezích mainstreamového média. Nicméně ona potřebná temná atmosféra, která k Daredevilovi neodmyslitelně patří, tu je. A je vidět, že Millerovi tenhle hrdina prostě sedí.

Murdockova zranitelnost a problémy tuto postavu navíc činí uvěřitelnou a je tak snazší se s ní ztotožnit. Krom atmosféry příběhu, dobře napsaných postav a zajímavé, místy jednoduché, nicméně jisté a výborně provedené devadesátkové kresby, tu je samozřejmě nezbytná, pro někoho možná až nesnesitelně koňská dávka patosu. Což však dle mého skromného názoru k superhrdinskému komiksu patří. Zvlášť když jde o příběh, popisující jeho zrod.

Daredevil: Rok jedna je příběhem, který, ostatně jako vše od Franka Millera, má svůj typický rukopis a styl, který nemusí každému sednout. Nicméně jak fanouškům seriálu, tak odrostlejším komiksovým čtenářům mohu toto dílo jedině doporučit. Pokud chcete s Daredevilem začít, tento komiks je nejlepší možná volba. Já se bavil velmi.

Komiks u nás vyšel v roce 2011 a vydalo jej nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí výtisku. Zakoupit jej můžete zde.

  • Daredevil: Rok jedna / Daredevil: The Man Without Fear
  • USA, 160 stran, původně vyšlo jako Daredevil: The Man Without Fear #1-5, r. 1993
  • Scénář: Frank Miller
  • Kresba: John Romita Jr.
  • Vydání: 1.
  • Vazba: paperback
  • Formát: 170×255
  • Tisk: barevný
  • Překlad: Martin D. Antonín

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Život mladého Matta Murdocka se nenávratně změnil v okamžiku, kdy vstoupil do cesty náklaďáku s radioaktivním odpadem. Murdock při nehodě sice ztratil zrak, ale získal nové schopnosti. Schopnosti, které ho předurčily k životu superhrdiny. Jenže za všechno se platí... a v tomhle případě se bude platit krví. Komiks legendárního Franka Millera (Batman: Návrat temného rytíře, Sin City, Batman: Rok jedna) Daredevil: Muž beze strachu mapuje začátky slavného superhrdiny. Jeho výcvik, první mise a osudové setkání s dívkou jménem Elektra. Je to příběh lásky, bolesti, zklamání a odhodlání. Příběh síly podaný tak, jak to dokáže jen Frank Miller.Komiks: Daredevil: Rok jedna (2011) - Drsné začátky Muže beze strachu