Temný rytíř a Muž z oceli jsou nejikoničtější hrdinové komiksového studia DC. Na stránkách barevných grafických novel se utkali několikrát, ovšem na stříbrném plátně jsme zatím možnost je vidět pohromadě neměli. To se ale změnilo s příchodem nového filmu Zacka Snydera.

batsignal

Superman je v životě obyčejných lidí těžko pochopitelným úkazem. Jedni ho považují za nového mesiáše, který se zjevil, aby spasil lidstvo, druzí za samozvaného strážce, který nerespektuje lidské zákony a který přináší více škody než užitku. Do druhé skupiny se zařazuje i Bruce Wayne, který v superhrdinovi s červeným pláštěm vidí obrovskou hrozbu, kterou bude nesmírně těžké potlačit. Strážce Gothamu chápe, že dříve nebo později dojde ke střetu mezi ním a modlou Metropolis, je to nevyhnutelné. Aby toho nebylo málo, na scéně se objevuje mladý nevzpytatelný génius Lex Luthor, který se až moc podezřele stará o Zodovu loď nedobrovolně zaparkovanou uprostřed rozbořeného města.

batman-vs-superman-ew-pics-5

Střet titánů dostal na starost zdokumentovat režisér Zack Snyder. Ten již měl možnost podivat se na blíže jednoho ze dvou protagonistů, jelikož stál za režií prvního Supermana, Muže z oceli. O scénář milovníkovi zpomalovaček se tentokráte postarali zkušený matador David S. Goyer a Chris Terrio. Toto trio vytvořilo dohromady především opulentní vizuální podívanou, která nepostrádá dynamickou akci a líbivé barevné scény. Ale to ke štěstí nestačí. Po příběhové stránce to není to pravé ořechové. Postavy jsou až moc ukecané, jejich zdánlivě filozofické myšlenky působí ve snímku takového žánru zbytečně. Ve snímku se ukážou i snové vize obou kohoutů na kurníku, ale i přes svou rychlost a údernost působí trochu nepatřičně. Příběhové putování přerušují a slouží spíše k jeho degradaci. Děj je hodně zjednodušený a značně prvoplánový. Pokud to srovnáte s Nolanovými Batmany, působí to jako nepříliš talentovaný fotbalista marně žijící ve stínu svého nadanějšího kolegy. Navíc je řada protagonistů trochu odlišná oproti komiksům a předchozím dílům (nejvíce to můžeme vidět u Batmana, který je zde brutálním buldokem bez jemného bojového stylu), což nemusí sedět každému. A další mínus: opět se dočkáme smrti Waynových, což už jsme viděli tolikrát, že to opravdu působí jako nastavovaná kaše.

maxresdefault

Největší pozornost byla samozřejmě zaměřená na Bena Afflecka, který dostal od fanoušků pěknou čočku. Ti mu zkrátka nevěřili, že by se dokázal s pompou ujmout role Bruce Waynea. Ale tento úkol zvládl obstojně. Jeho maskovaný hrdina je sice jiný, než jsme čekali (svou brutalitou a absencí batmanovského pravidla „nezabiješ“ je spíše podobný Rorsachovi z Watchmenů, navíc není tak superinteligentní), ale taková katastrofa to není. Stárnoucí ochránce Gothamu má šarm i tah na bránu. Té se nám dostane hodně při pohledu na Jesseho Eisenberga. Lex Luthor má být chytrý padouch překypující charismatem a notnou dávkou těžko popsatelného zla. Ovšem v Eisenbergově podání jde o ukecaného mladíka, který se chová jako puberťák myslící si, že je hrozný frajer, když odkazuje na literaturu a historické události. Veřejnost si žádala Heisenberga (Bryana Cranstona, jehož postava z Perníkového táty proslavila), ne Eisenberga. Henry Cavill je stejně jako v minulém dílu prkenný, žádná změna. Největší přínosy najdeme v Gal Gadot. Její Wonder Woman je zahalena do roušky mystična a její představitelka nepostrádá jak atraktivitu, tak schopnost navodit pocit, že vás zbije během několika vteřin. Talent Jeremyho Ironse byl udušen pod nedostatkem prostoru. Ale v tom málu, co dostal, ukázal, že se dá Alfréd pojmout trochu jinak než jako britský elegán.

_1449122401

Hudby se ujal opět Hans Zimmer a ani tentokráte nešlápl vedle. Melodie neztrácejí náboj a zajímavost (hlavně ta patřící Wonder Woman), ovšem chybí tu tak výrazný motiv jako Muži z oceli.

Verdikt Daniela Birguse
Byla nám slíbená epická podívaná se silným příběhem, bombastickými souboji a prokreslenými postavami. Dostali jsme sice bombastické souboje, ovšem ani ty nezachraňují zbytek. Ploché a nezáživné postavy, plytký děj a nejisté výkony u některých herců. Všechny tyhle nedostatky tvoří pomyslný kryptonit, který Supermanovi dobře rozhodně nedělá a výslednému dojmu rovněž ne.

Očima Lukáše Vaňka
Tak začnu pozitivně. Ben Affleck jako Batman není vůbec špatný, pouze je špatně napsaná jeho postava celkově. Trauma z dětství, pifka na Supermana absolutně neopodstatněná…co to jako má být? Chápu, že se DC vydává jinou cestou než konkurenční Marvel, ale když už se chtějí vydat temnější a více realistickým pojetím, ostatně jak sám Snyder konstatoval, tak proč to proboha musí opět skončit u naprosto špatného a místy až nelogického scénáře? Téměř všechny postavy, tedy až na Wonder Woman, jednají neuvážlivě až legračně. Finální bitka mezi dvěma archetypálními klaďasi končí u jednoho kouzelného slůvka a hned jsou nejlepší kámoši. Na závěr pak klasický nepřehledný digitální bordel. Na Muže z oceli se někdy klidně opět podívám, ale tohle znovu vidět nemusím.

Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti / Batman v Superman: Dawn of Justice
Trailer
Stopáž: 151 minut
Režie: Zack Snyder
Hrají: Henry Cavill, Ben Affleck, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Gal Gadot, Laurence Fisburne, Jeremy Irons, Diane Lane

Na tento film si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

PŘEHLED RECENZE
Daniel Birgus
65 %
Očima Lukáše Vaňka
50 %
Očima Martina Pevného
55 %
Předchozí článekRecenze: Terminus (2015) – Australské sci-fi o naději
Další článekFOTO: David Hasselhoff po 15 letech v Pobřežní hlídce
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.
recenze-batman-v-superman-usvit-spravedlnosti-2016-clovek-proti-bohuV době, kdy svět řeší otázku, jakého hrdinu skutečně potřebuje, v obavách z naprosto nekontrolované moci téměř božského superhrdiny se střetává respektovaný a mocný ochránce spravedlnosti ve městě Gotham s nejuctívanějším spasitelem moderní doby ve městě Metropolis. A zatímco mezi sebou Batman a Superman válčí, rychle se vynořuje nová hrozba, která představuje pro celé lidstvo ještě větší nebezpečí než kdy v minulosti.

1 komentář

  1. Heleďte, je to komiksovka, která nemá moc dobrej scénář, ale akcí pobavit dokáže. Navíc ti dva voplášťíkovaný hrdinové dokážou dostat z lidí alespoň nějaký emoce. Je tady nová postava – Wonder Woman, kterou Snyder zapracoval prádně a lehce. Baví i Eisenberg jako padouch. 50%? To je bulvár…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno