5 důvodů, proč si nenechat ujít Rodinku Bélierových

Přečtěte si

Autor

Paula řeší životní dilema. Má opustit své neslyšící rodiče, kteří jsou závislí na jejích překladech, a vydat se do světa splnit si svůj sen, nebo zůstat doma a plnit úlohu, která je od ní očekávána? Asi by byla ráda za každou radu a seznam důvodů pro a proti. My vám přinášíme hned 5 důvodu, proč si tento film nenechat ujít.

1. Je to francouzský film!

V dnešní době, kdy Hollywood sype z rukávu jeden film za druhým a reklamy na evropské filmy je téměř nemožné potkat, je zajít si na něco neamerického příjemným vystoupením ze stereotypu. K tomu francouzské filmy vždy přinesou něco, na co z těch amerických nejsme zvyklí. Ať už je to typicky francouzský humor či scéna, kterou americká cenzura do světa obyčejně nepouští. Naše filmové vnímání je nejvíce ovlivněno právě předvídatelnými americkými příběhy a cokoliv francouzského příjemně překvapí.

2. Úspěchy na cenách César

Ceny César jsou takové francouzské České lvi. Rodinka Bélierových na nich získala hned 6 nominací, z nichž Louane Emera tu svou dokonce proměnila ve vítězství v kategorii nejslibnější herečka. Tvrdou konkurencí bylo Rodince drama Timbuktu o islámských radikálech, kteří jsou ve Francii žhavým tématem, a to je důvodem, proč Beliérovi nedosáhli na více než jednu sošku. Nominace v kategoriích Nejlepší film, původní scénář, herec a herečka v hlavní roli a herec ve vedlejší roli.

3. Řeší to, co alespoň jednou řešil každý

Není žádným tajemstvím, že nejoblíbenější filmy jsou ty, které e zaobírají všedními příběhy, které mohou potkat (a potkávají) každého z nás. Příběhy ze života. Každý někdy zažil tu situaci, kdy něco moc chtěl, ale rodina či společnost od něj očekávala pravý opak. Když má člověk na výběr mezi svou vysněnou budoucností a spokojeností svých vlastních rodičů, máme zaděláno na opravdu zajímavý příběh. Francouzská bezprostřednost to vše pak vyzdvihne ještě výš.

4. Nehumorné téma s humorem

Představte si, že žijete v rodině s hluchoněmými rodiči. Kdo s tím nemá žádné zkušenosti, mohl by si myslet, že takoví lidé se „baví“ jen o tom, jak k nim byl život krutý, litují se a nemají důvod k smíchu. Rodinka Bélierových nám ukáže, že i hluchoněmí jsou úplně obyčejní lidé, kteří řeší úplně obyčejné věci, jen k tomu namísto úst a hlasivek používají ruce. Právě to, že lidé se zde chovají tak, jak bychom od nich nečekali, je hlavním motorem filmu a zdrojem většiny komiky, která opravdu stojí za to. Nechybí ani typicky francouzské okénko do politiky: „Když lidi můžou volit kryply, tak proč by nemohli hluchoněmý.“

5. Zvítězí rodičovská láska

Největším problémem pro většinu rodičů je vypustit své navždy maličké dítko do nebezpečného světa. Poznat hranici, kdy je dítě už dost velké na to, aby činilo svá vlastní rozhodnutí a bylo za ně samo zodpovědné a osamostatnilo se, je samo o sobě dost těžké. Zvlášť když jsou rodiče hluchoněmí. Rodič si myslí, že to, co chce pro své dítě on, je pro něj automaticky to nejlepší a dítě jeho názory kategoricky odmítá, protože jediný, kdo ví, co je pro něj nejlepší, je on sám. Moment prozření nastává ve chvíli, kdy si rodič uvědomí, že svému potomkovi brání v rozletu, a že mateřská láska znamená, že stojí za jeho rozhodnutími a respektuje je. Jedná se také o oblíbené a často zpracovávané nadčasové téma.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také