TOP 10: Nejlepší německé komedie

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

V kinech řádí Hitler v kontroverzní komedie Už je to tady zas a to je vhodná příležitost pozastavit se nad tím, jaké počiny trhající naše bránice Němci světu dali. Klidně i v koprodukci.

Bohémský život (1992)

Kaurismaki je známý především díky svým minimalistickým dramatům. Ale natočil i pár komedií a Bohémský život je jednou z nich. Netradiční přátelství spisovatele, malíře a skladatele zaujme rozdílností hlavních postav, nadsázkou a ironií, které jsou pro režiséra tolik typické. Snímek je sice hlavně francouzsko – finskou záležitostí, ale Němci se na něm podíleli produkčně.

bohemsky-zivot-01-perex

Underground (1995)

Nespoutaný živel Emir Kusturica natočil i za přispění německé produkce třeskutou komedii o prohnaných obchodnících, kteří se během války ukrývají v bunkru. Živelný Balkán, skvělá hudba, charismatičtí herci a několik komických scén, které si budete pamatovat ještě hodně dlouho. A navíc je tu jedna z největších evropských hitovek posledních dekád – Kalašnikov.

underground

Holky to chtějí taky (2001)

Německá obdoba amerických Prciček. Plno gagů založených na erotice a ztrapnění se. Taková teenagerovská komedie se vším všudy. Nic hlubokomyslného, ale to nevadí. Občas potřebuje člověk vypnout a tohle je na takové chvíle ideální.

1ee4cfa292_14617779_o2

Goodbye, Lenin! (2003)

Ještě než se stal Daniel Brühl obávaným německým ostřelovačem v Hanebných panchartech nebo chladným a oslavovaným Niki Laudou v Rivalech, veřejnost bavil v „retro“ komedii. Nadšená socialistka upadne do kómatu v roce 1989 a v tomto stavu je osm měsíců. Přijde tak o pád Berlinské zdi, sjednocení Německa i vítězství kapitalismu. Poté, co se probudí, je na jejím synovi, aby se o ni postaral. Ten ze strachu z toho, že by pro ni mohla být změna státního uspořádání její milované země příliš šokující, začne na matku hrát habaďůru s tím, že je Německo pořád v područí socialismu. Vytváří falešné zprávy a socialistické kulisy, jen aby svému milovanému rodiči nezpůsobil příliš velké trauma. Tato komedie vás upoutá především sympatickým hlavním hercem a nejrůznějšími vtipy odkazující na střet kapitalismu a zastaralého socialismu.

goodbye_lenin.0

Piráti na vlnách (2009)

Richard Curtis je král britských komedií. Jeho dílko o ilegálním rádiu je originálním pohledem na boj proti konzervativnímu britskému systému. Piráti na vlnách zaútočí na naše bránice především svým britským ostrovtipem a skvělým obsazením, které obsahuje známé tváře ze žánru komedií. Film je sice britský, ale rovněž vznikl díky pomoci německé produkce.

1523pirati

Iron Sky (2012)

Alternativní pohled na konec druhé světové války. Nacisté nebyli poraženi, nýbrž se ukryli na odvrácené straně Měsíce a po několika dekádách se vrací, aby se světu pomstili. Film pobaví absurdností a výstředním humorem, který však nemusí sedět každému. V zásadě je to blbost, která však pobaví. Tento rok se navíc můžeme těšit na dvojku, která bude ještě extrémnější – Hitler bude jezdit na T-Rexovi!

Iron-Sky-5

Fakjů pane učiteli (2013)

Zeki je čerstvě propuštěný trestanec, kterému jde o jediné – shledat se zpátky se svým schovaným lupem. Ovšem má to jeden háček. Peníze ukryla jeho přítelkyně na odlehlém místě, které už tak odlehlé není – je tam totiž škola. Zeki tak musí vymyslet plán, jak se dostat do školy, aby se mohl shledat se svými milovanými chechtáky. Vydává se tak za učitele. Brzy zjistí, že prokopat se metry betonu je mnohem snazší než uhlídat bandu pubertálních výrostků. S mládeží se Zeki vypořádává po svém, za což ho jeho upjatá a nervozní kolegyně Lisi odsuzuje. Nicméně musí chtě nechtě uznat, že jeho metody, byť neortodoxní, mají své výsledky. Postupně se hlavnímu hrdinovi podaří malé grázlíky srovnat do latě a Lisi ho začne rovněž vnímat jinak… Komedie plná úderných gagů byla jedním z překvapení roku. Svěží, vtipná, sympaticky obsazená a bez zbytečných trapných výlevů.

fakjů

Grandhotel Budapešť (2014)

Snímek je sice režírovaný Američanem a velkou část hereckého obsazení rovněž tvoří příslušníci stejné národnosti, ale jen málokdo ví, že Grandhotel Budapešť vznikl v produkci USA, Velké Británie i Německa, takže technicky vzato v žebříčku být může. Nejlepší film Wese Andersona si zamilujete pro jeho bizarnost, vtipný černý humor, líbivou vizuální stránku, skvělou hudbu a naprosto geniálně napsané i zahrané postavy. Prostě s tímhle filmem nemůžete trefit vedle. Jeden z nejlepších počinů posledních let.

329960-the-grand-budapest-hotel-poster-slice-1921x1357

Den Blbec (2014)

Svěží komedie o bankéři, který zvlčí poté, co se seznámí s kriminálníkem. Postupně se začne měnit z upjatého strašpytlíka v sebevědomého alfa samce, kterému je šumák, co si o něm jeho okolí myslí. Je to moderní, vtipné a navíc to má sympatické obsazení.

nicht-mein-tag-bigshot1-980x409

Fakjů pane učiteli 2 (2015)

I napodruhé jsou Zekiho patálie  zábavné. Vyhrocenější než jednička, více humorných scén, větší grády. Režisér Bora Dagtein opět ukázal, že má talent na dělání komedií.

fakjů 2

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také