TOP 10: Nejinteligentnější filmové postavy

Přečtěte si

Autor

Zajímalo vás někdy, která fiktivní filmová postava je tou úplně nejchytřejší? Společnost Mensa, která sdružuje nejinteligentnější 2 % lidí na světě, ji vyhlásila. Z několika žebříčků různých průzkumů jsem sítem svého úsudku vybral desítku nejinteligentnějších.

Zdůrazňuji, že jde o fiktivní filmové postavy, takže seriálového Dr. Sheldona Coopera ani Dr. House zde nenajdete, stejně tak profesora Stephena Hawkinga z Teorie všeho či Johna Forbese Nashe z Čisté duše, který byl Mensou vyhlášen na druhém místě hned za vítězem našeho žebříčku. Oba jsou totiž založeni na skutečných osobách. K tomu všemu jsem ještě opomíjel postavy z méně populárních filmů, a aby byl žebříček ještě více atraktivní, odstranil jsem z něho vědce, kteří svou inteligenci prokazovali ve sterilizovaném prostředí své laboratoře a ve stálých podmínkách, protože inteligence je ze své definice hlavně schopnost přizpůsobovat se měnícím podmínkám. Proto se tu s velkým sebezapřením neobjeví ani Dr. Emmett Brown z kultovního Návratu do budoucnosti či Dr. Frankeinstein. Inteligence prý také není jen o tom spočítat ve vteřině vysypaná párátka či vědět kolik je 2 478 938 nadruhou, takže Dustin Hoffman má také smůlu, protože jeho Rain Man je v běžném životě naprosto nepoužitelný.

10. Andy Duffersne (Vykoupení z věznice Shawshank)

shawshankredempt_132pyxurz
Tim Robbins

Andy Dufferson si s obrovskou nepřízní osudu, když byl neprávem odsouzen ke dvěma doživotním trestům odnětí svobody, poradil po svém. Díky své vášni pro geologii věděl, že by se z věznice dalo utéct tunelem, který roky hloubil pomocí geologického kladívka o délce zhruba deseti centimetrů, aby následně utekl i se všemi vypranými penězi ředitele Shawshanku. K těm přišel díky tomu, že „to uměl s čísly“ a před zatčením pracoval jako „hlavoun v nějaký bance.“

9. Hermiona Granger (Harry Potter)

Harry-Potter-Deathly-Hallows-movie-image
Emma Watson

Věčná šprtka. Zatímco jiní využijí stroj času k tomu, aby se vrátili zpět a vsadili si na již známé sportovní výsledky nebo získali svou životní lásku, Hermiona se vrací, aby mohla navštívit přednášky, na které dříve (nebo vlastně později?) nemohla, protože byla na jiných. Možná má oproti zbytku menší výhodu v podobě kouzelnické hůlky, ale co by to bylo za seznam, kdyby v něm chyběla žena. Vždy si ví rady a i dokáže překvapit i nejlepší kouzelníky v historii Bradavic.

8. Robert Langdon (Šifra Mistra Leonarda, Andělé a Démoni)

Robert-Langdon
Tom Hanks

Symbolog z Harvardu je posedlý historií a ví o ni úplně vše. Své vědomosti však mimo jiné využívá k řešení záhad a zločinů toho největšího rozměru. Například, aby ochránil tajemství staré jako křesťanství samo či ochránil celou katolickou církev. Stejně jako Sheldon (BBT) či Mike Ross (Suits) má eidetickou paměť, takže vše, co vidí, si zapamatuje. Příští rok bychom se Roberta Langdona měli dočkat ve třetím díle série Dana Browna s názvem The Lost Symbol.

7. Frank Abagnale (Chyť mě, když to dokážeš)

Growing-up-with-Leo-DiCaprio_top10films_catch-me-if-you-can
Leonardo DiCaprio

Frank Abagnale je trošku jiný případ než jeho kolegové na tomto seznamu. Někdo může namítnout, že postava Franka je založena na skutečně žijícím člověku a nemá tu tak co dělat, ale je třeba říci, že ten skutečný Frank je co do inteligence slabší odvar toho filmového. Frank nežije příkladným životem a svůj dar – obrovský intelekt využívá k obcházení pravidel a podvodům, díky nimž se stane milionářem a vlastně vším, čím chce. Chtěl být pilotem, opatřil si průkaz a létal zdarma. Chtěl být doktorem, opatřil si diplom a živil se jako neordinující doktor. Když chtěl být Jamesem Bondem, nechal si ušít stejné obleky a koupil stejný Aston Martin. Stačilo jen natisknout pár šeků, kterými vše zaplatil. A jak se stal právníkem? „Týden se učil a složil advokátní zkoušky.“ Chtělo by se až říci, že svůj dar promrhal, ale k čemu jinému by měl člověku sloužit jeho dar než k tomu, aby se stal tím, čím chce.

6. Jason Bourne (Bournova trilogie)

Jason-Bourne
Matt Damon

Člověk, který si zapamatuje SPZetky všech aut, kolem kterých projde na parkovišti, dokáže sám vyřídit celou armádu cvičených vojáků, z věcí běžné potřeby sestaví bombu, dokáže předvídat každý krok nepřítele, přechytračí největší mozky CIA (Central INTELLIGENCE Agency) a to vše poté, co ztratí paměť, si jistě zaslouží být v tomto žebříčku. K tomu ovládá několik světových jazyků a bojových umění, takže o krystalickou inteligenci také nemá nouzi.

5. Tony Stark (Iron Man)

Robert-Downey-Jr-Tony-Stark-Iron-Man-3-Marvel-Disney
Robert Downey Jr.

Genius, miliardář, playboy a filantrop, který se přes noc stal expertem na termonukleární astrofyziku. K tomu všemu chrání svět před hrozbami všeho druhu v polorobotickém obleku, který dokázal sestavit ve skále pomocí nejprimitivnějšího vybavení. Zatímco ostatní superhrdinové chrání svou identitu a blízké za každou cenu, Tony do televize vykřičí svou adresu a pozve si nepřátele až domů do Malibu.

4. Hannibal Lecter (Mlčení Jehňátek)

Hannibal-Hopkins
Anthony Hopkins

Jediný záporák v seznamu a nesmírně inteligentní psychiatr má jeden malý problém. Chutnají mu lidi. K tomu přijde v mrazivém Sovětském svazu, když mu coby malému chlapci po dlouhém hladovění tamní lapkové zabijí a uvaří sestru. Noční můry a pocit znechucení sebou samým mu nedají spát, až ve třinácti letech sní prvního člověka, protože urazil jeho tetu a startuje svou gurmánskou kariéru. Jeho největší zbraní, pomineme-li zuby, je schopnost perfektně odhadnout každého člověka a skvěle si domyslet jeho jednání. To dává Hannibalovi vždy možnost být nejchytřejším v místnosti, tedy v cele, ve které je zavřený a odkud pomáhá policii s vytvářením profilů vrahů a jiných zločinců.

3. Sherlock Holmes (Sherlock Holmes)

Robert-Downey-Jr.-as-Sherlock-Holmes
Robert Downey Jr.

Robert Downey podruhé. Sherlock Holmes je pozoruhodnou postavou, o jejímž intelektu a schopnostech rozhodně není pochyb. Nemá vyhrazený obor, ve kterém by vynikal, protože vyniká ve všech stejně. Jeho schopnosti jsou tak dokonalé, že jsou hned po Hermioně nejméně reálné. Proto mi nepřišlo úplně fér jej obsadit na první místo. Sherlock je londýnský detektiv, který všechno ví a díky tomu vyřeší každý případ. Co dodat.

2. Mark Wattney (Marťan)

635799542952724364249435903_countingdownthedaysuntilwinterbreak
Matt Damon

Botanista, který dokáže vypěstovat jídlo doslova z hovna. A to ještě k tomu na Marsu, kde nic neroste a kyslík je nedýchatelný. Expert NASA na botaniku se po neúspěšné misi ocitne sám na Marsu, který musí kolonizovat a doufat, že se pro něj posádka vrátí. Dokáže si poradit v podmínkách, kterým nebyl nikdo ze seznamu ani z daleka vystaven, a jeho vědomosti v oblasti chemie, biologie a fyziky zřejmě neznají hranice.

1.  Will Hunting (Dobrý Will Hunting)

matt-damon-good-will-hunting
Matt Damon

A Matt Damon kompletuje svůj hattrick. Jeho Will Hunting byl Mensou vyhlášen jako nejchytřejší filmová postava v historii a to v ještě větší konkurenci, než v tomto seznamu. Co Will umí? Matematiku vysvětluje uznávanému profesorovi z MIT. Chemii učí svou přítelkyni, studentku chemie na Harvardu. Taktéž Harvardského studenta historie naprosto zesměšní v debatě o dějinách ekonomie v době občanské války a dožene k šílenství věhlasné psychology, jen tak ze srandy. A co Will dělá? Pracuje jako uklízeč, chlastá s přáteli, chodí na baseball, pere se na ulici a večer si čte. Co přečte, to nezapomene.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také