Komentář: Černobílé Oscary a politika Hollywoodu

Přečtěte si

Autor

Poté, co Chris Rock uvedl večer ve znamení kontrastu bílé a černé barvy a ukřivděnosti té černé, následoval opravdu vtipný monolog o tom, proč se ta černá bouří až teď. „Dříve, když nás pořád někdo znásilňoval a lynčoval a naše babičky visely na stromech, nezajímalo nás, kdo je nejlepší kameraman. Řešili jsme skutečné problémy…“. Poté dodal, že bojkot Oscarů ze strany manželky Willa Smitha má asi stejný smysl, jako kdyby on sám bojkotoval účast v kalhotkách Rihanny – nikdo ho tam totiž (také) nepozval. Tou dobou musel být sympatický i všem opravdovým rasistům, ale tímto okamžikem jeho ironický a hlavně vtipný humor skončil.

Krom Rockova „we are black“ po pauze namísto „we are back“ mě rozesmál ještě jeden střípek z mozaiky černého humoru. Totiž, když na plátně vyjela Angela Bassett a vše nasvědčovalo tomu, že v rámci Black Month History „uctívá“ svým dojemným proslovem Willa Smitha, protože na plátně se objevily snímky Nepřítel státu a Příběh žraloka. Jak se ukázalo, tím dotyčným byl Jack Black, který v obou filmech ztvárnil (či nadaboval) menší role, a jeho příjmení bylo pro podobnou srandu více než příhodné.

Když přišly Emily Blunt s Charlize Theron vyhlásit první kategorii, uvedl je jako „bílou a ještě bělejší,“ ale k barvě všech dalších už se nijak vtipně nevyjádřil. Možná proto, že všechny další kategorie vyhlašovaly buď osobnosti černé pleti, nebo Ali G, který si myslí, že je černoch. Ten pak do rasového ohně přilil ještě žlutou barvu, když pokládal řečnickou otázku, „jaktože žádnej Oscar není pro takový ty malý žlutý s těma malejma pérama… Myslim ty Mimoně.“ Mohlo by se zdát, že nerovnoprávnost byla ten večer vyřešena, ale nikoliv. Sam Smith si v proslovu po triumfu jeho Bondovské písně nahlas přál, aby tu příště mohl stát jako hrdý gay, a aby toho nebylo málo Sharmeen Obaid Chinoy zmínila bídné poměry žen v jejím rodném Pakistánu. Rozdíl mezi Sharmeen a Smithem nebo celou černou komunitou je ten, že ženy v islámských zemích mají opravdu právo si stěžovat. Rock si pak ještě jednou rýpnul do Číny, když pozval tři malé asijské děti namísto lidí z Price Waterhouse Coopers, kteří mají na starost počítání výsledků, a řekl: „Jestli tenhle vtip někoho urazil, ať o tom tweetne ze svého mobilu, který také vyrobily tyhle děti.“ Tím ovšem dost přestřelil a osobně by mě zajímalo, jak by se tvářil, kdyby třeba na festivalu v Cannes tamní moderátor pozval na podium tři černochy s bednou banánů a ohlásil, že vítěz obdrží ovoce přímo od těch, kdož je vlastnoručně a zadarmo natrhali.

Tím ale politikaření zdaleka nekončí. Viceprezident USA Joe Biden osobně vyzval všechny k boji proti sexuálnímu násilí a uvedl Lady Gaga, aby procítěně odzpívala a odehrála tematicky laděnou píseň Till It happens to you. Trochu paradoxně až trapně chvíli před tím vystoupil The Weeknd s písní k filmu 50 odstínů šedi, kolem něhož se v tanečních kreacích svíjely v latexu oděné ženy s koženými obojky kolem krku. Andy „Gloom“ Serkis se během svého krátkého proslovu stihl opřít do prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, když prohlásil, že mezi filmovým vraždícím monstrem a právě Trumpem není velký rozdíl. Nakonec si DiCaprio vychutnal svůj roky připravovaný proslov a vyzval všechny k ochraně naší planety před námi samými. Na poděkování medvědovi ve svém více než tříminutovém proslovu zapomněl.

Jednou z mála vtipných scének bez politického podtextu tak zůstal dialog Ryana Goslinga a Russella Crowea, když Gosling „špatně“ vysvětlil pojem adaptovaného scénaře, na což ho Crowe ihned upozornil. „Nebudem se tu hádat, máme dva Oscary,“ řekl Gosling. „Ty máš Oscara?“ divil se Crowe. „Ne, ale ty máš dva, takže máme dva Oscary,“ zakončil debatu Gosling. Bouček s Marešem by ji na Lvech řešili další tři minuty, ale tito dva věděli, kdy přestat.

Závěr: Potom, co se černá komunita opřela do akademie (jejíž prezidentkou je mimochodem černoška Cheryl Boone Isaac), že jsou Oscary moc bílé, řešení se nabízelo samo. „Když už mezi nominovanými nejsou žádní černoši, necháme je aspoň, ať předají bílým všechny ceny,“ což je podle mě ještě zhoršení celé situace. Nevím, co evokují černoši nosící zlaté sošky bělochům, ale mně rozhodně nic rovnoprávného. Rozhodně ale celkové vyznění Oscarů vypadá tak, že si Akademie dala záležet, aby si příslušník žádné další menšiny nemohl na nic stěžovat a filmové kvality byly upozaděny. Sám jsem si chtěl stěžovat, že jsem nebyl nominovaný v žádné z kategorií, ale pak mi došlo, že jsem pro to vlastně nic neudělal a žádného natáčení se neúčastnil ani k němu nepřispěl, jako většina účastníků tohoto Bostonského pití čaje. Všechna čest Michaelu B. Jordanovi, který si přinejmenším nominaci zasloužil, leč nezískal, a stejně se dostavil a ještě s úsměvem přispěl na charitu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také