TOP 10: Nejlepší slasher horory

Přečtěte si

Autor

Začátkem února se do kin vrací klasika žánru slasher hororu, Halloween. K této příležitosti se může leckterý fanoušek vydat po stopách masových vrahů, kteří byli na svých psychopatických cestách za zabíjením nebohých teenagerů nejúspěšnější.

10. Ďábelský Santa (2005)

Amerického Santu Clause pro amerikanizaci jiných národů nenávidí už tak dost lidí. Co teprve, kdyby zjistili, že je to s ním trochu jinak, než si všichni myslí? Co když kdysi dávno prohrál sázku s andělem, a proto musel být na děti vždy hodný a nosit jim dárky? Co kdyby náhodou nyní jeho sázka pozbyla platnosti? Santa už nechce rozdávat dárky, mnohem raději by všechny mladé děti a lidi roztrhal na cucky, a právě to taky udělá.

9. Dětská hra (1988)

Netřeba snad ani představovat tento horor. Na panenku Chuckie zareaguje stažením půlek dostatečné množství lidí, i když je to už nějaká ta doba, co se masochisticky vyřádila. Svoji druhou šanci v jejím plastikovém těle dostal totiž sadistický vrah, jehož duši do panenky přemístil prastarý voodoo rituál. Zprvu malému Andymu jeho povídačky o obživlé hračce nikdo nevěřil, s nožem u krku si ale svůj názor rozmyslí každý. „Pojď si hrát!“

8. Hatchet (2006)

Bažiny New Orleans jsou svázané s historkami o duchovi Victora Crowleyho, který zde straší. Jako malý se prý narodil znetvořený a jeho otec se jednou pomátl tak, že sekyrou rozťal jeho obličej, čímž ho zabil. Pár mladých turistů ale takových povídaček nedbá do momentu, než se vylodí na břehu těchto bažin. To, co spatří a zažijí, je vyvede z omylu, odhalí další krutá tajemství, ale ty už se nikdo mimo ně nedozví.

7. Krvavý Valentýn (2009)

Pomsta, pomsta, pomsta. Na svatého Valentýna se z kómatu probere jistý Harry Warden, jediný přeživší důlního neštěstí, při kterém zahynulo jeho pět přátel. Prahne po odplatě a tak krumpáčem zmydlí dvaadvacet náhodných civilistů. O deset let později se do města vrací původní viník neštěstí, Tom Hanninger a hledá vykoupení. To by bylo, aby se nezačaly dít krvavé věci, které mají ve slasher hororech všichni rádi.

6. Dům voskových figurín (2005)

Skupinka mladých lidí, jak jinak, míří na největší fotbalové utkání univerzit roku, kam bohužel nikdy nedorazí. Studenti se totiž na jedné ze svých zastávek pohádají s řidičem kamionu, a svědě div se, po přespání v lese na druhý den nemohou nastartovat auto. Úmysl? To se už bohužel nemají jak dozvědět, a nezbývá jinak, než stopem zamířit do nejbližšího městečka s nevšední atrakcí – Trudyho muzeem voskových figurín. Makety lidských těl opravdu vypadají, jakoby jednoho dne žily, a když studenti přijdou na hrozivé tajemství úspěchu, musí už sami bojovat o místo na světě živých, a hlavně pohyblivých.

5. Texaský masakr motorovou pilou (1974)

Pro některé fandy je právě tento titul kultovní klasikou, a ostatní ho rozhodně nepřestanou omílat. Zvuk motorové pily v každém určitě vyvolá asociaci k prastarému příběhu o masakru kdesi v Texasu, kde se skupina mladých lidí rozhodne vypátrat původce hanobení mrtvých lidských těl na tamním hřbitově. Raději to měli nechat být. Brutalita tohoto snímku vyvolala pěkné haló a nejeden zákaz v nejednom státě.

4. Pátek třináctého (1980)

Začíná éra velikánů a začíná jí Jason ve své hokejové masce. Jeho příběh je vlastně smutný. Jako malý na letním dětském táboře utonul v jezeře z důvodu nepozornosti vedoucích. Jeho tělo se nikdy nenašlo a jezero Crystal Lake zůstalo v myslích tamních lidí prokletým. To ale nezabrání partě mladých nadšenců v pokusu o obnovu letního tábora, se kterou kdosi zrovna nesouhlasí a taky to dá všem pěkně do krve pocítit.

3. Noční můra v Elm Street (1984)

Kovové drápy a zjizvená tvář zabijáka v pruhovaném svetru a klobouku straší ve snech starší generace beztak ještě dnes. Od svého prvního uvedení v roce 1984 dostal Freddy Krueger nejednu další příležitost k zabíjení v navazujících dílech, i novějších restartech. Pojďme se ale podívat na úplný začátek této legendy. Příběh o mladé Nancy, které umírají přátelé, ale nikdo jí nevěří proč, vžene do očí slzy a do kostí mráz. Vždyť je to zabiják ze snů, který už má dávno na svědomí 20 dětských obětí a rodiče ho už taky jednou srovnali! Nancy musí u zkušených dospělých co nejdřív najít pomoc, nebo se dočká i vlastního konce.

2. Vřískot (1996)

Hororový příběh o vrahovi po telefonu z Vřískotu zná bezesporu každý. Pokud ne z originálu, který dostal další tři pokračování (stejně jako předešlí hororoví titáni), tak alespoň z parodie Scary Movie. Ústřední postavou je Sidney Prescottová, středoškolačka, jejíž matka byla zavražděna zabijákem, jenž sedí v cele smrti a čeká na rozsudek. Nyní je však obdobným stylem zavražděna i Sidneyina spolužačka. Nyní je na řadě ona. Kdo je tedy ve skutečnosti vrah? Hrůzostrašná maska hrozí, že udeří znovu.

1. Halloween: Předvečer svátku Všech svatých (1978)

Bezesporu nejúspěšnější klasika tohoto žánru, která vybrázdila cestu svým masochistickým následovníkům. Stěžejní příběh šestiletého Michaela, který o Halloweenu v roku 1963 ubodal svou patnáctiletou sestru, reflektuje temné choutky i po patnácti letech. Již dospělý zabiják zrovna opět na Halloween uteče z ústavu a jeho psychiatrovi je naprosto jasné, kam míří. Obyvatelům rodného města už tím ale nepomůže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také