TOP 10: Nejlepší filmy podle skutečných událostí

Přečtěte si

Autor

Na Oscarové příčky letos útočí nejeden film inspirovaný skutečnými událostmi. V popředí se tyčí REVENANT Zmrtvýchvstání, neméně úspěšné byly ale také snímky Most špiónů nebo Dánská dívka. Které další filmy podle skutečných už si svojí pozlacenou serenádou prošly a stále si, alespoň zatím, drží místo v těch deseti nejlepších?

10. Chyť mě, když to dokážeš (2002)

V závěsu žebříčku deseti nejlepších se zachytil příběh nejznámějšího z podvodníků Chyť mě, když to dokážeš. Tom Hanks, jako agent FBI Hanratty, se zde po celou dobu trvání filmu žene za Leonardem DiCapriem, který ztvárňuje postavu podle skutečné předlohy, Franka Abagnalea mladšího. Vlastně se za ním nežene celý film. Úspěšný podvodník, který už před svými devatenácti lety stihl jako falešný pilot, doktor a žalobce nashromáždit jmění v hodnotě několika miliónů dolarů, nakonec svému pronásledovateli podlehne. Dramatické a přitom komediální pronásledování ve finále vyústí v zasloužený trest a nápravu v podobě Frankovi výpomoci při dopadení mnohých jemu podobných.

9. 8. míle (2002)

Na devátém místě jaksi nesedí čísla, protože zrovna zde zakotvila 8. míle. Název tohoto filmu by však zrovna tak mohl být „Příběh Eminema“ nebo „Úsvit hvězdy rapu“, jelikož právě o tom také film je. Hlavní roli si střihl Eminem sám, a na jeho vlastní tváři tak můžou jeho fanouškové sledovat stíny, které na ni vrhly těžké začátky v hudební branži rapu. Od nelehkých vztahů v rodině a mezi přáteli mladý raper vtrhl rovnou do nepřátelské hudební komunity 8. míle, kde se však nenechá jen tak lehce potopit. Není divu, že film získal Oscara za hudbu.

8. Americký gangster (2007)

Další biografické drama jednoho zločince, který je nakonec svým oponentem na straně zákona předveden před spravedlnost. Russel Crowe to ale neměl při dopadení Denzela Washingtona jako známého drogového magnáta Franka Lucase ani trochu lehké. Král Manhattanu vymyslel dokonalý způsob, jak pašovat ceněný heroin z Vietnamu do USA, a to sice v rakvích padlých hrdinů. Crowe ale při své nicotné životní situaci nemá nic jiného než honbu za spravedlností, a tak se i tohohle geniálního tajemství dopátrá. V tom ho ale bodne do zad celé jeho podplacené policejní oddělení. Nečekaná pomoc přijde od samotného zločince.

7. Zrození šampióna (2009)

Vynikající oscarová Sandra Bullock jako Leigh Anne prokáže své kvality jako matka a lidská bytost především, když i přes svoje zámožné postavení přijme do rodiny černošského chlapce bez domova. V Michealu Oherovi, ztvárněném Quintonem Aaronem, se však skrývá mnohem víc, než kolik o něm vypovídá první pohled. Bezpodmínečná láska a obětavost jenom umocňují Michaelovi vlohy pro americký fotbal, ke kterému si díky nezištné a bezpředsudkové pomoci bohaté rodiny najde cestu. Skutečný příběh hvězdy NFL je více emotivní, než by kdo mohl čekat.

6. Apollo 13 (1995)

Dvěma astronauty sepsaný příběh o neslavně přerušené cestě na Měsíc. Ve skutečnosti však byli astronauti tři.  Nejznámějšího z nich, a českého původu k tomu, Jima Lovella, v tomto žebříčku už podruhé, hraje Tom Hanks. Spolu s Billem Paxtonem a Kevinem Baconem musí opravit svoji poškozenou loď Apollo 13 a dostat se alespoň domů, když na Měsíc to nezvládli. Měla to být v pořadí už třetí takov mise, kterou v roce 1970 s nadšením sledovala široká veřejnost. Namísto toho se změnila v dramatickou podívanou a napětí z toho, jestli se vůbec astronauti dostanou domů. Všichni tři se vrátili, a k tomu dostali dva Oscary.

5. Všichni prezidentovi muži (1976)

Poněkud starší snímek, který ale září hvězdným obsazením Dustina Hoffmana a Roberta Redforda. Oscara jim však vyfoukl Jason Robards ve vedlejší roli. Pánové už ovšem museli být zvyklí na ledasjakou aférku, protože snímek se točí právě kolem té jedné veliké, aféry Watergate. Složitá cesta investigativních novinářů Carla a Boba za odhalením tajných fondů a diskreditací politických oponentů nakonec vedla k rezignaci samotného prezidenta Richarda Nixona. Drama Všichni prezidentovi muži neuchvátí a nestrhne přestřelkami, potyčkami a honičkami, ale velice šikovnou prací s napětím. Scénář si vysloužil jednoho ze čtyř Oscarů, kterými byl film ověnčen.

4. Čistá duše (2001)

Russel Crowe ve filmu hraje Johna Forbese, skutečnou postavu, nositele Nobelovi ceny za ekonomii. John v roce 1947 začal chodit na univerzitu v Princetonu, kterou ale vystudoval prakticky bez kontaktu se svými vrstevníky nebo dokonce i nějaké účasti na přednáškách. Ve svém uzavřeném světě přišel konečně na geniální matematickou teorii, která doslova obrátí na ruby všechny ekonomické základy, které všichni měli za pevné. John získá skvělé postavení, ožení se a založí rodinu. Jeho žena a přátele ale začínají zjišťovat, že Johnova genialita je pouze zástěrkou pro hluboko zakořeněnou nemoc schizofrenie. Najednou nikdo neví, co je reálné, a co je fikce. Skvělé dílo Rona Howarda zanechá své diváky na pochybách.

3. 127 hodin (2010)

Dostáváme se k zlatému hřebu, a ani to netrvalo tak dlouho, jako zrovna 127 hodin Dannyho Boylea. Takovou dobu adrenalinový dobrodruh James Franco strávil zaklíněný v průrvě v kaňonu s docházející vodou i jídlem. Nebyl to tedy úplně Franco, kdo skončil s rukou uvízlou mezi skálou a vyvaleným kamenem, ale skutečná postava Arona Ralstona. Na zdánlivém pokraji svého života čelí vzpomínkám na věci, které mohl udělat lépe, a které by mohly přijít v jiné budoucnosti. On se o ně ale nenechá připravit a podnikne drastická opatření proto, aby přežil. A právě tím si drama 127 hodin vysloužilo třetí místo v na stupíncích vítězů.

2. Nedotknutelní (2011)

Výhodou bohatých kvadruplegiků je, že si mohou dovolit ten komfort člověka, který o ně skutečně bude pečovat. To je vcelku nepěkný vtip na začátek, a ani není tak úplně pravdivý. Takovou skutečnost pozná na všechny čtyři končetiny ochrnutý Phillipe. Peníze mu nekoupí toho pravého ošetřovatele, který by s ním jednal bez ohledu na jeho postižení. To ale nepočítal s drzým a upřímným Drissem, který si sice napoprvé jde pouze pro potvrzení na sociálku, z něho a Phillipa se ale postupem času v Drissově zaměstnání ošetřovatele stávají nerozluční přátelé. Drama a komedie zároveň vypovídá o pravém přátelství, které je nedotknutelné. O tom vás přesvědčí François Cluzet a Omar Sy v hlavních rolích.

1. Schindlerův seznam (1993)

Hrůzostrašné události provázející holocaust zobrazuje naprosto šokující drama založené na skutečných událostech, Schindlerův seznam. Příběh lidskosti, která se vedle zdrcujícího nehumánního chování nacistů znenadání objeví v jejich vlastních řadách, smývá dosavadní hříchy Oskara Schindlera. Ten za svého předešlého života do roku 1939 pouze vydělával na levné židovské pracovní síle, po spatření hrůz, které se však na jejich životech páchaly, za cenu vlastního jmění a bezpečí zachrání celých tisíc těchto utlačovaných životů. Životopisné válečné drama získalo sedm Oscarů, pro režiséra Stevena Spielberga, i Liama Neesona v hlavní a Ralpha Fiennese ve vedlejší roli.

4 KOMENTÁŘŮ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také