Recenze: Rodinný film (2015) – Film, který není pro každého diváka

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Rodiče na několik týdnů pryč. Dospívající děti samy v bytě. Sen každého mladistvého se však může stát noční můrou. Přesně o tom je Rodinný film.

Erikovi (Daniel Kadlec) a Anně (Jenovéfa Boková) odjedou rodiče na několik týdnů pryč. Oba chodí do školy a tak za rodičema vyrazí až o vánočních svátcích. Do té doby mají prostorný pražský byt jen a jen pro sebe. Jak s touto situací teenageři naloží? A jak se celá rodina vypořádá s nečekanou dramatickou událostí, která by rodinu mohla jednou pro vždy rozdělit?

photo2_big

Druhý celovečerní snímek absolventa pražské FAMU, Olma Omerzua, pojednává o rodině jako o rádoby fungující instituci, jež je podrobena několika zatěžkávacími zkouškami. Bezpochyby talentovaný režisér, původem ze Slovinska, v podstatě nepřišel s žádným bůhvíjak převratným tématem, zato však bedlivě věnuje pozornost postavám při řešení nastalých problémů. Co může být pro teenagery nejlepší dárek, než mít byt sami pro sebe. S tím jde však v ruku v ruce odpovědnost, na kterou mládí ze začátku nemají čas.

Režisérův cit pro ironii, jež film doprovází prakticky celou stopáž, je obdivuhodný jednak proto, že obrací role rodičů a dětí, a jednak proto, že se nebojí rodinu rozbíjet a opět dávat dohromady i za pomoci šablonovitých prvků, které se však praktikují v každé druhé rodině. Tím mám na mysli klasický příklad typu: Máme problémy – pořiďme si dítě. V rodině nám chybí pohoda a radost – pořiďme si psa. To jsou věci, které se povedly a budou diváka bavit. Problém však nastává v momentě, kdo se na film podívá. Tvůrci se netají tím, že jde o drama, byť s velkou dávkou ironie, ale chtějí také snímek prezentovat jako nenáročný film pro celou rodinu, u kterého není zapotřebí zapojení mozkových závitů. Rodinný film sice bude pro normálního diváka stravitelný, ale musí být pokročilejšího věku, aby pochopil, co chtějí tvůrci tímto dílem říct.

rodinny-film_2

Další problém jsem měl se stopáží, i když měla přijatelnou hodinu a půl. Na můj vkus dostaly moc prostoru pasáže z thajských lokací, kde se rovněž natáčelo. Omerzu si jistě finální podobu střihu vždycky obhájí, ale tyto scény, i když do filmu patří právem, film neúnosně zpomalují. Z daného tématu však tvůrci vytěžili maximum, což je to nejdůležitější.

Verdikt

Rodinný film určitě nebude pro každého diváka. Ale jestliže má někdo rád ironii a téměř až existenciální drama, tak je tento snímek Olma Omerzua tím pravým ořechovým. Vyspělý film, jenž si ocenění z festivalů po právu zaslouží.

Rodinný film
Trailer
Stopáž: 95 minut
Režie: Olmo Omerzu
Hrají: Karel Roden, Vanda Hybnerová, Jenovéfa Boková, Daniel Kadlec, Martin Pechlát, Eliška Křenková

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Recenze: Rodinný film (2015) - Film, který není pro každého divákaJak se vypořádají s nečekanou svobodou dva teenageři, jejichž rodiče se vydali na plavbu jachtou po oceánu? Co udělá odloučení s dosud perfektně fungující rodinou? A co když do tohoto rodinného „testu“ vstoupí další, nečekaně dramatická událost? Na tyto otázky hledá odpovědi ve svém druhém celovečerním filmu talentovaný režisér Olmo Omerzu. V samém závěru roku míří do kin český film, který je mimořádný už jen tím, jakou cestu zvolil. Ještě než se vydal do distribuce, úspěšně obkroužil několik prestižních zahraničních festivalů. Velký ohlas vzbudil na festivalu ve španělském San Sebastianu, z Tokia si dokonce přivezl Hlavní cenu za umělecký přínos (mimochodem, posledním českým filmem, který se na tomto festivalu uváděl, byl Kolja). „Rodinný film je podle mě existenciální dobrodružný příběh. To pravé dobrodružství přitom paradoxně nezažívají rodiče při plavbě po moři, ale jejich děti mezi čtyřmi stěnami pražského bytu. Myslím si, že k tomu abyste zažili něco výjimečného nebo vyřešili své problémy, není potřeba cestovat nikam daleko,“ říká o svém filmu režisér Omerzu. Skrývá se v tom silná dávka ironie, které si všímá velmi pozitivní recenze v asi nejprestižnějším filmovém magazínu Variety. „Publikum, které si libuje v ironii, si tuhle elegantní a překvapivou kombinaci černé komedie a silného dramatu náramně užije,“ píše se v recenzi časopisu Variety.