Recenze: Druhá šance (2014) – Poslední záchvěv zimy přichází z Dánska

Přečtěte si

Autor

Největší tragédií v životě rodiče je zažít smrt svého dítěte. Tohle neuvěřitelně citlivé téma si dala za úkol zpracovat dánská režisérka Susanne Bier. Ve filmu Druhá šance představuje následky téhle smutné události na životech rodičů a rozehrává mistrovsky chladný vztahový thriller.

DruhaSance

Andreas (Nikolaj Coster-Waldau) a Anna (Maria Bonnevie) jsou šťastní manželé. Mají novorozené dítě v domě u jezera, Andreasovi se daří v práci jako policistovi. Jednoho dne jim ale syn za neznámých okolností zemře. Andreas tak zosnová plán, který pomůže jeho manželce i malému miminku v péči dvou feťáků.Záměna dvou dětí ale povede ke sledu nečekaných událostí.

Atmosféricky Druhá šance naprosto perfektně zapadá do schématu severského filmu. Pocit chladné dánské reality Bier dosahuje pomocí použití ruční kamery, absence hudby a znovu chladné barevné palety. Neosobní prostředí bez grandiózních stylistických postupů slouží jako pasující kulisa k vyprávění hluboce osobního příběhu.

DruhSanceTypek

Napětí se zvyšuje každou sekundou až do nepříjemných výšin. Toho Druhá šance dosahuje nejen již zmíněnými postupy ale i svou nebojácností. Film totiž ve vyobrazování událostí zachází dál, než by se odvážily jiné snímky. Mrtvola dítěte se neskrývá nikde mimo záběr, ale cpe se divákovi přímo do tváře. To, že snímek necouvne a nekličkuje mezi klišovitými scénami, sloužícími ke zlehčení situace, je úctyhodné.

Jako vztahové drama staví Druhá šance ale především na hereckých výkonech. Ty jsou naprosto skvělé. Každá z postav si během filmu projde vlastní řadou útrap a horskou dráhou emocí. Celou hereckou show táhne kupředu Nikolaj Coster-Waldau (Hra o trůny) coby Andreas. Všechny charaktery ale mají co nabídnout a jsou režírovany s velkým důrazem na komorní herecké výkony.

Verdikt:

Druhá šance je severské drama, při kterém vám bude tuhnout krev v žilách. Susanne Bier zachycuje rodinnou trágedií z bezprostřední blízkosti a nabízí náhled do nejhorších dnů v životě několika různých lidí s neochvějnou tvůrčí jistotou.

  • Druhá šance / En Chance Til
  • Trailer
  • Režie: Susanne Bier
  • Hrají: Nikolaj Coster-Waldau, Maria Bonnevie, Ulrich Thomsen a další

Konečné hodnocení

Patrik Pajer
90 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také