Recenze: Brooklyn (2015) – Dívka mezi dvěma muži a světy

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Na Oscara nominovaný scenárista, Nick Hornby, adaptoval další román o dívce, která čelí největšímu rozhodnutí v jejím životě. V dramatu z padesátých let září mladá herečka Saoirse Ronan.

Mladá dívka Eilis, z irského města Enniscorthy, se hodlá za pomoci své sestry a faráře dostat do Spojených států amerických. Útočiště našla v Brooklynu, newyorské čtvrti, v domě spolu s dalšími děvčaty. Dostala novou práci, našla si přítele. Díky těmto skutečnostem se její stesk po domově a hlavně po její rodině začíná mírnit. Dojde však k události, která přinutí Eilis se vrátit do rodného Irska. I zde si najde novou lásku a tak jí nezbývá nic jiného, než se mezi těmito dvěma muži rozhodnout. Rozhodnout se, zda zůstat doma v Enniscorthy, nebo se vrátit zpět do New Yorku, do Brooklynu.

MV5BZWIyZDhlZmYtMmNjOS00NDg3LTllMGYtYjMyZDRlY2E1YjM2XkEyXkFqcGdeQXVyMTMwMTk1MDI@._V1__SX1377_SY747_

Za snímkem stojí talentovaný irský režisér, John Crowley, který natočil drama Ten kluk s Andrew Garfieldem (The Amazing Spider-Man) a Peterem Mullanem (Válečný kůň). Na festivalech posbíral mnoho ocenění, a dokonce i pět cen BAFTA, což jsou tzv. britští Oscaři. Brooklyn je natočený velmi podobným stylem, jelikož jde o nezávislý film produkovaný i společností BBC Films. Na filmu jde hodně vidět, že se netváří jako velké, retro, milostné drama, ale nýbrž jako sonda do duše mladé, naivní a nepříliš sebejisté dívky, která jde zkusit se svým životem něco udělat. Je postavena před několik zatěžkávacích zkoušek, ať už je to nová práce, vztah se spolubydlícími, nebo nová láska, se kterou se seznámila. Postupnými krůčky se mladá Eilis stává jistější ve všech ohledech, dokud nepřijde strmý pád, ze kterého se opět nějaký čas vzpamatovává, aby znovu mohla nabít energii, a poté se konečně rozhodnout, co je pro ni vlastně to nejlepší. Díky vynikající, hravé režii Johna Crowleyho se tento romantický příběh stává nadmíru snesitelným i pro diváky tímto žánrem nepolíbeným.

Brooklyn

Autor scénáře, Nick Hornby, má však, stejně jako režisér Crowley, s tímto tématem zkušenost. Za svůj adaptovaný scénář ke Škole života, jenž sleduje rovněž mladou dívku čelící mnoha nástrahám v životě, byl nominovaný na Oscara. Škola života byla shodou okolností nominována ve stejných kategoriích, jako je nyní Brooklyn: Nejlepší film, Nejlepší adaptovaný scénář a konečně Nejlepší herečka v hlavní roli. A právě Saoirse Ronan je největší pozitivum z celého filmu. Všechny situace, kterými její postava Eilis prochází, ztvárnila s veškerou grácií a entusiasmem. Saoirse Ronan si bezpochyby Cenu Akademie zaslouží a své ambice podpořila i zmíněnou cenou BAFTA, kterou za roli Eilis dostala.

Verdikt

Naprosto fenomenální výkon herečky Saoirsei Ronan, hravá režie Johna Crowleho a vtipný, působivý i dojemný scénář Nicka Hornbyho dělají z Brooklynu nejlepší romantické drama za několik let. Oscarové nominace přiděleny po zásluze.

Brooklyn
Trailer
Stopáž: 111 minut
Režie: John Crowley
Hrají: Saoirse Ronan, Domhnall Gleeson, Emory Cohen, Jim Broadbent, Julie Walters

REVIEW OVERVIEW

Lukáš Vaněk
100 %

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také