TOP 6: Nejlepší francouzské animáky

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Do kin dorazila animovaná verze příběhu nejosamělejšího muže naší planety – Robinsona Crusoe. Evropané tak pyšně vypínají svou hruď proti americkým studiím jako Pixar a dokazují jim, že i na starém kontinentě jsou lidé schopní dělat snímky založené na grafice. Pojďme si představit ty nejlepší, které vznikly ve Francii.

asterix

12 úkolů pro Asterixe (1976)

Tohle v seznamu skutečně nemůže chybět. Kdo nezná atypickou dvojici, chytrého Asterixe nepříliš velkého vzrůstu a prostšího, leč silného Obelixe, jako by nežil. Tito dva stateční Galové, jejichž magická síla pochází ze záhadného lektvaru vyráběného vesnickým druidem, uchvátili celý svět. Zvláště pak v nejpovedenější taškařici, kdy hrdinům bylo zadáno dvanáct přetěžkých úkolů. Jejich splnění jim zaručovalo zbavení se všudypřítomných a otravných Římanů. Je to vtipné, je to dynamické a je to nadčasové. O tom posledním svědčí fakt, že povedenou dvojici můžeme sledovat při plnění úkolů již od roku 1976.

beleville

Trio z Belleville (2003)

Šampion je malý chlapec bez příbuzných, kterého od odbočky vedoucí do útrap a smutku uchrání madame Souz, která ho adoptuje. Mladý muž najde smysl svého života v cyklistice a je v tom tak dobrý, že se stane žhavým favoritem na vítězství v prestižní Tour de France. To se však nestane, jelikož je spolu s dalšími dvěma kolegy během závodu unesený mafií. Madame Souz se mu společně s přáteli vydá na pomoc a pátrání jí dovede až do města Belleville. Film vyniká atmosférou, bizarností, poetikou a melancholií. Nechybí mu ani výtvarná stránka a zajímavostí je, že v něm nikdo nepromluví.

Renaissance-2006-1

Renesance (2006)

Tento snímek ve francouzsko – britské koprodukci není klasickým animákem, ale to vůbec nevadí. Děj se odehrává v Paříži roku 2054, hlavní postavou je detektiv Karas v podání Daniela Craiga. Ten řeší únos mladé odbornice na genetiku, Ilony Tasujevové. Ovšem nic není takové, jaké se zdá a za únosem se skrývá více. Film zdařile kombinuje noirovou atmosféru a technologické výstřelky futuristické Evropy. Takový mix Sin city a Blade Runner, určitě to stojí za to.

persepolis-images

Persepolis (2007)

Tak tohle je klasika. Iránský film podle vůbec prvního iránského komiksu Marjane Satrapi, která se zhostila rovněž převedení svého klenotu na stříbrná plátna, vypráví příběh tvrdohlavé mladé holky. Ta vyrůstá v Iránu sužovaném islámskou revolucí. Dílo s lehkostí a ironií zachycuje životní strasti všech zúčastněných a rozdílnost evropského a arabského světa. Budete se smát i plakat. Manifest dospívání a rebelie.

illusionist-2

Iluzionista (2010)

Tohle není podávaná s Edwardem Nortonem v hlavní roli, ale trochu něco jiného. Stárnoucí iluzionista putuje světem a předvádí své umění. V jedné zapadlé vesničce potká svou obdivovatelku, která věří, že opravdu dokáže kouzlit. Snímek byl natočený podle původního scénáře Jacquese Tatiho. Pokud vám to jméno nic neříká, tak vězte, že jde v podstatě o francouzského Mr. Beana, jen s trochu jiným druhem humoru. Animák vyniká svým smyslem pro humor a těžko popsatelnou atmosférou francouzských vesnic a maloměst.

43897ts

Malý princ (2015)

Literární klenot, jehož autorem je Antonie de Saint Exupéry, je považován širokou veřejností za jednu z nejlepších knih vůbec. Malý obsahem, ale velký myšlenkami uchvátil nejednoho čtenáře. Není tak divu, že zaujal i filmové tvůrce, kteří převedli putování chlapce na velké plátno. Snímek si bere z knížky to základní a přidává toho ještě mnoho navíc. Diváka zaujme především po vizuální stránce a svou snovostí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také