TOP 10: Nejdražší filmy všech dob

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

Finanční rozpočty jsou asi tím vůbec nejdůležitějším aspektem při vzniku současných filmů. Tipnete si, které hollywoodské bijáky stály nejvíce peněz?

Náklady na vznik určitého díla se liší film od filmu a stejným způsobem se různí i zdroje informací, které se tímto fenoménem zabývají. Někde se například dočtete, že nové Hvězdné války nestály ani 200 milionů dolarů a o pár odkazů vedle se hovoří, že si studio dovolilo vrazit do kampaně až těžko uvěřitelnou a podle mého názoru absolutně nesmyslnou půlmiliardu. Když jsem ale četl, jak nenasytný byl Harrison Ford, co se týče honoráře, a že ten zasněžený les na konci filmu vysázeli tvůrci strom po stromu někde v londýnských studiích, tak ty historky asi nebudou příliš daleko od pravdy.

Stejně tak je ošemetné porovnávat rozpočty současných blockbusterů, které svojí megalomanskou kampaní nemají obdoby, s těmi z éry němého filmu. V roce 1925 ovládl americká kina velkolepý Ben Hur, který stál pro dnešního diváka úsměvné 4 miliony dolarů, ale v té době šlo o tak ohromné peníze, že si to ani nedovedeme představit. Tenkrát ještě nebylo možné natáčet před zeleným plátnem a proto se počet komparzistů a všech ostatních pracovníků na tomto velkofilmu vyšplhal někam ke stopadesátce tisíc lidí. Není divu, že se hovoří o tom, že při náročném natáčení také zemřelo několik nešťastníků, jejichž smrt vyplula na povrch až několik let po premiéře.

V současnosti je častým jevem zamlčování rozpočtu jednotlivými studii, pravděpodobně v souvislosti případnou ostudou, kdyby se z filmu nestal požadovaný hit. Dodnes se odborná i laická veřejnost pře o skutečnou výši nákladů na filmy série Letopisy Narnie. Zkrátka a dobře pochybuji, že se někdy někomu povede do posledního centu dohledat, kolik který film stál, ale to neznamená, že se nemůžeme pokusit o jakousi přeheldovku, která by vám mohla alespoň okrajově přispět k rozšíření znalostí této problematiky.

Gandalf_in_The_Hobbit_The_Battle_of_the_Five_Armies

10. Hobit: Bitva pěti armád (2014)

Kolik to stálo?: Asi přes 250 milionů
Proč to tolik stálo?: Reklama, efekty, … v tomhle případě se účetní rozhodně nenudili
Vyplatilo se to?: Ano, celosvětové tržby blížící se k jedné miliardě nahradily převážně zklamané fanouškovské ohlasy

Vyčíslit skutečnou sumu Hobití trilogie by byl těžký oříšek pro nejednoho finančního analytika. Oficiální zdroje sice hovoří o tom, že se rozpočet každého jednotlivého dílu nepřehoupl přes 250 milionů, ale vzhledem k opravdu extrémně náročné digitální stylizaci či masivní celosvětové kampani, se dokonce odhaduje, že byly tyto uváděné částky mnohonásobně překročeny. Pravda je asi někde uprostřed a pro je mě zcela bezpochyby nejdůležitějším faktem, že ať už stála tato filmová adaptace, kolik stála, tak to na výsledné kvalitě filmu nebylo ani trochu znát.

r8QVUuMqlsP8JC1ShAxjJdOq0DC

9. Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)

Kolik to stálo?: 255 milionů
Proč to tolik stálo?: Upřímně netuším, asi efekty a výprava
Vyplatilo se to?: Ano, ale když si vezmete, že kvalitativně daleko lepší Vězeň z Azkabanu stál o nějakých 120 milionů méně, tak to nutí člověka k zamyšlení

Musím se přiznat, že toto umístění je pro mne velikou záhadou. Ano, šestý Potter vypadal na velkém plátně poměrně velkolepě a produkce jistě spolkla ohromnou sumu peněz, ale i tak si nemůžu pomoct a Princ dvojí krve na mě působí jako příkladný finanční tunel. Herci si přece nemohli říct o tak velké honoráře a nějak si nevybavuji, že by propagační kampaň dosahovala mohutnosti Relikvií smrti. Internetové zdroje o důvodech přemrštěných nákladů neříkají nic podrobného, tak nezbývá než se upřímně divit nad tou gigantickou trojcifernou sumou.

8. Spider-Man 3 (2007)

Kolik sto stálo?: 258 milionů
Proč to tolik stálo?: Syndrom přeplácaných trojek – na posledním dílu trilogie přece nebudeme šetřit, že ne?
Vyplatilo se to?: Podle mého názoru ne. Pavoučí muž sice vydělal 890 milionů dolarů celosvětově, ale například v Americe se komerčně ani zdaleka nevyrovnal svým předchůdcům, což ho nakonec stálo krk

Zde se nejvíce činil doprovodný marketing. Celou pavoučí trilogii zdobila příkladná práce s diváky, kteří vlastně ani nemohli oblíbeného komiksového hrdinu minout. Z paměti mi vyvstává vzpomínka, jak se během čínské premiéry slaňovalo z budovy kina nakolik kaskadérů v kostýmu Spider-Mana a zbytek kampaně byla podobná šaškárna. Na výši rozpočtu se podepsaly i přeplácané digitální efekty.

640_tangled

7. Na vlásku (2010)

Kolik to stálo?: 260 milionů
Proč to tolik stálo?: Ojedinělá a na výrobu extrémně náročná animace
Vyplatilo se to?: Spíše ne. Film sice zachránily tržby mimo USA (až 66 % z celkových půlmiliardových výdělků), ale i tak šlo o šíleně přepálený projekt

V mém okolí ohromně oblíbený animák, který jsem nikdy neviděl, a u kterého musí každý hned poznat, co na něm bylo tak drahé. Vskutku revoluční způsob animace zapříčinil, že se Na vlásku stále zdaleka nejdražším animovaným filmem všech dob (například kromě jedničky mají všichni Shrekové uvedené náklady o více než 100 milionů nižší) a svoje údajně sehráli i neschopní producenti, kteří hrubě neodhadli náročnost produkce. Jenom kvůli ztvárnění Locičiných vlasů musel vzniknout unikátní nový software a nasnímáno bylo prý i několik desítek modelek a jejich účesů, které posloužily jako jakási organická předloha.

john-carter-mars11

6. John Carter: Mezi dvěma světy (2012)

Kolik to stálo?: 270 až 300 milionů
Proč to tolik stálo?: Přetáčení, reklama a digitální efekty
Vyplatilo se to?: Ani omylem. John Carter figuruje snad ve všech žebříčcích shrnující neprodělečnější filmy všech dob

O kasovním propadáku s názvem John Carter toho už bylo napsáno hodně. Právem opomíjené sci-fi vsadilo na nesympatického hlavního hrdinu, plytký příběh, nesmyslné digitální efekty a megalomanskou kampaň, která ve finále vlastně vůbec nikoho nezajímala. Když k tomu přičtete ověřené přetáčení poloviny snímku a údajné vyplácení tučných honorářů za pozitivní recenze, tak vám vyjde ztráta kolem 220 milionů dolarů. Průser gigantických rozměrů neodvrátilo ani nasazení snímku do více než 3 700 kinosálů v době premiéry.

spectre

5. Spectre (2015)

Kolik to stálo?: Spíš pod 300 milionů
Proč to tolik stálo?: Pamatujete na tu ohromnou a celkem i zbytečnou explozi ke konci filmu? Tak v podobném duchu se prý neslo natáčení celého filmu
Vyplatilo se to?: Kdyby snímek nebyl součástí jedné z nejvýdělečnějších filmových sérií vůbec, tak by se mluvilo o kolosálním průseru

Bondovky jsou specifickou kategorií samy pro sebe, u kterých se jen těžko zjišťují (chápou) natáčecí náklady. Poslední dobrodružství s Danielem Craigem v roli agenta 007 překročilo plánovaný rozpočet hned z několika důvodů. Díky mailům, které unikly ze studia Sony vyplývá, že náročné filmování bylo rozběhlé už v době, kdy se teprve dokončoval scénář, a několik drahých scén se muselo z konečného filmu poroučet. Produkce za pochodu je vždy ohromným problémem a dokonce se vyrojily zprávy, že se tvůrčí tým vůbec neobtěžoval s opravou a přizpůsobením několika klíčových kulis či drahých automobilů a tak prostě koupily nové, nebo neváhali kvůli několika záběrům přesunout celý štáb přes půlku zeměkoule. Jo a ty zvěsti o „největší filmové explozi všech dob“ jsou sice pravdivé, ale co z toho, když diváci výsledný produkt v kinech prozívali? Ale abychom britskému gentlemanovi pouze nekřivdili, tak je nutno přiznat fakt, že se studiu podařilo ušetřit (symbolický) milion dolarů za přeobsazení padoucha Chiwetela Ejiofora za úspornějšího Andrewa Scotta.

Pirates-of-the-Caribbean-At-Worlds-End-2007

4. Piráti z Karibiku: Na konci světa (2007)

Kolik to stálo?: Přibližně 300 milionů
Proč to tolik stálo?: Masivní výprava a chamtiví herci v čele s Johnny Deppem
Vyplatilo se to?: Ano, bezmála miliardové tržby mluví za vše

O přeplácení všech Pirátů z Karibiku se toho také napsalo dost. Ve zkratce bych všem budoucím filmařům doporučoval neobsazovat předražené herce, vybrat si méně nákladné natáčecí lokality, omezit digitální efekty a nepřehánět to z propagační kampaní. Ano, tvůrci chtěli završit (ehm) populární trilogii ve velkém stylu, což dokonce stálo nějakou tu efektní scénu v Truhle mrtvého muže. Ta se mi však vizuálně i filmově líbí daleko více než přeplácaná slátanina Na konci světa, která se umístila jen těsně pod medailovými pozicemi tohoto žebříčku.

The-Avengers-Age-of-Ultron

3. Avengers: Age of Ultron (2015)

Kolik to stálo?: 280 až 330 milionů
Proč to tolik stálo?: Ta digitální příšernost musela spláchnout strašně peněz
Vyplatilo se to?: Ano, i když se nepodařilo navázat na komerční úspěch skromnější jedničky

Když první díl svými výdělky (trochu nečekaně) zbořil kina po celém světě, nechtělo studio ponechat nic náhodě a poskytlo tvůrcům na pokračování přibližně dvojnásobný rozpočet – klasický příběh, který je svým způsobem naprosto pochopitelný. Z produkčního hlediska bylo rovněž velmi drahé znovuobsazení většiny z hlavních hrdinů (především Downeyho a Johansson) a souběžné natáčení na několika kontinentech také jistě nebylo za hubičku. A jak to vlastně všechno dopadlo? Kromě nepopiratelného kvalitativního sešupu došlo i na přesycenost diváckého zájmu, který sice vynesl tuto marvelovku do desítky nejvýdělečnějších filmů všech dob, ale na úspěch jedničky to zcela zaslouženě nestačilo.

s30_489_xeiulledrvfoggwn9rsjhqhomfc

2. Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (2011)

Kolik to stálo?: 250 až 350 milionů
Proč to tolik stálo?: Stejný případ jako u předchozího dílu
Vyplatilo se to?: Díky mohutné (rozuměj extrémně nákladné) propagaci snímek zabodoval především mimo Ameriku a to mu dopomohlo k více než jedné miliardě

Zase ti Piráti a zase ten Depp. Oblíbený herec se sice nenechal dlouho přemlouvat pro návrat do kostýmu Jacka Sparrowa, ale zároveň si nezapomněl říct o tučný honorář a provize z budoucích výnosů. Dále pak zmiňme stovky efektů, které prý vznikaly přes půl roku a jako již tradičně propracovanou mediální kampaň.

avatar16

1. Avatar (2009)

Kolik to stálo?: Nejspíš hodně přes 400 milionů
Proč to tolik stálo?: No, prostě James Cameron a jeho pověstný vývoj technologií + ohromná reklamní kampaň
Vyplatilo se to?: Rozhodně. Když vyděláte 2,7 miliardy dolarů filmem z vesmíru o modrých potvůrkách a stromech, tak se na rozpočet nekouká

Absolutní vítěz jak žebříčku nejvýdělečnějších filmů všech dob (2,7 miliardy dolarů), tak toho, ve kterém se hodnotí finanční náklady na jejich vznik. Když začnete pátrat internetem, tak zjistíte, že jenom odhadnout celkovou produkční částku je prakticky nemožné. Údaje se celkem diametrálně liší, ale v případě megafilmu Jamese Camerona vždy počítejte s tou nákladnější variantou. Samotné novozélandské natáčení včetně digitálních efektů a postprodukce spolklo nějakých 200 až 220 milionů a následná celosvětová propagace stála údajně ještě jednou tolik. Avatar byl sám o sobě gigantický projekt do té doby nevídaných rozměrů, u něhož se nelze divit ohromnému rozpočtu a očekávanými sequely tomu určitě nebude jinak.

Další filmy s ohromnými rozpočty: Osamělý jezdec, Temný rytíř povstal, Amazing Spider-Man 2, Star Wars: Síla se probouzí, …

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Ani se nedivím že na prvním místě je Avatar, ten film je prostě pastva pro oči a díky tomu taky musel stát neuvěřitelné peníze že. Jinak bohužel nemohu souhlasit s autorem který napsal že u Tangled (Na vlásku) šlo o přepálený projekt s tím nemohu souhlasit, dlouho už jsem neviděl lepší animák který nepochází ze studia Pixar.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také