Battlestar Galactica míří na velká plátna

Kultovní televizní sci-fi Battlestar Galactica o souboji mezi posledními přeživšími lidské rasy a robotickými Cylony nejspíš dostane novou filmovou šanci.

Možná tento fenomén znáte, možná ne, ale ve zkratce jde o tak trochu netradiční sci-fi, ve kterém se v hodně daleké budoucnosti a hodně odlehlé části vesmíru dostane lidstvo na pokraj vyhynutí, protože mu jdou po krku jeho vlastní vynálezy – smrtící robotičtí Cyloni. Battlestar Galactica je vlastně poslední válečnou vesmírnou lodí, na které se zbytek vyspělé civilizace snaží vyhledat bájnou kolonii ztracených předků – naši dobře známou Zemi a Cyloni, kteří usilují o vymýcení celé lidské rasy, jsou jim samozřejmě v patách.

ws_battlestar_galactica-_online_1280x800

Tento námět z pera Glena A. Larsona byl světu představen už v roce 1978 (ano, vezl se tenkrát na vlně oblíbenosti původních Star Wars) prostřednictvím výpravného seriálu. Následovalo několik zmatečných filmů a neúspěšných pokusů o znovuoživení tohoto televizního kultu, dokud nepřišel čas na plnohodnotný remake v roce 2003. Světlo světa tehdy spatřila pilotní tříhodinová (!!!) epizoda, na kterou následně navázal vysoce kvalitní seriál o čtyřech řadách. Fanoušci se později dočkali ještě několika doplňujících filmů a spin-off seriálů, které však neměly přílišnou odezvu a na loď admirála Adamy a spol. se tak nějak zapomnělo.

To se v posledních letech snažilo změnit studio Universal, které dokonce najalo Bryana Singera (série X-Men, Superman se vrací), který s partou scénáristů dostal za úkol dostat Battlestar Galacticu na stříbrné plátno ve velkém stylu. Z projektu nakonec bohužel sešlo, ale Universal nehodil tak úplně flintu do žita, protože poslední zprávy hovoří o tom, že producenti Michael De Luca (Sociální síť, Drákula: Neznámá legenda) a Scott Stuber (Méďa, Bitevní loď) v současné  době pilně pracují na vytvoření „masivního filmového universa“.

Battlestar Galactica by tak mohla dostat podobnou péči jako například nabušené filmové série podle komiksových předloh nebo znovuobnovené Hvězdné války. Osobně si myslím, že si tento příběh podobné zacházení zaslouží.