Recenze: Tajemství jejich očí (2015) – Vášeň vždycky vítězí

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Předělávky filmů všeho druhu se zdají být americkým národním sportem, neboť Tajemství jejich očí je další příklad toho, kam se americká tvorba posunula. Jak se povedla nová adaptace argentinského románu, podle něhož vznikl i oscarový film?

Vyšetřovatelé FBI Jess (Julia Roberts) a Ray (Chiwetel Ejiofor) jsou nejen kolegové, ale také blízcí přátelé. Jejich životy však obrátí naruby případ mladé dívky, jejíž mrtvé tělo našli ležet v popelnici. Jak se totiž ukázalo, šlo o Jessinu nezletilou dceru. Ray se usilovně snaží pachatele dostat, a když už se zdá, že má toho pravého, musí ho pustit. Podezřelý zatím zmizel neznámo kam. Po třinácti letech však Ray našel vodítko, které by mohlo vést k jeho nalezení. Navštíví proto své bývalé působiště a s výsledkem jeho pátrání seznámí státní návladní Claire (Nicole Kidman) a samozřejmě Jess. Během nového vyšetřování však odhalí děsivou pravdu, o které se jim ani nezdálo.

secret-in-their-eyes

Co si budeme povídat, Billy Ray na sebe ušil obrovský bič. Natočit americkou verzi románu, na jehož motivy už byl natočen v Argentině snímek, jenž získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film, to chce velkou odvahu. Ale když dostanete i svolení od samotného režiséra původního filmu, Juana Josého Campanelly, který se podepsal pod novou verzí jako výkonný producent, pracuje se vám lépe. Cítíte důvěru. Americká verze má dokonce i stejného autora hudby, Emilia Kauderera, jehož hudba doprovázela i argentinský originál. Zbytek je prací samotného scénáristy a režiséra v jedné osobě, Billyho Raye, který má na kontě nominaci na Oscara za adaptovaný scénář k filmu Kapitán Phillips s Tomem Hanksem v hlavní roli. Jenže právě teď si autor vybral slabší chvilku. A nezachrání to ani hvězdné obsazení.

Julia Roberts se o projekt zajímala tak vehementně, že si Billy Ray sedl znovu k počítači a scénář kvůli ní překopal. Proč? Protože její postava byla původně mužská. Když se ale o váš projekt zajímá hvězda typu Julie Roberts, co byste pro ni neudělali, že? Je otázka, zdali se o film zajímala kvůli scénáři nebo proto, že kameramanem byl její muž. Roberts však nemohla naplno ukázat, proč je skvělá herečka, protože jí to scénář nedovolil. Když se objeví na plátně, tak převážně se slzami v očích. To ale nestačí. I přes velkou snahu vymáčknout nějakou tu slzu při „dojemných“ scénách se jí to moc nedaří. Podobný osud potkal další velmi dobrou herečku – Nicole Kidman. Sice se na ni hezky kouká, ale kvůli povrchnímu popisu její postavy nemá vůbec co nabídnout. Ve filmu tak zastává roli klasické, nezajímavé státní návladní, kterou můžeme vidět na televizních obrazovkách v seriálech typu Zákon a pořádek.

stažený soubor

Zaplaťpánbůh za Chiwetela Ejiofora, jehož postava Raye film drží nad vodou. Z celého filmu nejlépe napsaná postava, která má co říct. Ejiofor navíc působí věrohodně jednak jako ctitel postavy Claire nebo věrný přítel Jess, jednak jako drsný, nekompromisní vyšetřovatel. A právě romance ve filmu paradoxně funguje nejlépe. Neopětovaná láska v kancelářském prostředí je největší klišé, ostatně to ve filmu sama podotkla Jess, přesto ta chemie mezi Nicole Kidman a Chiwetelem Ejioforem dává snímku šmrnc a překvapivě ho nepohřbívá. Bohužel je to jediné velké pozitivum. Velká škoda, že z toho nevzešlo něco lepšího. Koneckonců je to poprvé, co se Nicole Kidman a Julia Roberts sešly společně na plátně. Snad jim to vyjde u jiného projektu.

Verdikt

Ani hvězdně obsazený film vám nezaručí známku kvality. Nová verze Tajemství jejich očí má sice nápad, ale postrádá jakékoliv napětí či gradaci k jinak zajímavému a diskutabilnímu finále. Celkový dojem z filmu kazí rovněž zbytečné vysvětlující scény, které jenom dělají z diváků hlupáky. Zkrátka průměrná detektivka.

Tajemství jejich očí / Secret In Their Eyes
Trailer
Stopáž: 111 minut
Režie: Billy Ray
Hrají: Chiwetel Ejiofor, Nicole Kidman, Julia Roberts, Michael Kelly, Dean Norris, Joe Cole, Alfred Molina

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
50 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

V napínavé temné detektivce „Tajemství jejich očí“ excelují Julia Roberts, Nicole Kidman a Chiwetel Ejiofor. Každý z nich má své tajemství a svou představu o spravedlnosti. Dvojice agentů FBI je na stopě mladého brutálního vraha. Vyšetřování se protáhne na dlouhá léta, ale protože krutý zločin zasáhl přímo do jejich osobních životů, jsou pevně rozhodnutí dotáhnout věc do hořkého konce. Atmosféra filmu připomíná oslavované kriminální hity Temný případ a Most nebo film Zmizení. Vyšetřovatelé FBI Jess a Ray jsou sehraní, jsou si blízcí a jejich společná kariéra je na vzestupu. Nový případ s nimi ale pořádně zamává a do duší jim nesmazatelně vypálí cejch bolesti. Dostanou za úkol vyšetřit nález brutálně zavražděné mrtvoly pohozené v popelnici a na místě zjišťují, že mrtvá dívka je Jessinou nezletilou dcerou. Další zděšení následuje. Přestože se podaří najít a zadržet podezřelého, případ se zhroutí, údajný vrah zůstává na svobodě a mizí neznámo kam. Po třinácti letech posedlého pátrání na vlastní pěst objeví Ray nové vodítko, jež by mohlo přinést vyřešení případu. Do objevené stopy se zakousne a zároveň vyvíjí nátlak na státní návladní (Nicole Kidman), aby mu pomohla dotáhnout vyšetřování do konce. Někteří jsou při tom ochotní zajít dál než ostatní. Nikdo však není připravený na šokující tajemství, které se nakonec objeví. Julia Roberts patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější herečky, ale za slávou Pretty Women z Notting Hill se skrývá velký herecký talent. Oscar za Erin Brokovich a nominace za nedávné Blízko od sebe jsou nezvratným důkazem. Oscara má doma také Nicole Kidman za Hodiny a díky filmům Moulin Rouge a Králičí nora byla ještě dvakrát nominovaná. Chiwetel Ejiofor byl pak nominovaný na Oscara za hlavní roli v historickém filmu 12 let v řetězech. Režisér a scénárista Billy Ray ( nominovaný na Oscara za scénář Kapitána Phillipse ) natočil Tajemství jejich očí podle argentinského románu i filmu, který získal pro změnu Oscara pro Nejlepší cizojazyčný film. Postava, která se musí vyrovnat s těžkou osobní ztrátou, byla původně mužská. Ovšem ve chvíli, kdy o roli projevila zájem Julia Roberts, Ray se vrátil k psacímu stolu, hotový scénář ještě překopal a roli změnil na ženskou. Julia Robert se navíc musela během natáčení vyrovnat se ztrátou vlastní matky. Před kameru se vrátila pouhých pět dní po její smrti. Film Tajemství jejich očí se stal příležitostí, aby se Julia Roberts a Nicole Kidman vůbec poprvé objevily společně v jednom filmu. Přestože jejich kariéry odstartovaly už v 80. letech. Podle Billyho Raye mezi nimi během natáčení vzniklo skvělé pracovní pouto. „Byl mezi nimi velký respekt, kamarádství a – podle mého názoru, i když nevím, jestli by to některá z nich přiznala, také velmi zdravá chuť vzájemně si konkurovat,“ říká. „Jedna na druhou brala velký ohled a každá chtěla ze sebe vydat to nejlepší, protože jsou ve filmu spolu.“Recenze: Tajemství jejich očí (2015) – Vášeň vždycky vítězí