Recenze: Tajemství jejich očí (2015) – Vášeň vždycky vítězí

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Předělávky filmů všeho druhu se zdají být americkým národním sportem, neboť Tajemství jejich očí je další příklad toho, kam se americká tvorba posunula. Jak se povedla nová adaptace argentinského románu, podle něhož vznikl i oscarový film?

Vyšetřovatelé FBI Jess (Julia Roberts) a Ray (Chiwetel Ejiofor) jsou nejen kolegové, ale také blízcí přátelé. Jejich životy však obrátí naruby případ mladé dívky, jejíž mrtvé tělo našli ležet v popelnici. Jak se totiž ukázalo, šlo o Jessinu nezletilou dceru. Ray se usilovně snaží pachatele dostat, a když už se zdá, že má toho pravého, musí ho pustit. Podezřelý zatím zmizel neznámo kam. Po třinácti letech však Ray našel vodítko, které by mohlo vést k jeho nalezení. Navštíví proto své bývalé působiště a s výsledkem jeho pátrání seznámí státní návladní Claire (Nicole Kidman) a samozřejmě Jess. Během nového vyšetřování však odhalí děsivou pravdu, o které se jim ani nezdálo.

secret-in-their-eyes

Co si budeme povídat, Billy Ray na sebe ušil obrovský bič. Natočit americkou verzi románu, na jehož motivy už byl natočen v Argentině snímek, jenž získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film, to chce velkou odvahu. Ale když dostanete i svolení od samotného režiséra původního filmu, Juana Josého Campanelly, který se podepsal pod novou verzí jako výkonný producent, pracuje se vám lépe. Cítíte důvěru. Americká verze má dokonce i stejného autora hudby, Emilia Kauderera, jehož hudba doprovázela i argentinský originál. Zbytek je prací samotného scénáristy a režiséra v jedné osobě, Billyho Raye, který má na kontě nominaci na Oscara za adaptovaný scénář k filmu Kapitán Phillips s Tomem Hanksem v hlavní roli. Jenže právě teď si autor vybral slabší chvilku. A nezachrání to ani hvězdné obsazení.

Julia Roberts se o projekt zajímala tak vehementně, že si Billy Ray sedl znovu k počítači a scénář kvůli ní překopal. Proč? Protože její postava byla původně mužská. Když se ale o váš projekt zajímá hvězda typu Julie Roberts, co byste pro ni neudělali, že? Je otázka, zdali se o film zajímala kvůli scénáři nebo proto, že kameramanem byl její muž. Roberts však nemohla naplno ukázat, proč je skvělá herečka, protože jí to scénář nedovolil. Když se objeví na plátně, tak převážně se slzami v očích. To ale nestačí. I přes velkou snahu vymáčknout nějakou tu slzu při „dojemných“ scénách se jí to moc nedaří. Podobný osud potkal další velmi dobrou herečku – Nicole Kidman. Sice se na ni hezky kouká, ale kvůli povrchnímu popisu její postavy nemá vůbec co nabídnout. Ve filmu tak zastává roli klasické, nezajímavé státní návladní, kterou můžeme vidět na televizních obrazovkách v seriálech typu Zákon a pořádek.

stažený soubor

Zaplaťpánbůh za Chiwetela Ejiofora, jehož postava Raye film drží nad vodou. Z celého filmu nejlépe napsaná postava, která má co říct. Ejiofor navíc působí věrohodně jednak jako ctitel postavy Claire nebo věrný přítel Jess, jednak jako drsný, nekompromisní vyšetřovatel. A právě romance ve filmu paradoxně funguje nejlépe. Neopětovaná láska v kancelářském prostředí je největší klišé, ostatně to ve filmu sama podotkla Jess, přesto ta chemie mezi Nicole Kidman a Chiwetelem Ejioforem dává snímku šmrnc a překvapivě ho nepohřbívá. Bohužel je to jediné velké pozitivum. Velká škoda, že z toho nevzešlo něco lepšího. Koneckonců je to poprvé, co se Nicole Kidman a Julia Roberts sešly společně na plátně. Snad jim to vyjde u jiného projektu.

Verdikt

Ani hvězdně obsazený film vám nezaručí známku kvality. Nová verze Tajemství jejich očí má sice nápad, ale postrádá jakékoliv napětí či gradaci k jinak zajímavému a diskutabilnímu finále. Celkový dojem z filmu kazí rovněž zbytečné vysvětlující scény, které jenom dělají z diváků hlupáky. Zkrátka průměrná detektivka.

Tajemství jejich očí / Secret In Their Eyes
Trailer
Stopáž: 111 minut
Režie: Billy Ray
Hrají: Chiwetel Ejiofor, Nicole Kidman, Julia Roberts, Michael Kelly, Dean Norris, Joe Cole, Alfred Molina

REVIEW OVERVIEW

Lukáš Vaněk
50 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také