Recenze: Osm hrozných (2015) – Jedna chata, osm zabijáků a Tarantino

Quentin Tarantino. Tyto dvě slova způsobí mezi filmovými fanoušky pozdvižení, při kterém fajnšmejkři soutěží v tom, kdo si pamatuje více hlášek z režisérových filmů. Každý jeho další film je napjatě očekáván a stejně tomu tak bylo i v případě Osmi hrozných. Nejnovější počin specifického tvůrce je stejně jako jeho předposlední dílko, Nespoutaný Django, především westernovkou.

Děj nás zavádí několik let po občanské válce do zasněženého Wyomingu, kterým zrovna projíždí dostavník převážející nebezpečnou vražedkyni Daisy Domergueovou a jejího lapitele, lovce odměn Johna „Kata“ Rutha. Na něj čeká odměna za její předání, jí čeká akorát provaz se smyčkou na konci. K této dvojici se postupně přidají vojenský veterán tmavé pleti Marquis Warren a člen rodiny známých rebelů bojujících proti státům Unie a budoucí šerif, Chris Mannix. Všechny cestující dostavníků okolnosti (konkrétně blížící se blizard) přinutí udělat si přestávku v chatce u Minnie, kde se setkají s dalšími individui zajímavých povolání a příběhů. Všichni nově seznámení aktéři si na sebe musí rychle zvyknout, protože sněhová bouře znemožňuje komukoliv opustit chatu. Ač je počasí venku velmi chladné, uvnitř je pořádně horko, jelikož se postupně mezi všemi zúčastněnými vytvoří nepřátelské vztahy.

b03a1bccad3fc7ac0ee10a5e01940c666737c481.jpg__0x1500_q85

Jak jsme u Tarantina zvyklí, kromě režie si většinou obstarává i scénáře stejně tak tomu bylo i v tomto případě. Pokud něco hollywoodského miláčka diváků charakterizuje, tak to je především to, že ve svých dílech klade důraz na vyšperkované a postupně gradující dialogy a násilí s velkou nadsázkou. Obojího se nám dostalo i nyní, zvláště scén, kdy mají hlavní slovo nikoliv zbraně, ale slova. Ve filmu se mluví skutečně hodně, a pokud nejste příznivci přílišné slovní výměny hlavních aktérů, budete se nudit. Na druhou stranu jsou dialogy napsány vtipně a svěže, nechybí jim úderné pointy.  Nicméně toho mluvení je možná až přespříliš. Ovšem nebyl by to Quentin, kdyby si pro nás nepřekvapil nějakou krvavou lázeň, v tomto případě skutečně velkou. Krve je tu tolik, že by mohla naplnit nejedno jezero. Akční scény jsou plné brutality, syrovosti a své nadsázky, zkrátka všeho, na co jsme zvyklí. Oproti minulým snímkům byly přidané zpomalené záběry s promlouvajícími postavami během přestřelek, což přidalo vyhrocenosti situací komický element a kýžený efekt bizarnosti, o který režisér určitě usiloval. Tarantino nám v minulých filmech připravil několik zajímavých interiérů a exteriérů (kdo by si nevzpomněl na krásnou zimní zahradu z prvního dílu Kill Bill), ale tentokráte to pojal minimalisticky a po dobu celého snímku nás provází dvě kulisy – zasněžená krajina a zmíněný interiér chaty. To je určitě škoda, změna prostředí by tempu díla pomohla.

KURT_EightInterview

Známými herci se to tu jen hemžilo. Nemohl chybět samozřejmě režisérův oblíbenec Tim Roth ztvárňující uhlazeného kata s vytříbeným britským přízvukem, Oswalda Mobraye. Je jasné, kde herec našel pro svou roli inspiraci. Svou uhlazeností, přesnou dikcí a květnatou mluvou jakoby z oka vypadl Christophu Waltzovi z Nespoutaného Djanga nebo Hanebných Panchartů. Jeho postava je zajímavá, ovšem vzhledem k tomu, že je jak přes kopírák, nic nového světu nepřináší a je škoda, že herec nepojal roli poněkud odlišně. Ovšem kdo ví, třeba za to mohl přesně nalajnovaný scénář. Samuel Jackson metá opět jednu hlášku za druhou a jeho Warren budí respekt i opovržení zároveň. Kurt Russel zpodobňující nekompromisního Rutha má z celé herecké posádky největší charisma a kdykoliv je na plátně, upoutá na sebe veškerou pozornost. Jennifer Jason Leigh, našincům nepříliš známá, si vedlejší roli Daisy vyloženě užívala a dodávala jí démonický rozměr. Všichni předvedli dobrý výkon, snad jedině Bruce Dern jako stárnoucí konfederační generál postrádal potřebné charisma. Tarantinovi se casting povedl.

The-Hateful-Eight4

Hudbu složila legenda Ennio Morricone a i když nevytvořila takovou pecku jako v případě spaghetti westernů Sergia Leoneho, budete se skladatelovými melodiemi bavit i tak.

Verdikt:

Fanoušci tvrdí, že je Osm hrozných mixem mezi Gaunery a Nespoutaným Djangem. S tím do určité míry souhlasím. Stejně jako první snímek je nejnovější Tarantinův počin založený především na dialozích a s druhým jmenovaným ho pojí akce plná nadsázky a prostředí divokého západu. Ovšem výsledkem je trochu slabší odvar – ingredience jsou správné, návod rovněž, ale kuchař prostě udělal při vytváření konečného pokrmu někde chybu a nechutná to tak, jak se čekalo. V rámci konkurence dobré, na Tarantina slabší.

  • Osm hrozných / The Hateful Eight
  • Trailer
  • Režie: Quentin Tarantino
  • Hudba: Ennio Morricone
  • Hrají: Samuel L. Jackson, Kurt Russell, Jennifer Jason Leigh, Walton Goggins, Demian Bichir, Tim Roth, Michael Madsen, Bruce Dern, Channing Tatum a další