Největší filmová překvapení roku 2015

Přečtěte si

Autor

Filmová překvapení minulého roku by se dala spočítat hned na několika prstech. My jsme se rozhodli pro tři ruky a ve spolupráci s celou redakcí jsme sestavili patnáctimístný žebříček. Souhlasíte s námi tentokrát?

15. Sicario: Nájemný vrah (Sicario)

Ideál versus realita. Emily Blunt zde hraje idealistickou agentku FBI, které se naskytne možnost pracovat v týmu dychtícím po ukončení vlády krále jednoho drogového kartelu v pohraniční oblasti mezi Mexikem a USA. Jak nakonec agentka zjistí, nejen cíl, ale cesta k němu je velmi obtížná a drsná, a hlavně proti všemu, čemu věřila. Kanadský režisér Denis Villeneue nastolil úžasně pomalé tempo s tak hutnou atmosférou, že by se dala doslova krájet. I díky úžasně depresivnímu hudebnímu doprovodu vámi bude snímek ještě nějaký ten čas hýbat. (napsal Lukáš Vaněk)

14. Malý princ (The Little Prince)

Kdo má rád Exupéryho slavnou pohádku, bude mít rád i tuhle filmovou adaptaci. Samotný příběh z knížky by nestačil, a tak je celé vyprávění šikovně naroubované na příběh jedné malé holky, která se přistěhuje se svojí matkou do nového domu, celý život má dopředu naplánovaný. Obě dějové linky se tematicky doplňují a pro přehled jsou zde využívané dva druhy animace. Klasická CGI a ve světě Malého prince je využívána fázová animace, která společně s vynikající hudbou dotváří už tak geniální svět předlohy. (napsal Roman Toupal)

13. Muž na laně

Radostné a motivačné francúzske tajtrlíkovanie Josepha Gordon-Levitta na lane medzi dvojičkami? Režíruje Zemeckis? Mohlo sa pokaziť veľa vecí a je pravda, že je to viac menej efektná jazda, kde je najdôležitejší samotný akt a všetko okolo je len na uvedenie do jednoduchého deja, no arogantný Phillipe a jeho banda sú sympaťáci a je to fajn pocta zašlej sláve legendárnych dvojičiek. (napsal David Gajdoš)

12. Ex Machina

Chytrá sci-fi, která vás nebude drtit velkým množstvím speciálních efektů, ale bude útočit spíše na hloubavou část vaší osobnosti. Sympatické obsazení a komorní, leč úderná výprava zařídí, že se nudit rozhodně nebudete. Kvalitních sci–fi je pomálu a tak by si každý měl vážit kvalitních přírůstků do tohoto žánru, Ex Machina je bezpochyby jedním z nich. (napsal Daniel Birgus)

11. Špión (Spy)

O trošku méně geniální, jednodušší a přímočařejší bratříček letošní pecky Kingsman, ale i tak velice slušná řachanda s výtečným castingem – dokonce i Melissa a Jason tu mají výživné role a Rose si svoji snad první záporňačku výtečně dává. (Napsal David Bulawa)

10. E.A. Poe: Podivný experiment (Stonehearst Asylum)

Tematicky podobných filmů jako Podivný experiment je opravdu spousta. Jmenujme například skvělý Prokletý ostrov z roku 2010 nebo horor Jana Švankmajera Šílení (2005). Dílo Brada Andersona nijak zásadně žánrově nevyčnívá, ale ani nespadá do podprůměru. Skvělé herecké obsazení a povedená finální zápletka tlačí hodnocení k tomu lepšímu, co šlo za poslední měsíce v kinech vidět. Někomu může vadit nevyužitý potenciál mysteriózního až hororového dramatu, ale pokud od filmu nic speciálního neočekáváte, budete spokojeni. (napsal Marty Steinbach)

9. Popelka (Cinderella)

Kenneth Branagh to dokázal. Vykašlal se na nějaké moderní pojetí v dnešní době zakončené akční scénou s padouchem, a pouze oprášil klasiku. Skvělá výprava a kostýmy, výborné obsazení – hlavně Lily James jako Popelka naprosto fantastická a Cate Blanchett jako macecha rovněž skvělá-, a v neposlední řadě úžasná režie Branagha. Perfektní antidepresivní film podpořený fenomenální hudbou Patricka Doyla – sakra, ten chlap už TU sošku musí získat. Nádhera, která se jen tak neokouká. Ba naopak, mohl bych to vidět každý den. (napsal Lukáš Vaněk)

8. Mission Impossible – Národ grázlů (MI – Rogue Nation)

Ethan Hunt se těžko mohl vrátit v lepší formě. Nabotoxovaný Tom Cruise potvrdil svůj status amerického Jamese Bonda a Christopher McQuarrie navázal na odlehčenou komediální týmovku, jakou byl předchozí díl. Po čtyřech osobitých filmech s různorodým stylem dostává série Mission Impossible jasnou tvář, kterou rádi uvidíme znovu. (napsal Filip Šula)

7. Focus

Film režisérskeho dua stojaceho za Bláznivou, zatracenou láskou by nemal byť až tak neprekvapivo dobrý, no Focus bol hlavne prekvapivo uvoľnený a zábavný. Chémia medzi ústrednou dvojicou s tvárami Willa Smitha a Margot Robbie fungovala skvelo a na heistový film to nemalo vôbec opozerané twisty, naopak boli prekvapivé a napínavé. (napsal David Gajdoš)

6. Kobry a užovky

Jana Prušinovského známe všichni především jako tvůrce vynikajících komediálních seriálů Okresního přeboru a Čtvrté hvězdy. Ovšem v tomto snímku režisér dokázal, že zvládne i vážnější tón, byť stále s vtipem sobě vlastním. Netradiční drama sledující příběh dvou rozdílných bratrů vyniká nad konkurencí českého rybníčku především skvěle napsanými a zahranými postavami a skvěle zachycenou atmosférou vesnického maloměstského života. Skvělý Matěj Hádek v roli feťáka a vynikající scénář zachycující netradiční vztah dvou bratrů. Tohle je na české poměry opravdu pecka. (napsal Daniel Birgus)

5. V hlavě (Inside Out)

Měli jsme tu pokračování Aut, dva filmy o Letadlech, která nestála ani za slovo. Poté přišel Pixar s prequelem k Příšerkám s. r. o., kde nám bylo naznačeno, že to animované studio ještě umí. No a teď jsme dostali animák V hlavě, který je jasným důkazem, že když na to Pixar šlápne, tak ho nikdo nezastaví. V hlavě je typickým pixarovským filmem, ve kterém se snoubí vtipnost, hravost, skvělá animace a místy až dojemné scény, které vás vezmou za srdce. Bez obav se V hlavě může zařadit mezi filmy jako Hledá se Nemo, Wall-E nebo Vzhůru do oblak. Film pro všechny generace. Pixar je, doufejme, opravdu zpět. (napsal Lukáš Vaněk)

4. Dárek (The Gift)

Debut australského herce Joela Edgertona se nenápadně dostal do kin a nedostává se mu moc pozornosti. Přitom jde o dobře napsaný mrazivý thriller, kde se béčkový námět každou chvíli převrací naruby, obsahuje skvěle napsané a zahrané postavy, které nejsou pro tento žánr typicky černobílé. Jenže zas taky taková pecka to není, i přes překvapivé zvraty se bohužel pracuje se zavedenými proprietami až moc často. (napsal David Bulawa)

3. Kingsman: Tajná služba (Kingsman: The Secret Service)

Matthew Vaughn je zpět. Jinými slovy to snad ani popsat nejde. Režisér, který stojí za takovými megafilmy jako Hvězdný prach, Kick-Ass nebo X-Men: První třída, se tentokráte ujal příběhu podle komiksu od Franka Millera o tajné organizaci Kingsman, která udržuje ve světě pořádek. Ve své podstatě se jedná o mírnou parodii na filmy o Jamesi Bondovi. Agenti nosí obleky šité na míru, jsou vybavení různými technickými vymoženostmi atd. No a když si k tomu přičtete hvězdné obsazení (Colin Firth, Samuel L. Jackson, Michael Cane, Mark Strong), klasické pojetí akčních scén, kde Vaughn preferuje nejen skvělou choreografii, ale i brutálnost a vtipnost dohromady, vyjde vám další trefa do černého. Perfektní oddychovka a vtipný špionážní film jaký tu dlouho nebyl. (napsal Lukáš Vaněk)

2. Šílený Max: Zběsilá cesta (Mad Max: Fury Road)

Dalšího pokračování o bývalém policistovi, který osamoceně bloudí zpustošenou krajinou, se opět ujal otec série, vizionář George Miller. Výhodou nového snímku je fakt, že nemusíte vidět žádný předešlý díl, neboť Zběsilá cesta je tak trochu restart série. Namísto Mela Gibsona, jehož udělala série o Maxovi hvězdou, tu nyní máme současnou hvězdu Hollywoodu, Toma Harrdyho. Ve filmu sice prohodí pár replik, ale je naprosto dokonalý. Stejně tak Charlize Theron, která ve filmu hraje pravou ruku Imperátora Joea, Furiosu. Naprosto úžasný audiovizuál jehož základy tvoří bombastická hudba od Toma Holkenborga, skvělé efekty, akce, a hlavně nespočet nápadů se kterým Miller přišel. Výborná podívaná. (napsal Lukáš Vaněk)

1. Jurský svět (Jurassic World)

Návrat na ostrov dinosaurů je zároveň návratem ke kořenům série. Zatímco druhý díl Jurského parku byl komediálním monstr-filmem a třetí béčkovou vykrádačkou Cameronových Vetřelců, Jurský svět vrátil do hry potěšení z atrakce jako takové. S postavami tak prožíváme úžas i strach z monumentálních živočichů. A funguje to! První polovina filmu, kdy poznáváme Jurský svět jako takový, je sama o sobě atrakcí, vyhlídkovou jízdou v úžasně vystavěném světě, zatímco druhá polovina je výborným dobrodružným filmem. (napsal Filip Šula)

Pokračujte na Nejlepší filmy roku 2015

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také