TOP 11: Nejlepší severské filmy

Přečtěte si

Autor

Severské filmy jsou návykové, o tom není sporu. A co víc, obvykle disponují perfektním příběhem, což se nedá říct o každém typu filmografie. A jak to děláváme, neodpustili jsme si malý přehled těch nej, při příležitosti uvedení dánské Druhé šance.

11. Ať vejde ten pravý (2008)

Jedná se o dost netradiční horor, řekněme poklidný… Jenže film má tak pomalý děj, že jej možná po prvních deseti minutách vypnete s tím, že se tam nic moc neděje. Ale když to překonáte a zhlédnete jej do konce, nebudete toho litovat. V málokterém filmu uvidíte romantiku, upřímnost i horor v dětském podání – snad kvůli tomu je zařazen i do knihy 1000 + 1 film, které musíte vidět, než umřete.

10. Severní blata

Zápletka tohoto několikanásobně oceněného islandského filmu se zdá být trochu víc propletená než je zdrávo, ale autoři zde dokázali příběhu nechat hlavu a patu. Patří mezi nejúspěšnější snímky, které kdy na Islandu vznikly, a u nás získal na Karlovarském festivalu v roce 2007 Křišťálový glóbus. V každém případě stojí film za zhlédnutí, vždyť, přiznejte se, kolik znáte islandských filmů?

9. Hon

Stačí jedna malá lež a nic už nikdy nebude, jak to bývalo. Strhující drama nominované v roce 2012 na Oscara, a Zlatý glóbus. Hlavní roli bravurně ztvárnil Mads Mikkelsen, který byl za svůj výkon vyznamenán řadou cen, mimo jiné i na festivalu v Cannes. Film pojednává o čtyřicetiletém Lucasovi, který se nedávno rozvedl a začíná žít nový život. Má přátele, novou práci, přítelkyni a dobrý vztah s dospívajícím synem. Tuto pozoruhodnou idylku naruší jedna nahodilá lež, která se šíří ohromnou rychlostí, a to i mezi přáteli…  Lukas tak musí obhájit nejen svou čest, ale později v kolektivním šílenství i holý život.

The-Hunt-Mads-Mikkelsen

8. Dogville

Neotřelá polemika o vině a trestu, na které se podílely Dánsko, Švédsko, Francie a Norsko. Děj se odehrává v Dogville, Bohem zapomenutém městečku kdesi v americkém Coloradu, kam přichází Grace (Nicole Kidman) hledat útočiště a ochranu před gangstery, kteří se ji pokouší zabít. Ujme se jí zdejší spisovatel a intelektuál a přesvědčí obyvatele městečka, aby ji přijali. Za jejich dobrotu se jim Grace odvděčí domácími pracemi. Obyvatelé městečka si ale začnou klást větší a větší nároky na Gracein dík a to, co nejdříve bylo velkorysou pomocí, se pomalu mění v prosté využívání.

7. Rodinná oslava

Úvodní film hnutí mladých dánských filmařů, působící snad trochu Bergmanovsky. Přivítá nás severské léto a venkovské sídlo, kam se sjíždějí příbuzní na oslavu 60. narozenin hlavy rodiny. Ve slunné atmosféře je ale stále více stínů… Celkem banální rodinné drama nabude pozoruhodných obrátek a je z toho úžasná podívaná.

6. Žena v kleci

Tento film jen dokazuje, že na chladném severu se temným kriminálním thrillerům stále více a více daří. Po přestřelce, která se nepovedla úplně na výbornou, je komisař Carl Mørck „za trest“ přeložen do nově vzniklé sklepní kanceláře pro odložené případy, které by měl se svým novým kolegou Assadem jen přerovnávat v archivu. Ovšem paličatý komisař se přes veškeré zákazy pouští do vyšetřování případu političky Merete Lynggaardové, která měla před pěti lety spáchat sebevraždu. Pro nového člena oddělení jsou ale důkazy víc než rozporuplné… Strhující dánský thriller z pera scénáristy Mužů, kteří nenávidí ženy – mimo jiné jde o první díl filmové série Oddělení Q, podle bestsellerů Jussiho Adlera-Olsena, takže předpokládáme, že se můžeme těšit na další díly – vzhledem k počtu nominací na mnoha festivalech a dvou výhrách (Zulu Awards, Bodil Awards).

5. Píseň moře

Roztomilá, jemně tajemná pohádka s návykovou animací, z pera Tomma Moora. Na této pohádce se podílely Irsko, Dánsko, Francie, Belgie a Lucembursko a za velký úspěch můžou pokládat nominaci na Oscara 2015 v kategorii Animovaný film. Pokud se vám líbila i jejich předchozí pohádka Brandon a tajemství Kellsu – neměli byste vynechat ani tuto. A věřte, že ji nedostanete z hlavy ještě dlouho, stejně jako její titulní píseň Song of the sea, jak v podání Markéty Irglové, tak v originálu.

4. Muži, kteří nenávidí ženy

Povedené zpracování románu švédského spisovatele Stiega Larssona, části trilogie Milénium. Na filmu se podílelo dost severských zemí – Dánsko, Norsko, Švédsko, společně s Německem. Filmy této trilogie byly uvedeny ve více než padesáti zemích a tržby dosáhly dvě stě milionů dolarů, což z něj dělá nejvíce úspěšný film skandinávské kinematografie. Pokud máte rádi americkou verzi filmu z roku 2010, toto zpracování byste rozhodně neměli vynechat.

3. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Švédský Forest Gump, i tak by se mohl tento film jmenovat. Celosvětový hit podle bestselleru Jonase Jonassona, oceněný v roce 2016 Oscarem za make-up. Mimo jiné je v současnosti nejdražším filmem švédské kinematografie. Vypráví o Allanu Karlssonovi, který žije v domově důchodců a v den svých stých narozenin zmizí – rozhodne se pro útěk, a tak vyleze z okna. Takhle jednoduše začíná jeho další úžasný příběh, ve kterém se omylem dostane ke kufru plnému peněz, takže ho začnou hledat zločinci, kterým se to nelíbí, pak je hledám policistou, kterého zavolal domov důchodců, a do toho všeho nám stařík vypráví svůj pestrý životní příběh.

2. Píseň za chudého chlapce

Irsko-dánsko-anglicko-španělské drama, odehrávající se v Irsku na pokraji Druhé světové války v bezcitné nápravné škole pro chlapce St. Judes. Nečekejte žádnou Obecnou školu, tady jsou a budou nepříjemné chvíle. Film je založen na skutečných událostech – o to je to horší, ale za to pravdivější… Někteří snímek pokládají pouze za dobře zrežírované klišé, někteří za neuvěřitelný klenot – to budete muset posoudit sami.

1. Pelle dobyvatel

Toto dánsko-švédské drama uchvátilo nejednoho diváka. Je držitelem celkem dvou Oscarů – v kategoriích zahraniční film, hlavní herec, mimo jiné vlastní i Zlatý glóbus, Zlatou Palmu z Cannes, a cenu BAFTA. Bezútěšná Pandořina skříňka, ve které se naděje skrývá v tom nejhlubším koutku samého dna. Je pravda, že po tomto filmu si asi nebudete říkat větu: „Zlaté staré časy…“, ale rozhodně času s stráveného s tímhle uměleckým dílem nebudete litovat.

4 KOMENTÁŘŮ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také