Čeští režiséři se bouří proti digitalizaci klasických filmů

Přečtěte si

Autor

V jedné z klasických epizod kultovního seriálu Městečko South Park se čtveřice hlavních hrdinů vydá za Georgem Lucasem, aby mu zabránila v přepracovávání jeho klasických filmů do moderní podoby. Podobná situace nastává, více než třináct let po premiérovém uvedení této části v USA, i v Česku. Do boje za ochranu poetiky starých filmů, natočených v naší kotlině, ovšem vyrazili sami režiséři.

Celá řada slavných českých režisérů, mimo jiných Miloš Forman či Juraj Jakubisko, vyjádřila svůj nesouhlas s digitalizací starších, avšak u diváků stále nesmírně oblíbených snímků sepsáním petice, ve které je požadováno odstoupení generálního ředitele Národního archivu, Michala Breganta.

„Národní archiv pod vedením Michala Breganta poškozuje umělecká díla tím, že je uvádí nejen do Českých, ale i zahraničních kin v laciné digitalizované podobě,“ stojí v petici. Jedním z faktorů, jenž je Národnímu archivu ve velkém vytýkán, je skutečnost, že digitalizaci českých filmových děl nechává provádět v Maďarsku, kde je celý proces levnější, což se však projevuje na výsledné kvalitě.

10-adela-jeste-nevecerela_galerie-980

V posledních měsících byla hojně diskutovaným tématem aféra kolem digitalizované verze klasické komediální detektivky „Adéla ještě nevečeřela“. Syn Oldřicha Lipského, Dalibor Lipský, nedal k digitalizaci jednoho z nejslavnějších filmů svého otce souhlas, a tak jej Národní archiv obešel a provedl ji bez něj. Výsledek však nedopadl nejlépe, což dala najevo i nespokojená divácká veřejnost.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také