5 nejlepších filmů Filipa Renče

Přečtěte si

Kosmonaut z Čech: Netflix pošle Adama Sandlera do vesmíru

Kniha spisovatele Jaroslava Kalfaře Kosmonaut z Čech dostane filmovou adaptaci od Netflixu. V hlavní roli kosmonauta Jakuba Procházky se...

16 novinek, které v týdnu uvede Netflix

Poslední týden tohoto měsíce bude na Netflixu ve znamení originální hororové tvorby, zajímavých dokumentů, ale také jedné velké premiéry...

16 filmů na Halloween pro celou rodinu za posledních 10 let

Doporučujeme patnáct filmů, které se mohou skvěle hodit, pokud hledáte to pravé filmové dobrodružství pro celou rodinu na blížící...

Autor

Ačkoliv hodnocení kritiků filmového zpracování života filmové hvězdy Lídy Baarové od Filipa Renče je zejména průměrné, snímek trhá rekordy v návštěvnosti. Připomeňme si snímky režiséra, který vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU a jako student 3. ročníku zvládl ve filmovém studiu ve Zlíně natočit svůj slavný režisérský debut.

5. Rebelové

Filip Renč se nedržel pouze dramat, ale natočil i písničkový retrofilm z let šedesátých. Rebelové jsou o lásce v době, jenž je pro starší generace silnou vzpomínkou a pro mladé, kapitolou z hodin dějepisu. Hlavní roli maturantky Terezky si zahrála Zuzana Norisová, pro kterou to byla první významnější role. Na lásku ale jeden nestačí a tak po jejím boku se představil Jan Révai v roli vojáka, který utekl z vojny. Ačkoliv doba této lásce nepřála, příběh se odvíjí v pozitivním duchu. Dominantní je zde tanec a hudba, kterou si kdekdo rád pobrukuje.

4. Román pro ženy

Jedná se o filmové zpracování literární předlohy českého spisovatele Michala Viewegha. Co je cílem této romantické komedie? Najít ideálního muže. Hlavními hrdinkami jsou Laura (Zuzana Kanócz), její matka Jana (Simosa Stašová) a Oliver (Marek Vašut). Laura se zamiluje do Olivera, ovšem netuší, že právě Oliver, je tím „typickým Čechem“, o kterém její matka mluví vždy v negativním smyslu. Jak bude všem třem chutnat sklenice suchého Martini?

3. Hlídač č. 47

Knižními předlohami se Filip inspiruje i dále. Tentokrát použije tu od Josefa Kopty. V hlavní roli Josefa Douška zde září Karel Roden.  Jak lze najít ztracenou životní rovnováhu? Josef Douša se pokouší prostřednictvím přátelství a lásky. To se mu daří, až do doby, kdy zachrání mladíka před sebevražedným skokem pod vlak. Poté se jeho život převrátí vzhůru nohama. Na scénáři pracoval kromě Renče i Zdeněk Zelenka a oběma se podařilo posílit celkovou dramatičnost a lidskou domýšlivost hlavních hrdinů.

2. Requiem pro panenku

Píše se rok 1991 a Filip Renč uvádí v kinech svůj celovečerní režijní debut, který se stává ve své době jedním z nejnavštěvovanějších filmů. Snímek byl natočený podle skutečné události, kdy se mladá Marika (Anna Geislerová) dostane do ústavu pro mentálně nemocné. Kruté výchovné metody jsou na denním pořádku a není cesty zpět. Díky skvělým hereckým výkonům nejen hlavní představitelky Mariky, ale i Evy Holubové, Babrory Hrzánové či samotného režiséra, získal film hlavní cenu na festivalu Fórum v Bratislavě.

1. Pokoj bez oken

Film, který byl natočený v rámci povídek seriálu Černí andělé, je výjimečný svým pojetím. Pro policii zde není příliš prostor, ale na jednotlivé kauzy je nahlíženo více z pohledu samotných hlavních postav. Nové filmové pojetí tohoto žánru přispívá k atraktivitě jednotlivých dílů. Pokoj bez oken se stal malým experimentem, kdy režisér zpracovával žánr hororu s minimálními technickými pomůckami za přítomnosti malého počtu herců. S Táňou Vilhelmovou a Jiřím Dvořákem si Renč zkusil, zda je vůbec možné utáhnout za nepříznivých podmínek napětí po celou dobu.

20136712007_01

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

VOD

Čtěte také