20 nejlepších filmů roku 2015 (2. část)

Přečtěte si

Autor

Letos to bude zase velký. Než ale kina zbourají očekávané komiksovky, je nejideálnější doba si představit nejlepší filmy roku 2015. Ten v naší redakci ovládly špionážní tituly, dostalo se také na obě marvelovky a dařilo se rovněž nejvýdělečnějším filmům roku.

10. Ant-Man 

Poslední kousek druhé fáze Marvelu, který na rezignuje na epickou záchranu světa a vypráví menší rodinné drama s prvky heist filmů. Příjemná letní podívaná, která je plná originálních nápadů, i když od projektu odešel Edgar Wright. (napsal Roman Toupal)

9. Avengers: Age of Ultron

Mohl se s dvojkou Avengers popasovat režisér Joss Whedon o něco lépe? Nemyslím si. Whedon natočil film zejména pro fanoušky, kteří ho za to musí milovat ještě více. Ve filmu je téměř vše, co si každý zarytý komiksový fanda může přát. To ale neznanemá, že by si na své nepřišli i ostatní. Pokud dáte filmu šanci, určitě neprohloupíte. Odnesete si skvělý filmový zážitek, který můžeme v klidu zařadit mezi nejlepší komiksové adaptace vůbec. (napsal Tomáš Vohnický)

8. Marťan (The Martian)

Dobrodružné zahrádkaření Matta Damona na Marsu je brilantní především díky spojení nerdího přístupu k látce a komediálnímu tónu. Oslavu vědy a nadhledu z pera Andyho Weira převedl na plátno Ridley Scott, který si tak po rozpačitě přijatém Prometheovi vylepšil renomé coby věhlasný tvůrce sci-fi (přestože tvoří pouze zlomek jeho kinematografické kariéry). (napsal Filip Šula)

7. Kingsman: Tajná služba (Kingsman: The Secret Service)

Matthew Vaughn je zpět. Jinými slovy to snad ani popsat nejde. Režisér, který stojí za takovými megafilmy jako Hvězdný prach, Kick-Ass nebo X-Men: První třída, se tentokráte ujal příběhu podle komiksu od Franka Millera o tajné organizaci Kingsman, která udržuje ve světě pořádek. Ve své podstatě se jedná o mírnou parodii na filmy o Jamesi Bondovi. Agenti nosí obleky šité na míru, jsou vybavení různými technickými vymoženostmi atd. No a když si k tomu přičtete hvězdné obsazení (Colin Firth, Samuel L. Jackson, Michael Cane, Mark Strong), klasické pojetí akčních scén, kde Vaughn preferuje nejen skvělou choreografii, ale i brutálnost a vtipnost dohromady, vyjde vám další trefa do černého. Perfektní oddychovka a vtipný špionážní film jaký tu dlouho nebyl. (napsal Lukáš Vaněk)

6. Whiplash

Fantastický film! Ohromně působivá žánrovka, ve které kromě líbivého jazzu vynikají především postavy a jejich herečtí představitelé. Příběh o vyhroceném vztahu mezi ambiciózním bubeníkem s touhou po uznání a despotickým učitelem, který vyžaduje od muzikantů výkony za hranicí vlastních možností, je bez jakékoliv nadsázky nejlepším hudebním filmem nového tisíciletí. Oscary za precizní střih, zvuk nebo herecký výkon J.K. Simmonse byly naprostou samozřejmostí. Velkolepě natočené komorní drama, pro které se vám bude chtít tleskat ve stoje. (napsal Marty Steinbach)

5. Mission Impossible – Národ grázlů (MI – Rogue Nation)

Ethan Hunt se těžko mohl vrátit v lepší formě. Nabotoxovaný Tom Cruise potvrdil svůj status amerického Jamese Bonda a Christopher McQuarrie navázal na odlehčenou komediální týmovku, jakou byl předchozí díl. Po čtyřech osobitých filmech s různorodým stylem dostává série Mission Impossible jasnou tvář, kterou rádi uvidíme znovu. (napsal Filip Šula)

4. V hlavě (Inside Out)

Měli jsme tu pokračování Aut, dva filmy o Letadlech, která nestála ani za slovo. Poté přišel Pixar s prequelem k Příšerkám s. r. o., kde nám bylo naznačeno, že to animované studio ještě umí. No a teď jsme dostali animák V hlavě, který je jasným důkazem, že když na to Pixar šlápne, tak ho nikdo nezastaví. V hlavě je typickým pixarovským filmem, ve kterém se snoubí vtipnost, hravost, skvělá animace a místy až dojemné scény, které vás vezmou za srdce. Bez obav se V hlavě může zařadit mezi filmy jako Hledá se Nemo, Wall-E nebo Vzhůru do oblak. Film pro všechny generace. Pixar je, doufejme, opravdu zpět. (napsal Lukáš Vaněk)

3. Star Wars: Síle se probouzí (SW: Episode VII – The Force Awakens)

Návrat do předaleké galaxie dopadl perfektně. Jasně, mnozí z nás jistě očekávali nějaký progresivní nářez ve stylu prvního Abramsova Star Treku či megalomanské trikové orgie, ale podobné tématiky je zde jako šafránu. Místo toho se cílí na srdce fanoušků a zde se J.J. Abrams trefuje o dost lépe než tradičně nešikovní stormtroopeři. Naprosto chápu, že někomu tahle sázka na jistotu a nostalgická filmařina nesedne (zdravím fanoušky epizod I, II a III nebo příznivce plytkých knih z rozšířeného vesmíru), ale když víte, co od filmu očekávat, tak budete královsky odměněni. Síla se probouzí vyniká především upřímností, osudovostí a nefalšovanou radostí z možnosti přivést zpět k životu nejslavnější filmovou ságu všech dob. Snímek není dokonalý, originální ani přelomový, ale je to točené od srdce a to je v rámci současného filmového průmyslu mnohem cennější. (napsal Marty Steinbach)

2. Jurský svět (Jurassic World)

Návrat na ostrov dinosaurů je zároveň návratem ke kořenům série. Zatímco druhý díl Jurského parku byl komediálním monstr-filmem a třetí béčkovou vykrádačkou Cameronových Vetřelců, Jurský svět vrátil do hry potěšení z atrakce jako takové. S postavami tak prožíváme úžas i strach z monumentálních živočichů. A funguje to! První polovina filmu, kdy poznáváme Jurský svět jako takový, je sama o sobě atrakcí, vyhlídkovou jízdou v úžasně vystavěném světě, zatímco druhá polovina je výborným dobrodružným filmem. (napsal Filip Šula)

1. Šílený Max: Zběsilá cesta (Mad Max: Fury Road)

Dalšího pokračování o bývalém policistovi, který osamoceně bloudí zpustošenou krajinou, se opět ujal otec série, vizionář George Miller. Výhodou nového snímku je fakt, že nemusíte vidět žádný předešlý díl, neboť Zběsilá cesta je tak trochu restart série. Namísto Mela Gibsona, jehož udělala série o Maxovi hvězdou, tu nyní máme současnou hvězdu Hollywoodu, Toma Harrdyho. Ve filmu sice prohodí pár replik, ale je naprosto dokonalý. Stejně tak Charlize Theron, která ve filmu hraje pravou ruku Imperátora Joea, Furiosu. Naprosto úžasný audiovizuál jehož základy tvoří bombastická hudba od Toma Holkenborga, skvělé efekty, akce, a hlavně nespočet nápadů se kterým Miller přišel. Výborná podívaná. (napsal Lukáš Vaněk)

Podívejte se na předchozí Nejlepší filmy roku 2015 (1. část)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také