Recenze: Zbrusu Nový zákon (2015) – Co uděláte se zbytkem života vy?

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Po celosvětově uznávaném snímku Pan Nikdo přichází belgický režisér Jaco van Dormael s příběhem o protivném Bohu a jeho rodině žijící v Bruselu.

Bůh (Benoit Poelvoorde) nejdříve stvořil Brusel a poté zbytek světa. Po nepříliš úspěšných pokusech o jeho zaplnění se zvířaty stvoří Adama s Evou. Dále je to stejné. Dokonce i ukřižování jeho syna Ježíše. Bůh ze své neustále zamčené pracovny vymýšlí mnoho zákonů, které lidem jenom znepříjemňují život. Baví se tím. Jednoho dne však jeho malé dceři Ee (Pili Groyne) dojde trpělivost, proklouzne do pracovny a všem lidem pošle SMS zprávu obsahující kolik času lidem zbývá, než zemřou. Bůh je tím zdiskreditován a Ea utíká z domova mezi smrtelníky s jediným úmyslem, sepsat Zbrusu Nový zákon.

testament2

Snímek v koprodukci Belgie, Lucemburska a Francie hodně sází na situační humor – už jenom fakt, že Bůh neustále chodí v županu a navíc v pantoflích, když má na sobě ponožky… a také na precizní vizuální stránku, která strčí do kapsy všelijaké hollywoodské trháky. Největší devizou filmu je však scénář. Nejenže je místy nádherně poetický, obzvláště ve snových scénách, ale je také velmi vtipný. Jaco van Dormael si dal velmi záležet při vymýšlení tzv. zákonů schválnosti, které Bůh s radostí a zákeřností jemu vlastní zadává do svého počítače. Zmínit můžeme například zákon o tom, že jakmile se uložíte do vany, hned vám zazvoní telefon. Budete jen kroutit hlavou, s jakými zákony nás Bůh trápí. Setkali jsme se s nimi snad všichni.

912-zbrusu-novy-zakon

Film možná narazí u příliš věřící části obyvatelstva, což, naštěstí, v české společnosti moc nehrozí. Bůh v pantoflích, který nijak zvlášť netruchlí po ukřižovaném synovi, ponevadž je pro něj stále ‚malý pívo‘, nebo dcera Ea, kterou s manželkou počali po Ježíšově smrti. Malá dívenka si možná už lakuje nehty, dokonce si maluje i oční víčka, svému bratrovi říká JC, ale je velmi moudrá a zákonitě se svému otci, trýzniteli, postaví. Že jsou cesty Páně nevyzpytatelné? I na tohle téma přijde řada, když se Bůh střetne tváří tvář kněžímu v kostele. Další vynikající příklad situační komiky, který je pro ateistu naprosto pochopitelný, ale pro nábožensky založenou část populace možná nevkusný.

Forma vyprávění, kterou režisér zvolil, je místy až pohádková. Jelikož Ea hledá šest apoštolů, každý z nich dostane svůj prostor. Dozvíme se o nich prakticky vše a skutečně těm figurkám držíte palce, i když mezi ně například patří sexuální maniak nebo zabiják. Pohádková forma proto, že hlavními tématy filmu jsou láska a smrt. Klasická ukázka souboje dobra se zlem. Díky Ee se lidi dozví přesný čas své smrti. I její noví apoštolové. Naprosto dokonalá myšlenka na papíře se přenesla i na plátno. Lidé zkrátka potřebují impuls. Každý žijeme nějaký život a je spousta věcí, které jsme neudělali, buď to ze strachu nebo že to bylo nelogické. Máme pocit, že až umřeme, probudíme se v ráji. Ale je to lež. Ráj je na Zemi zrovna teď a život se musí prožít se vším všudy. Proč většina lidí dělá nelogické věci nebo věci ze kterých má strach? Protože nemá co ztratit. A jestliže víte, že umřete za týden nebo za 30 let, začnete tak jednak stejně. A film to zobrazuje tak dokonale, že se nad tím člověk vážně zamyslí. Jaco van Dormael natočil perfektní snímek, který jen tak nevyšumí. Ba co víc, nezestárne.

maxresdefault (4)

Verdikt

Belgický režisér Jaco van Dormael znovu na scéně. Zbrusu Nový zákon zkoumá poetickým a vtipným způsobem lidské chování v případě vědění přesného času smrti. Precizní scénář, skvělý výkon mladé Pili Groyne a dokonalá vizuální stránka dělá film nezapomenutelným. Další evropský šlágr.

Zbrusu Nový zákon / Le tout nouveau testament
Trailer
Stopáž: 115 minut
Režie: Jaco van Dormael
Hrají: Pili Groyne, Benoît Poelvoorde, Catherine Deneuve, François Damiens, Yolande Moreau

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
85 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také