Recenze: Bod zlomu (2015) – Óda na extrémní sporty

Došlo na další remake klasiky. Nyní je na řadě hit z devadesátých let s Keanu Reevesem a Patrickem Swayzem v hlavních rolích, Bod zlomu.

Utah se po smrtelné nehodě svého nejlepšího kamaráda dá namísto ježdění na motorce k FBI. Aby se ukázal svému nadřízenému, že je práce hoden, tak se s jeho svolením infiltruje mezi partu nebezpečných kaskadérů, kteří využívají svých schopností k riskantnímu útěku při loupežích. Skupina je však zvláštní tím, že si ukradené peníze nenechává pro sebe, ale rozdává je převážně chudým. Teprve po vydařené infiltraci se Utah konečně dozví podstatu nebezpečných kousků a hoodovkých skutků, ale i akcí bez kterých se neobejdou beze zbraní. Utah se musí nakonec rozhodnout, na které straně vlastně stojí.

XXX POINTBREAK01_FIRSTLOOK_DCB.JPG A ENT

Pod novou verzí Bodu zlomu je podepsaný režisér Ericson Core, jenž natočil i sportovní drama Nepřemožitelný, ve kterém si postavu podle skutečné události zahrál Mark Wahlberg. Core stál dokonce i za kamerou, ponevadž to je jeho hlavní řemeslo. Svůj kameramanský zrak zúročil například v prvním filmu Rychle a zběsile nebo Výplatě. I v Bodu zlomu si nechal kameru na starost, což je ve výsledku hodně znát. Přišel totiž se skvělým nápadem: minimálním použití CGI. Bohužel je to největší ale i jediná kladná věc, která je na filmu vidět.

Celý snímek působí jako óda na extrémní sporty, ale jakmile se snažíte prokousat se příběhem nebo pochopit motivaci postav, narazíte. Kaskadérské kousky jsou opravdu fenomenální, stejně jako jsou i výborně natočené. Seskoky padákem do propasti v džungli, průlety skalami, sjezdy velehor na snowboardech. A mohl bych pokračovat, protože mě uchvátilo vlastně vše. Už teď říkám, že se jedná o pouhou oddychovku, u které se nesmí myslet. Protože motivace kaskadérské skupiny se zdá být z jedné části chvályhodná, ale často si svými skutky protiřečí. Navíc vám budou postupem času připadat jako ekologičtí aktivisté na motorkách a se samopaly v rukou.

point-break-wingsuits

Postavy jsou šablonovité a chovají se strašně předvídatelně. Navíc jsou z velké části dost nesympatické, což je způsobeno podle mě nepovedeným obsazením. Představitel Utaha, Luke Bracey, stál na place jako kůl v plotě a nedej bože, když měl zahrát něco dramatického. Pochvala pouze za kaskadérské kousky, ve kterých byl vidět. Édgar Ramírez, který v remaku nahradil Swayzeho, byl lepší ve všech ohledech. Dokonce lepší než Teresa Palmer, která zde dostala tak málo místa, že nestojí ani za zmínku. Co však stojí za zmínku je soundtrack Toma Holkenborga, jehož doprovod je ke zmíněným akčním scénám místy až monumentální. Tempo však nedrží celý film, což je škoda. Stejně tak je velká škoda, že film nebyl natáčen IMAX kamerami, protože zrovna tento snímek by si to zasloužil, i když slouží jako jednohubka téměř bez mozku.

Verdikt

Remake Bodu zlomu se tváří jako drama, ale je to spíše óda na extrémní sporty, při které se nevyplácí přemýšlet nad motivací postav nebo příběhem obecně. Zato přemýšlejte nad úžasnou prací kaskadérů, kameramana a trikařů, protože přesně o těchto faktorech nová verze klasiky je.

  • Bod zlomu / Point Break
  • Trailer
  • Stopáž: 113 minut
  • Režie: Ericson Core
  • Hrají: Luke Bracey, Édgar Ramírez, Teresa Palmer, Ray Winstone, Delroy Lindo
PŘEHLED RECENZE
Lukáš Vaněk
50 %
Předchozí článek10 nejlepších filmových soundtracků roku 2015
Další článekZoolander 2 má nové plakáty
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno