Nejlepší horory za posledních 25 let

Přečtěte si

Autor

Bojíte se rádi? V tom případě vás dnes žádným vybraným titulem zřejmě nepřekvapíme. Pokud ale chcete zavzpomínat na nejlepší horory, které se natočily za posledních pětadvacet let, jste na správné adrese.

1. Saw: Hra o přežití (Saw)
Režie: James Wan
Hrají: Leigh Whannell, Cary Elwes, Danny Glover, Ken Leung
Rok vzniku: 2004

Když v roce 2003 spatřil světlo světa devítiminutový kraťas Saw, nikdo netušil, že se zadělalo na veleúspěšnou sérii o sedmi dílech a bezmála 800 milionů dolarů při nízkých nákladech. Velkou zásluhu na tomto úspěchu měl dnes již kultovní první celovečerák z roku 2004, který celou mánii odstartoval a na kriminálním půdorysu představil nastražené pasti Jigsawem. Kromě zběsilého tempa a hororových výjevů je první Saw především hrdým majitelem jednoho z nejlepších twistů v novodobé filmové historii. (napsal Radek Neuman)

2. Kruh (The Ring)
Režie: Gore Verbinski
Hrají: Naomi Watts, Martin Henderson, Brian Cox, David Dorfman
Rok vzniku: 2002

Hollywoodský remake lepší než japonský originál. Pochmurný, temný a děsivý kultovní snímek s Naomi Watts v hlavní roli, který pojednává o tajemné kazetě po jejímž zhlédnutí za sedm dní zemřete, přinesl nejednomu divákovi noční můry s děsivou a vybledlou holčičkou jako hlavním aktérem. A někomu také strach z koní. (napsal David Gajdoš)

3. Úsvit mrtvých
Režie: Zack Snyder
Hrají: Sarah Polley, Ving Rhames, Jake Weber, Mekhi Phifer, Ty Burrell
Rok vzniku: 2004

Úsvit mrtvých se může pyšnit několika obrovskými pozitivy. Vypracoval se na něm Zack Snyder, jedná se o nejlepší a najnamakanejší remake vůbec a závěrečné titulky jsou perlou sami o sobě. Jeden z nejakčnějších zombie filmů využívá rychlých zombíků, což mi nějak výrazně nepřekáží a vzhledem k celé koncepci filmu mi to i sedělo. Jediné co možná trochu zamrzí je fakt, že poselství filmu vůbec nevyzní tak úderně jako originál. To je ale vynahrazeno drsnou popkornovostí, kterou má naštěstí každý velmi rád. (napsal Ivan Butko)

4. V zajetí démonů (The Conjuring)
Režie: James Wan
Hrají: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Ron Livingston, Lili Taylor, Shanley Caswell
Rok vzniku: 2013

V zajetí démonů se odehrává v 60. letech a hlavními postavami jsou jedna velká rodina a dva experti na nadpřirozeno. Po přestěhování do nového domu rodina zjišťuje, že nic není tak úplně v pořádku. V domě totiž nejsou sami. Za problémy stojí démonická panenka Annabelle. Dům v Amytiville se stal velmi oblíbeným tématem a filmů o něm se natočilo bezpočet. Vyšetřovatelé, manželé Warrenovi, sami tvrdili, že toto byl nejhorší a nejproblematičtější případ v jejich kariéře. Točit stokrát omleté věci se moc nevyplácí. V tomhle případě je však opak pravdou a tak je toho zpracování tím nejlepším a na 100 % ve vás zanechá pocit dobře stráveného času. Tedy pokud se rádi bojíte!

5. Mlčení jehňátek (The Silence of the Lambs)
Režie: Jonathan Demme
Hrají: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn, Anthony Heald
Rok vzniku: 1991

Top značka mezi hororovými filmy oceněná hned pěti oscary jak za režii a scénář, tak za hlavní herecké výkony v podání Antony Hopkinse a Jodie Foster. Mlčení jehňátek se od 1991 stalo hororovou klasikou tyčící se vysoko na všech filmových žebříčcích nejenom v tomto žánru. Vynikající Hopkins vytvořil dokonalého psychopata Hannibala Lectera, známého jako Hannibal kanibal právě pro jeho sklony své oběti užívat jako hlavní ingredience pokrmů, což ho po dopadení dostalo do Baltimorského vězeňské nemocnice, odkud později pomáhá mladé kadetce FBI Clarice Starlingové (Foster) řešit příběh jiného sériového vraha, který své oběti svléká z kůže. (napsal Jan Marek)

6. Nezvratný osud (Final Destination)
Režie: James Wong
Hrají: Devon Sawa, Ali Larter, Kerr Smith, Kristen Cloke, Roger Guenveur Smith
Rok vzniku: 2000

Skvělý nápad dotažený k dokonalosti. Koncept pomstychtivé smrti, která následně řádí pomoci nápadných náhod, odstartovala další z úspěšných hororových značek. I když se jedná o lacinou vyvražďovačku, nemůže se jí upřít originální idea a moderní zpracování v čele se sympatickým hereckým ansámblem a, jak už to u hororů bývá, velmi povedeným závěrem. (Radek Neuman)

7. REC ([Rec])
Režie: Jaume Balagueró, Paco Plaza
Hrají: Manuela Velasco, Javier Botet, Manuel Bronchud
Rok vzniku: 2007

Intenzivní hororový zážitek díky ruční kameře a omezenému prostoru bytovky, která se postupem vyprávění plní krvelačnými zombie. Výborná práce s divákovým očekáváním z toho důvodu, že veškeré informace o nákaze a jednotlivých lidech v bytech se dozvídáme pouze skrze hlavní hrdinku a jejího kameramana. Propracovaný příběh plný záhad, které se odkrývají během všech čtyř filmů. (Roman Toupal)

8. Sinister
Režie: Scott Derrickson
Hrají: Ethan Hawke, Juliet Rylance, Vincent D’Onofrio, James Ransone
Rok vzniku: 2012

Hororové překvapení roku 2012 nepřišlo s příliš originální šablonou, jenže skvělí herci, nepříjemný soundtrack a kvalitní režie Scotta Dericksona z filmu udělali kvalitní záležitost. Temný příběh v čele s deathmetalovým démonem a domácími filmy, které jsou plné roztomilých dětí vraždících své rodiny, přinesla nejednomu divákovi šok a Derickson si po skvělém V moci ďábla připsal do své kariéry další skvělou žánrovku. (napsal David Gajdoš)

9. Stáhni mě do pekla (Drag Me to Hell)
Režie: Sam Raimi
Hrají: Alison Lohman, Justin Long, Lorna Raver, Dileep Rao
Rok vzniku: 2009

V roce 2009 přišel Sam Raimi s pekelným kouskem, u kterého se možná tolik nebojíte, zato se však pořádně nasmějete. Příběh o poskytovatelce půjček, která s vidinou povýšení odmítne prodloužit splácení domu staré cikánce, byl ve zmíněném roce trefou do černého, protože v USA začala menší finanční krize, jež zasáhla i Evropu. Raimi sice férově přiznal, že scénář napsal už dávno a měl ho jenom v šuplíku, každopádně s realizací přišel včas. Černý humor, raimiovská kamera, vtipné připravování na lekačky, dokonce i odkaz na kultovku Evil Dead jsou zaručenými faktory horrorové zábavy, jaká tady dlouho nebyla. (napsal Lukáš Vaněk)

10. 28 dní poté (28 Days Later…)
Režie: Danny Boyle
Hrají: Cillian Murphy, Naomie Harris, Megan Burns, Brendan Gleeson
Rok vzniku: 2002

Pohled Dannyho Boylea na postapokalyptický svět. Zemi zasáhne nevyléčitelná infekce, která mění mírumilovné lidi v agresivní zabijáky. Počin, který by se dal zařadit do žánru zombie filmů, vyniká především ponurou atmosférou a originalitou. Namísto pomalých a tupých zombie se nám dostalo sprintujících „nakažených“, které není radno podceňovat. Boyleova vize budoucnosti moc optimistická není, ale stojí ji za to vidět. (napsal Daniel Birgus)

11. Ti druzí (The Others)
Režie: Alejandro Amenábar
Hrají: Nicole Kidman, Fionnula Flanagan, Christopher Eccleston, Alakina Mann
Rok vzniku: 2001

Pravých duchařských hororů je opravdu jako šafránu. Koprodukční snímek z roku 2001 je však jedním z nejlepších v žánru. Příběh nás zavede do poválečného období. Nicole Kidman v hlavní roli matky dvou malých dětí, čeká na příchod svého manžela. V domě se ale dějí podivné věci a ona začíná mít dojem, že blázní. Jsou opravdu v domě sami? A proč musí být pořád zavřené dveře? Kdo hraje v přízemí na klavír? Klasická hororová klišé jsou zde podaná lehce stravitelnou formou. Vše dává smysl a konec vás určitě překvapí. Kdo říká, že dům je jejich? Výborné temné prostředí a především výkon, již zmíněné Nicole dělají ze snímku velmi nadprůměrný mrazivý zážitek, který nesmíte vynechat.

12. Záhada Blair Witch (The Blair Witch Project)
Režie: Daniel Myrick, Eduardo Sánchez
Hrají: Heather Donahue, Joshua Leonard
Rok vzniku: 1999

První z řady hororů, které na diváka útočí především svou autenticitou. Roztřesená kamera, používaná samotnými protagonisty snímku, vás vtáhne přímo do děje. Dílo natočené za 25 000 dolarů vydělalo přes 240 milionů a filmařům ukázalo novou, dosud skrytou, cestu v hororovém žánru. Příběh o třech studentech natáčejících dokument, kteří jsou o život připraveni záhadnou kanibalistickou příšerou, prostě dostane každého. (napsal Daniel Birgus)

13. Chata v horách (The Cabin in the Woods)
Režie: Drew Goddard
Hrají: Kristen Connolly, Chris Hemsworth, Anna Hutchison, Fran Kranz, Jesse Williams
Rok vzniku: 2012

Dva schopní tvůrci si jednoho dne sedli a vytvořili hororový film, který klasickou zápletkou teprve začíná. To, co se odehraje ve druhé půlce filmu, je smršť originálních nápadů a důmyslná žánrová hra, která ani na chvíli neztrácí satirické podhoubí a hází na diváka jednu promyšlenou scénu na druhou. Při prozkoumávání objektu v závěru filmu musí každému hororovému fanouškovi téct slina po bradě. Geekovská slast. (napsal Radek Neuman)

14. Šestý smysl (The Sixth Sense)
Režie: M. Night Shyamalan
Hrají: Bruce Willis, Toni Collette, Haley Joel Osment, Olivia Williams
Rok vzniku: 1999

Dětskou hvězdu hororu Šestý smysl Haleye Joela Osmenta už zřejmě nikdo po šestnácti letech nepozná, jeho roztomilou tvář zúženou strachem z přízraků mrtvých lidí však na televizích i po té době stále celkem často potkáváme. Bruce Willis jako psycholog Malcolm Crowe se snaží malému chlapci od jeho potíží pomoct, co ale netuší je, že osmiletý Cole bude pomáhat jemu samotnému. Coleovi totiž jeho přízraky promítají události, při kterých zemřeli, což se může psychologovi, kterého se pokusil zabít a následně spáchal sebevraždu jeho vlastní pacient, hodit. (napsal Jan Marek)

15. Insidious
Režie: James Wan
Hrají: Patrick Wilson, Rose Byrne, Ty Simpkins, Johnny Yong Bosch
Rok vzniku: 2010

Tvůrce prvního Saw, režisér James Wan, je největší jistota kvalitních hororů za poslední léta. Jeho filmy jsou atmosférické a nesází na levné způsoby jak vylekat diváky. Ještě než přišel s komerčně úspěšným V zajetí démonů, dal o svém talentu vědět malým a levným filmem, který vyděsil a překvapil nejednoho hororového fanouška. Příběh jedné rodiny, jednoho démona a trojice vyšetřovatelů paranormálních jevů, vsadil na skvělou atmosféru, soundtrack a závěrečnou pointu, která nám přinesla i podobně kvalitní pokračování. Z nenápadného filmu se rázem stal horor roku. (napsal David Gajdoš)

Pokračujte na Nejlepší komedie za posledních 25 let

21 KOMENTÁŘŮ

  1. A kdepak máš The Shining s Jackem Nicholsnem? Je to jedna z klasik filmových hororů. Stejně tak i Psycho, Nosferatu, …

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také