20 nejlepších filmů roku 2015 (1. část)

Přečtěte si

Autor

Vánoce za námi, Silvestr před námi. Přesně to období, kdy se začíná hodnotit uplynulý rok. Ve světě filmu se toho událo opravdu hodně a do kin se dostavila řada očekávaných premiér. Kvalitních filmů jsme viděli požehnaně a vybrat dvacet nejlepších nebyl žádný med. Přesto se můžete podívat, jak se nám to povedlo. A začínáme první polovinou žebříčku.

20. Rychle a zběsile 7 (Furious 7)

Zběsilá jízda již po sedmé přinášející řadu vychytávek i staronových triků, jež nás prostě nadchnou. Zběsile 7 zná své publikum a přináší mu přesně to, co chce. Akce od první vteřiny do té poslední a neubyla ani nesmírně velká nálož hlášek. James Wan vzal to nejlepší ze všech předešlých dílů a zakomponoval vše do jednoho filmu, čímž vytvořil dvou a půlhodinový, současně nejdelší a nejlepší film z celé série. Po skvělé pětce přišla famózní sedmička, která to parádně rozjela na plný koule. (napsal Martin Pevný)

19. Píseň moře (Song of the Sea)

Tradiční pohádka se vším všudy. Animák snoubící keltské mýty a vyprávění o síle rodinného pouta. Velké dobrodružství dvou sourozenců, plné překvapení, kouzelných stvoření a tajemna dokáže pobavit, vystrašit a taky pořádně dojmout. Režisér Tom Moore zrežíroval úchvatnou podívanou, která byla právem nominována na oscara za nejlepší animovaný film, a která se navíc svojí animací vymezuje vůči ostatní převážně CGI produkci, což je taky příjemná změna. (napsal Roman Toupal)

18. Malý princ (The Little Prince)

Kdo má rád Exupéryho slavnou pohádku, bude mít rád i tuhle filmovou adaptaci. Samotný příběh z knížky by nestačil, a tak je celé vyprávění šikovně naroubované na příběh jedné malé holky, která se přistěhuje se svojí matkou do nového domu, celý život má dopředu naplánovaný. Obě dějové linky se tematicky doplňují a pro přehled jsou zde využívané dva druhy animace. Klasická CGI a ve světě Malého prince je využívána fázová animace, která společně s vynikající hudbou dotváří už tak geniální svět předlohy. (napsal Roman Toupal)

17. Kód Enigmy (The Imitation Game)

Retrospektivně vyprávěný příběh na motivy skutečných událostí o britském matematikovi Alanu Turingovi, jenž dokázal prolomit nacistické kódování a de facto tím zkrátil světovou válku, byl velkou příležitostí pro představitele seriálového Sherlocka, Benedicta Cumberbatche. Svou šanci chytil za pačesy a spolu s jeho excelentním hereckým výkonem, dobře napsaným scénářem, překvapivě skvělým hereckým projevem Keiry Knightley a výbornou hudbou se Kód Enigmy těší přízně diváků snad z celého světa. Po zásluze. (napsal Lukáš Vaněk)

16. Slídil (Nightcrawler)

Slídil vám buď od začátku sedne, nebo ho protrpíte. Pokud se divák nedokáže naladit na absolutní hlad po úspěchu hlavní postavy a bude očekávat spíš akci než pozorování ambiciozního asociála, tak dojde ke zklamání. Mě osobně absence zvratů či akce nijak negativně nezasáhla a považuji tak Slídila za velmi povedený přírůstek k už tak nabité lednové nabídce. (napsal Adam Škaloud)

15. Sicario: Nájemný vrah (Sicario)

Ideál versus realita. Emily Blunt zde hraje idealistickou agentku FBI, které se naskytne možnost pracovat v týmu dychtícím po ukončení vlády krále jednoho drogového kartelu v pohraniční oblasti mezi Mexikem a USA. Jak nakonec agentka zjistí, nejen cíl, ale cesta k němu je velmi obtížná a drsná, a hlavně proti všemu, čemu věřila. Kanadský režisér Denis Villeneue nastolil úžasně pomalé tempo s tak hutnou atmosférou, že by se dala doslova krájet. I díky úžasně depresivnímu hudebnímu doprovodu vámi bude snímek ještě nějaký ten čas hýbat. (napsal Lukáš Vaněk)

14. Spectre

Skvělé zakončení čtyřdílného rozkladu Jamese Bonda. Zatím poslední film s Danielem Craigem důstojně uzavírá všechno, co bylo načato v minulých třech dílech a zároveň (i když trochu neohrabaně) vrací na scénu slavnou organizaci Spectre. Tahle Bondovka je geniální v tom, že pracuje s dvojím zobrazením agenta 007. Dovršuje příběh psychicky zdevastovaného muže, který započal Casinem a zároveň se pomalu vrací k modelu dřívějších filmů, kdy je Bond v podstatě nezranitelný (přestřelka u hlavního sídla Spectre) nebo se musí potýkat s pořádným hromotlukem (bitka ve vlaku). To celé je doplňováno vtipem a pomrkáváním na znalce celé série. Nic víc jsme si snad od nové bondovky ani nemohli přát. (napsal Roman Toupal)

13. Birdman

Aneb velký comeback Michaela Keatona na stříbrná plátna, když ve filmu ztvárnil filmového herce Riggana Thomsona, jenž má mít divadelní debut. Pro Thomsona je to poslední šance jak oživit svou pomalu umírající kariéru, kterou si udělal díky postavě Birdmana. Michael Keaton tu tak trochu hraje sám sebe, neboť si ho každý vybaví jen díky dvěma filmům o komiksovém Batmanovi, které režíroval samotný Tim Burton. Mysteriózní černá komedie, která díky fenomenální kameře oscarového Lubezkiho působí jako jedno velké divadelní představení, vynikajícím hereckým výkonům od všech protagonistů si po zásluze odnesla sošku zlatého holohlavého panáka nejen za nejlepší film roku. (napsal Lukáš Vaněk)

12. Kobry a užovky

Jana Prušinovského známe všichni především jako tvůrce vynikajících komediálních seriálů Okresního přeboru a Čtvrté hvězdy. Ovšem v tomto snímku režisér dokázal, že zvládne i vážnější tón, byť stále s vtipem sobě vlastním. Netradiční drama sledující příběh dvou rozdílných bratrů vyniká nad konkurencí českého rybníčku především skvěle napsanými a zahranými postavami a skvěle zachycenou atmosférou vesnického maloměstského života. Skvělý Matěj Hádek v roli feťáka a vynikající scénář zachycující netradiční vztah dvou bratrů. Tohle je na české poměry opravdu pecka. (napsal Daniel Birgus)

11. Ex Machina

Chytrá sci-fi, která vás nebude drtit velkým množstvím speciálních efektů, ale bude útočit spíše na hloubavou část vaší osobnosti. Sympatické obsazení a komorní, leč úderná výprava zařídí, že se nudit rozhodně nebudete. Kvalitních sci–fi je pomálu a tak by si každý měl vážit kvalitních přírůstků do tohoto žánru, Ex Machina je bezpochyby jedním z nich. (napsal Daniel Birgus)

Pokračujte na Nejlepší filmy roku 2015 (2. část)

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také