Rekapitulace: Tak šel čas se sérií Hunger Games

Přečtěte si

Autor

Jana Trnková
Jana Trnkováhttp://www.csfd.cz/uzivatel/63173-ernia/
Snažím se udržovat krok se současnou filmovou tvorbou. Ročně se účastním několika filmových festivalů, přičemž si nejvíc lebedím v indie rovině. Upřednostňuji subjektivní přístup k filmům a reflektuji film i v kontextu dění.

Že si už přesně nepamatujete, jak šel čas s filmovou sérií Hunger Games? A chcete si to připomenout, než zajdete na poslední díl do kina? Přinášíme vám rekapitulaci celé série.

Zdá se to už dávno, kdy měl u nás premiéru první díl. Pracovala jsem tehdy na pokladně kina a pamatuju si, že tenkrát nikdo nevěděl, o co jde. Je fakt, že tou dobou sice byly Hladové hry v USA bestsellerem a poměrně očekáváným filmem, u nás ale žádná pořádná fanbase nebyla. Sama jsem film viděla hned v půlnoční premiéře, která byla mimochodem poloprázdná, a pak vesele běžela do knihkupectví, abych si přečetla všechny knižní předlohy. Pokud jsem si myslela, že když na pokladně řeknu, co hledám, a do pár minut budu mít v ruce knížky Suzanne Collins, tak to jsem se těžce mýlila. Prodavači netušili, co po nich chci za hrůzu a knížky jsem si v regálech musela najít sama (ale aspoň je měly – štěstěna a to všechno). Další vtipné okamžiky nastaly na pokladně kina, kam v neděli odpoledne chodili rodiče udávat své výrostky, aby si v klidu došli na kafe. Ono je to totiž prý něco jako to populární Tvájlájt, takže se to naší desetileté Barunce bude určitě líbit a tady osmiletého Ondráška to taky bude bavit. Rating vhodné/nevhodné do 12let vem čert – posílat děcka, co sotva umí číst na film, ve kterém zavřou do arény děti i jejich věku a donutí je se navzájem pozabíjet… Nene, první ohlasy a dokonce i proma, které právě Hunger Games přirovnávaly k Twilight, úplně nevystihly, o čem film je. A ačkoli první film snad ještě balancoval na hranici dobrodružné romance a dystopického scifi, druhý a třetí filmy ukázaly, že ne všechny filmy o teenagerech musí být automaticky méně ambiciózní. A čtvrtý film, který bude sérii uzavírat, je jedním z nejočekávanějších filmů roku. Pojďme si teď zrekapitulovat, co se vlastně doteď v Panemu stalo.

hunger games

Hunger Games

První díl série nám představuje budoucnost, ve které lidstvo prošlo zničující válkou a na místě dnešních USA je fiktivní země Panem, která se dělí na 12 distriktů a Kapitol, hlavní město země. Hrdinka celého příběhu, Katniss Everdeen, žije v Distriktu 12, který je ten nejchudší. Každý rok probíhají tzv. Hladové hry. V nich jde prakticky o to, že z každého distriktu vylosují dva splátce, chlapce a dívku, aby svůj distrikt zastupovali v nepochopitelném turnaji, kde všechny soutěžící zavřou do arény a přežít může jen jediný z nich. Všechno se to rozjede v momentu, kdy je do turnaje vylosována Katnissina mladší sestra Prim a Katniss se raději místo ní do Her přihlásí dobrovolně. Spolu s ní je vylosovaný Peeta, který iniciuje divadlo o jeho lásce ke Katniss, aby jí pomohl získat sympatii diváků. V aréně se nicméně rozdělí a Katniss se spřátelí s mlaďoučkou Rue. Když je malá Rue zavražděna, v jejím domácím 11. distriktu vypuknou nepokoje a semínko revoluce je zaseto. Mezitím Katniss najde Peetu a díky jejich hře na zamilované se změní pravidla her a oznámí se, že vítězové mohou být dva, čímž pár samozřejmě získá novou naději. Když ale nakonec stanou jako poslední přeživší, tak se místo prohlášení za vítěze dočkají nové změny pravidel: vítěz může být přece jen pouze jeden z nich. Katniss i s Peetou se ale rozhodnou, že podle pravidel Kapitolu už dále hrát nebudou a rozhodnou se spolknout jedovaté bobulky, čímž by všechny podvedli a nechali Hry bez vítěze. Tím dotlačí organizátora Her k rezignaci a Katniss i Peeta se stanou vítězi 74. ročníku Hladových her.

Hunger Games: Vražedná pomsta

Pokud si Peeta s Katniss mysleli, že po skončení 74. ročníku Her budou mít klid, tak se ošklivě pletli. Nejen, že si z arény odnesli traumata, kterých se asi nikdy nezbaví, museli projet celou zemi v rámci „vítězného turné“, ale Kapitol se rozhodl, že 75. ročník Hladových her musí být speciální a oznámí, že tentokrát se při Sklizni bude losovat z bývalých vítězů. Vzhledem k tomu, že 12. distrikt má všeho všudy 3 vítěze: Katniss, Peetu a Haymitche, který od své výhry působí jako mentor pro nové splátce, je jasné, že Katniss bude muset do arény znovu. Tentokrát už ale nejde jen o samotné hry jako v předchozích letech, ale díky neutichajícím nepokojům v chudších krajích se bojuje také o budoucnost celého Panemu. Z Katniss se stal symbol revoluce a prezident Snow si je toho více než dobře vědom. Výroční hry jsou jeho pokusem revoluci potlačit a její symbol – Katniss – zničit před očima celé země. Situace je ale více vyhrocená, než by si Snow přál a sama Katniss vůbec tušila. Katniss v aréně zjistí, že tyto hry nebudou vůbec takové, jaké by čekala, když se sblíží s několika dalšími splátci a uvědomí si, že tentokrát nebudou splátci bojovat proti sobě, protože mají jiného, společného, nepřítele – Kapitol a prezidenta Snowa. Hry skončí, když Dioda, jeden ze splátců, zničí ochranné silové pole arény a Katniss je unešena do 13. distriktu. Do distriktu, který byl považovaný za zničený, když se pokoušel o revoluci. Distrikt ale existuje a co víc, slouží jako základna pro novou revoluci. Katniss se tam dostává a potkává svého přítele z domova, Hurikána. Shledání ale není šťastné: Peetu se z arény zachránit nepodařilo. A 12. distrikt byl srovnán se zemí.

Hunger Games: Síla vzdoru – 1. část

Třetí část ságy je ticho před bouří. Staví se hlavně na zobrazení svízelné situace, která v Panemu zavládla. Zemřely tisíce lidí, 12. distrikt neexistuje a revoluce je nevyhnutelná. 13. distrikt v čele s prezidentkou Coinovou se připravuje na boj proti Kapitolu, ale je jasné, že sami to nezvládnou. Je potřeba získat sílu co nejvíce dalších distriktů a Kapitolu se postavit společně. Proto se Coinová snaží přesvědčit Katniss, aby se ujala role Reprodroda, symbolu revoluce a pomohla revoluci vést. Je ale těžké motivovat davy lidí k boji, když sám máte pochybnosti. Katniss se těžko srovnává s tím, že ačkoli se ji nikdo nezdráhá použít jako symbol revoluce, tak je jí máloco řečeno. Navíc Peeta je zadržen v Kapitolu a díky promo videím, které Snow vyslal po zemi, je jasné, že se v Kapitolu snaží, aby Peetu zlomili. Když se v jednom z přenosů Peeta vzepře a varuje 13. district před útokem, je krutě potrestán. Varování se ukáže jako pravdivé a Coinová nařídí evakuaci. I tak ale byly napáchány škody a Katniss je zlomená. Vznikne plán, že snad by jí pomohlo, kdyby se podařilo zachránit Peetu ze spárů Kapitolu. To se podaří, ale když se Peeta probere, ukáže se, že Kapitol Peetu nejen fyzicky týral, ale cíleně útočil na jeho mentalitu a manipuloval s jeho vzpomínkami na Katniss tak, aby k ní Peeta cítil nenávist. Když se totiž Peeta probere a uvidí Katniss, pokusí se jí zabít.

Poslední film tedy skončil poměrně působivým cliffhangerem a pečlivě připravenou půdou pro velké finále. Zda se dočkáme velkolepé podívané, zjistíme tento čtvrtek!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také