Recenze: Black Mass: Špinavá hra (2015) – Vzestup a pád krále bostonského podsvětí

Přečtěte si

Autor

Fr
„Kdybychom občas neudělali něco, co se nesmí, tak si v životě neužijeme žádnou srandu.”

Film o kriminální kariéře Jamese „Whitey“ Bulgera, neblaze proslulého irsko-amerického gangstera, zaujme fakty a výkonem Johnnyho Deppa, který je zde po letech opět ke koukání.

Píše se rok 1975. Tam, v jižním Bostonu, v korupcí prorostlé čtvrti „Southie“, kterou obývá převážně americko-irská komunita a kde je loajalita ceněna více než zákon, nic nenasvědčuje tomu, že se z malýho, byť drsnýho hráče Jimmyho, stane jednoho dne jeden z nejnebezpečnějších gangsterů americké historie. Film je vyprávěn z pohledu vyslýchaných osob v roce 1995, tedy v době, kdy byl Bulger stále na útěku. Tyhle řádky neodkrývají žádné tajnosti. Jde o známá fakta, která vám můžou usnadnit úvodní pětačtyřicetiminutovku. Jestli tedy nejste chodící gangsterská encyklopedie. Já třeba vůbec nevěděl, že Jamesův bratr, Billy Bulger (Benedict Cumberbatch), byl demokratický politik a dlouholetý senátor státu Massachusetts. A že agent FBI John Connolly (Joel Edgerton) byl jeden z hlavních propagátorů programu o zapojení informátorů. Shodou okolností s oběma bratry vyrůstal, takže když FBI dostala zálusk na Gennara Angiulea, bosse italský mafie na severu Bostonu, navrhl svýmu šéfovi (Kevin Bacon), že by se dalo využít jeho známosti s Jamesem Bulgerem. A tak se z „Jimmyho“, jak Jamesovi mohli říkat přátelé, stal profesionální kriminální konzultant a nastartovala se jeho cesta za desetiletou vládou nad Bostonem, za kterou později dostal 40 let.

 Johnny Depp a Joel Edgerton
„slibuju, že budu v klidu…

Film se trochu rozjede, až když je ruka v rukávu. Sledujeme kšefty i práci „ochránce“ Connollyho, který si neuvědomuje, jak Bulgerovi pomáhá. A zatímco s donášením na severního konkurenta roste Jimmyho impérium a sebevědomí, John se pod jeho vlivem mění. V těchto okamžicích mají herci možnost se předvést a hlavně Depp ukazuje, proč je tak často obsazován do role gangsterů (Krycí jméno Donnie Brasco – 1997, Kokain – 2001, Veřejní nepřátelé – 2009). Navíc se na něm vyřádili i maskéři, takže jeho vizáž může někoho zaujmout víc než příběh.

black-mass

Scott Cooper režisérsky nenavázal na Crazy Heart (2009) ani na Out of the Furnace (2013). I když v Black Mass jde vlastně o takové jejich žánrové propojení. Je otázkou, jestli mělo smysl vybírat pro scénář plný faktů převedených do děje takhle skvělé obsazení. To, že se film natáčel ve stejných uličkách, pod stejnými mosty či mezi stejnými zdmi, kde se skutečně odehrávaly události zachycené ve filmu, je sice hezký, ale stejnou úlohu by sehrál i dokument, který by si našel své publikum a nelákal davy na něco, co nabídnout nemůže. James Bulger prostě není Jacques Mesrine, jehož eskapády vydají na dva filmy. Tady je dlouhých i těch 123 minut.

Verdikt:

Vyprávění o tom, jak a co se dělo při spojenectví čistě kriminálním mezi gangsterem a FBI, nemá čím překvapit. Milovníci faktů uvítají zmínku o Alcatrazu, testech LSD i setkání s Johnem Cahillem z IRA. To ostatní, včetně mafiánských kousků, zavání gangsterským klišé. Sledovat, jak se smyčka utahuje je zajímavý, ale nijak strhující či snad nervydrásající. Black Mass: Špinavá hra dokazuje, že ani notoricky známý zločinec nemusí mít dobrý film.

 • Black Mass: Špinavá hra / Black Mass
  Trailer
  Krimi / Drama / Životopisný
  123 min
  Režie: Scott Cooper
  Hrají: Johnny Depp, Joel Edgerton, Benedict Cumberbatch, Dakota Johnson, Juno Temple, Kevin Bacon, Jesse Plemons, Peter Sarsgaard, Corey Stoll, Sienna Miller a další

V kinech od: 19. listopadu 2015

Konečné hodnocení

Fr
50 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také