Peter Jackson: Hobita jsem točil bez přípravy

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Režisér kultovní trilogie Pán prstenů uznal, že při natáčení Hobita panoval velký zmatek. Prý za to může nedostatek času na přípravu, které mu studio neposkytlo.

Kolem dalšího projektu ze Sředozemě se točila velmi známá režisérská jména. Jednou to dokonce vypadalo, že by se hobitích filmů mohl ujmout otec filmového Spider-Mana Sam Raimi. Nakonec dostal přednost mexický vizionář Guillermo del Toro (Faunův labyrint, Hellboy), který se podílel i na scenáři. Od projektu však po čase odstoupil a celý projekt spadl do klína režisérovi zmíněné trilogie, jenž se měl podílet na nových hobitích dobrodružstvích jen jako producent.

119_1peterjackson_guillermodeltoro_0064

V bonusovém materiálu na digitálních nosičích pro poslední film trilogie Hobit, Bitva pěti armád, se rozpovídal o tom, že po odejití původního režiséra del Tora, neměl tolik času na přípravu, jako měl on. Jen pro představu: del Toro měl před prvním filmem rok a půl na přípravu, než se začalo natáčet. Ale jelikož odstoupil těsně před natáčením, vše zbylo na producenta Jacksona. Ten však nedostal od studia žádný extra čas na přípravu a hned se jelo natáčet. Výtvarníci udělali nové skici, jak by mohly nové kouty Středozemě vypadat, protože del Toro měl úplně jiné představy, jak by měly vypadat.

Jackson de facto vařil z vody, poněvadž se přiznal, že na plac chodil bez storyboardů a představou o scéně vůbec. Během natáčení posledního dílu se dokonce rozhodl, že přeruší na pár měsíců natáčení, protože nevěděl: „Co to sakra dělá.“ Konkrétně si rozmýšlel závěrečnou bitvu v posledním filmu. Jak sám podotkl, nebýt jeho 25leté filmařské praxe, bylo by to takřka nemožné.

Názory, jak dopadla nová hobití trilogie, se různí. Hluchých míst měla nespočet a možná, když už chtělo studio z projektu vytřískat prachy, kdyby se místo tří filmů vše vešlo do dvou, bylo by to daleko lepší. Ale znáte to: 100 právníků, 100 názorů. Ale jestli je to, co povídal Jackson pravda, tak to hobití dobrodružství nakonec zase tak špatně nedopadlo (Ano, nejsem fanda nové trilogie).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také