10 nejlepších filmů z postapokalyptické budoucnosti

Přečtěte si

Autor

ladyania
ladyania
Retro is a hobby for life :)

S filmy z předaleké či blízké budoucnosti se poslední dobou roztrhl pytel. Při příležitosti uvedení posledního dílu série Hunger Games do kin si uděláme malou rekapitulaci toho nejlepšího, co může žánr nabídnout.

Není náhoda, že lidské představy o budoucnosti nejsou dvakrát růžové. Tak či onak, pokaždé dojde k částečné či naprosté degradaci lidského pokolení nebo hůř – k úplnému zničení nynějších obyvatel naší planety. Co přinese budoucnost si opravdu netroufám určit, ale doufám, že tak zlé to nebude. Podle některých proroctví měl už svět dávno zaniknout a nic se nestalo. Není tedy od věci poznamenat, že události popisované v následujících filmech jsou jen výplody více či méně geniálních mozků tvůrců a nic z toho se nejspíš nestane. Nebo věříte tomu, že ano? A která předpověď je podle vás ta nejhorší?

12 opic (1995)

Budoucnost ani zde není příliš pozitivní. Svět byl koncem 20. století napaden virem, který vymyslel jak jinak než extra šílenec. Téměř všichni lidé jsou tedy mrtví a ti, kteří zbyli prožívají své nuzné životy v podzemní bídě. Ještě, že v této budoucnosti mají stroj času! Vyšlou tedy do minulosti Jamese (Bruce Willis), aby vyšetřil původ viru a v budoucnosti se mohla nejít protilátka. Jamesovi ale nikdo v minulosti nevěří a tak se ocitne v blázinci… Podaří se mu nakonec splnit své poslání a zachránit budoucí zbytky lidstva? Mysteriózní film nacpaný symbolikou září hereckými výkony (Brad Pitt získal za svoji roli Zlatý Glóbus a nominaci na Oscara) a tak nebojím se říct, že patří mezi nejlepší snímky vůbec.

960

Hunger Games (2012-2015) 

Knižní trilogie, rozdělená na čtyři filmy, patří mezi oblíbenou zejména u teenagerů. V této temné budoucnosti je svět rozdělen na 12 krajů, z nichž každý produkuje něco jiného pro potřeby hlavního města Kapitolu. Navíc musí ještě každý rok odevzdat chlapce a dívku, aby se utkali v soutěži na život a na smrt. Hladové hry probíhají přes 70 let a nikdo se proti stávajícímu systému nevzbouřil. A v této chvíli přichází hrdinka Katniss Evergreenová, aby se vzepřela všemu a všem, získala titul vítězky, zachránila milované a osvobodila svět od zhoubného vlivu Kapitolu. Jak tato sága skončí, to se necháme překvapit! Pokud jste sérii vynechali, můžete si u nás přečíst něco o předešlých dílech, druhém i třetím.

THE HUNGER GAMES: MOCKINGJAY

Interstellar (2014) 

Mnohokrát omílaný snímek z minulého roku zaujal širokou veřejnost. Vizuální zpracování je bezkonkurenční (kam se hrabe Gravitace!), herecké výkony vynikající, režie Christophera Nolana výborná, příběh napínavý, smutný a částečně poskytuje i témata k zamyšlení. Co je na světě nejdůležitější? Nejsou to peníze, jak by mnozí řekli, je to prostě a jednoduše jídlo. Co se stane, pokud v budoucnosti nebudeme mít co jíst? Stroj času není k dispozici, je jen vesmírná loď. Její posádka se tedy musí vydat směrem k novým světům a hledat ten správný, který by naši Zemi nahradil. Více o filmu a se dočtete v naší recenzi.

interstellar-new-poster-wallpaper

Já, legenda (2007) 

V této budoucnosti se vypravíme do světa, který zasáhla virová nákaza. V naprosto vybydleném a polorozpadlém New Yorku se ukrývá jediný člověk Neville, který se snaží vynalézt lék na tuto nákazu a zachránit svět. Společnost mu přitom dělá jen jeho věrná fenka. Přesto Neville den co den vysílá signál a hledá další, kteří mohli přežít. Lidé nakažení virem se mění v jakési zombíky, bažící po lidském mase… dokáže je tento osamocený bojovník zastavit? V hlavní a prakticky skoro jediné roli se představil Will Smith a musím říct, že je to jeden z jeho nejlepších výkonů. Navíc se možná neubráníte slzičkám, protože jak jde o zvířata, je to vždycky zaručený doják.

287579

Labyrint (2014-?)

Další z teenage sérií podle knižní předlohy, u které jsme měli možnost vidět už dva díly a další jsou v plánu. První s podtitulem Útěk představil svět budoucnosti, která je po blíže neurčené katastrofě napadena virem, který způsobuje u lidí mutaci. Našli se však i lidé imunní vůči této nákaze a právě tito jsou umístěni do výzkumného prostoru ve tvaru Labyrintu. Jejich úkolem, o kterém ale zatím nevědí, neboť jim byla upravena paměť, je labyrint opustit. Druhý díl Zkoušky ohněm se odehrává prakticky na stejné úrovni, jen v prostředí vypálené pustiny. Oproti prvnímu dílu je zde ale větší výskyt příšer, mutantních zombies a naskytne se nám i o trochu větší akce. Pěkná návnada na další pokračování, to se musí nechat! Recenze druhého dílu tady.

mazer-runner2

Matrix trilogy (1999 – 2003)

Bratři Wachovští a jejich nejlepší dílo, které se stalo legendou prakticky už při uvedení v kině. Osud mladého počítačového mága, pana Andersona, se změní po setkání se záhadným Morfeem. Potom, co si vybere tu správnou pilulku, zjistí, že žil celou dobu ve světě tzv. Matrixu, což je program vytvořený Stroji. Lidé jsou v této budoucnosti používáni jako zdroj energie pro město strojů, ale díky Matrixu o tom vůbec neví. Čas od času se ale někdo z Matrixu probudí… V dalších dvou dílech probíhá válka mezi neovládnutými lidmi, kteří se skrývají v podzemí a armádou strojů. Děj je vcelku dost složitý a plný metafor a náznaků, že není možné ho shrnout do jednoho odstavce. Stejně ale myslím, že tuto trilogii už zcela jistě viděl každý správný filmový fanda. Zároveň však není možné ji vynechat z tohoto seznamu.

matrix_neo

Nevědomí (2013) 

Náš svět jak ho známe už neexistuje, Jack (Tom Cruise) jako jeden z mála přeživších po útoku mimozemšťanů má za úkol odčerpávat zbylé suroviny z povrchu Země. Ovšem při průzkumu zjišťuje, že jsou některá místa na povrchu zakázaná. Z rutiny ho vyvede až přistání vesmírné lodi s jedinou členkou (Olga Kurylenko), která tvrdí, že se s Jackem zná. Krátce poté je Jack zajatý podzemní lidskou armádou pod vedením vynikajícího Morgana Freemana a začíná zjišťovat, že nic z toho, čemu doposud věřil, není doopravdy… Vypadá to jako tuctový sci-fi snímek, ale zcela jistě ohromí vizuálním zpracováním a také hereckými výkony.

BTT4aa203_kul_cruise1_ttt

Planeta opic (1968) 

Původní Planeta opic byl počin tak moc jiný a tak moc překvapivý, zarážející a originální, že lidem v roce 1968 zůstával rozum stát. Není divu, že se fenomén dočkat celkem 13(!) filmových pokračování a předělávek, jednoho seriálu a poslední snímek s inteligentními opicemi je plánován na rok 2017. Původní verze má ale svoje kouzlo a společně s posledními dvěma filmy (Zrození planety opic a Úsvit planety opic) je stále tou nejlepší. Charlton Heston a jeho 2 spolucestující se proberou po havárii vesmírné lodi z hibernace. Zjišťují, že se ocitli na neznámé planetě, kterou se vydají prozkoumat. Jak šokující je zjištění, že planetu obývají inteligentní opice, které hrdinu posléze i zajmou. Je to ale poslední šok, který lidského návštěvníka čeká? A víte, odkud pochází nezapomenutelná hláška: „Tak jsme to přece nakonec dokázali. Vy maniaci! Vy jste to přece udělali! Ach, Bůh vás zatrať! Bůh vás všechny zatrať!“?  Mimochodem filmové masky, za který si film vysloužil nominaci na Oscara, stály neuvěřitelný milion dolarů.

Film-Planet-of-The-Apoes-Planeta-Opic-u-roku-1968-je-scifi-klasikou

Potomci lidí (2006) 

Tuto fantastickou budoucnost trápí ojedinělý problém. Neplodnost se rozšířila tak masově, že se na světě nerodí vůbec žádné děti a tak lidstvo pomalu, ale jistě vymírá. Z důvodu této krize se rozmáhá anarchie, kterou se snaží vláda potlačit. Zbývají jen malé skupinky odboje. Hlavní hrdina Theo (Clive Owen) se dostane do odbojové skupiny, kde se stihne i znovu zamilovat do tamější aktivistky Julian (Julianne Moore). Zničeho nic se ale pak objeví těhotná dívka. Podaří se včas uprchnout a dostat dívku do záchranného tábora, aby nepadla do rukou politiků? Další z mistrovských kousků Alfonse Cuaróna, který se kromě režie podílel i na scénáři, s vynikající hudbou a napínavým dějem, určitě nesmíte vynechat.

bpNpOqnAiQ7R5hyDKZ8OCHIjd8O

Šílený Max: Zběsilá jízda (2015) 

Jak už jsem řekla, je nezpochybnitelné, že postapokalyptický žánr zažívá v poslední době obrovský boom. V tomto žebříčku tedy nemůže chybět ani letošní král. Téma filmu bylo zpracováno již v minulosti, konkrétně v letech 1979 – 1985, kde Maxe ztvárnil Mel Gibson. Filmy se staly legendou, ale dle mnohých fanoušků je novější příběh lepší. O co tedy jde? V kostce řečeno: daleká budoucnost, pár magorů se honí v autech po poušti, v pozadí vnitřní boj Imperátora proti Maxovi, trochu krve, další honička, sexy Charlize Theron a střelba. Účinek na diváka to ale očividně má a to i přes lehce předvídatelný děj vás film donutí sedět nehnutě na místě a očekávat další neméně okázalou akci. Blockbuster, jak má být a není divu, že zejména mužská část publika bude u vytržení. Recenzi filmu si přečtete tady.

mad-max

A na závěr jednu tématickou perlu, protože ne vždycky se všechny filmy úplně povedou, že ano?! 

Bojiště Země: Sága roku 3000 (2000)

V roce 3000 vládnou Zemi gigantiční Psychloni, kteří dolují naše nerostné bohatství. Lidé jsou rozděleni mezi 2 skupiny: nevolníci a primitivní kmeny. Všechny vzpomínky na invazi byly z paměti lidí vymazány a zbyly jen pověsti a legendy o „bozích“. Hlavní hrdina Johnnie je polapen a držen jako laboratorní otrok (nebo něco takového), podaří se mu uniknout? John Travolta v hlavní roli tohoto opravdu velmi hloupého filmu udělal obrovský krok vedle. Pokud jste ovšem příznivci béčkových až céčkových pokusů o film, Bojiště je ta správná volba! Příjemnou zábavu!

battlefield-earth-02

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také