Retro recenze: Co se vlastně stalo s Baby Jane? (1962) – Nejděsivější sesterské drama v historii

Hrůzostrašná podívaná o dvou sestřičkách, z nichž jedna je prototypem hodné a druhá prototypem zlé, nás zavede do černobílého světa stárnoucích filmových hvězd. Zlá sestřička Baby Jane Hudson je jednou z nejděsivějších ženských postav, které jsem kdy viděla. Společně s Kingovou psychicky narušenou Misery, se řadí mezi nejodpornější ikony filmové historie…

Snímek byl natočen v roce 1962. V tomto období již bylo běžné točit barevně. Autor se však rozhodl jít černobílou cestou (podle některých zpráv na tom dokonce trvala hlavní herečka) a myslím, že to celkový dojem tím určitě netrpí. Celý koncept je postaven velmi temně a s klaustrofobickou atmosférou. Prakticky zde vystupují pouze dvě hlavní postavy a několik vedlejších. Na film, který má stopáž přes 2 hodiny se to zdá velmi málo. Herecké výkony obou hlavních hereček jsou však natolik úchvatné, že nepotřebují nic víc, než pár pokojů a sami sebe. I v tomto Baby Jane připomíná pozdější, žánrově velmi příbuzný film Misery (1990). Knižní předlohu vytvořil Henry Farrel, který má na kontě např. i scénář pro slavný film Sladká Charlotte (1964). 

what-ever-happened-to-baby-jane

Režie se ujal Američan Robert Aldrich, jeden z nejúspěšnějších vyznavačů anarchismu.  Z jeho dalších počinů budete jistě znát válečné drama Tucet špinavců z roku 1967. Jak jsem už zmiňovala, obě hlavní herečky jsou dokonalé. Prakticky na nich stojí a padá celý film… Hodnou sestru, jménem Blanche si zahrála Joan Crawford, hollywoodská hvězda 30. let. Baby Jane se stal jejím posledním velkým filmem. Poté propadla alkoholu a církvi a o 15 let později zemřela na rakovinu. Zlou sestru, Baby Jane Hudsonovou si zahrála Bette Davis. Je až děsivé, jak jsou si příběhy obou hereček podobné, Bette byla taktéž hvězdou 30. let, oproti Joan, však hrála těžší role a především postavy silných, nezávislých žen. Její úsilí a ambice jí vynesly v roce 1940-1945 nominaci na 5 Oscarů v řadě za ženské herecké výkony. Komu jinému se taková věc podařila? Ve své době byla také nejlépe placenou ženou. Také byla první ženou, která se stala prezidentkou Filmové akademie umění a věd. Stejně jako Joan jí dostala až rakovina. Ve skutečnosti se také obě ženy neměly příliš v lásce. Režisér tedy moc dobře věděl, koho obsazuje a tak obě ženy mohly zahrát částečně samy sebe. Stárnoucí herečky, které vzpomínají na svojí velkou kariéru…

what-ever-happened-to-baby-jane (1)

Děj a obsah filmu: 

Příběh začíná ve chvíli, kdy jsou sestry malé. Baby Jane je úspěšnou dětskou hvězdou, která vydělává nemalé peníze. Už na malé holčičce je ale vidět její pravá povaha rozmazlené a hysterické osůbky. Děj pokračuje po několika letech, kde se dozvídáme, že z Blanche se stala hollywoodská kráska, která natočila mnoho úspěšných filmů. Pak se ale udála strašná nehoda, po které je Blanche upoutána na invalidní vozík a zcela odkázaná na pomoc Baby Jane. Nehoda však byla vinou právě žárlivé sestry, která jí v opilství srazila autem. Společně žijí pod jednou střechou ve dvoupatrovém domě, kde je navštěvuje pouze 1x týdně služebná. V Baby Jane se čím dál více projevují následky dlouhodobého alkoholismu a začíná trpět paranoiou. V sestře vidí svojí životní zkázu, viní jí za všechny své neúspěchy. Její psychická nemoc se každým dnem prohlubuje a sestru začne nenávidět a terorizovat. Pozvolna vplouvá do stavu, kdy vaří sestře k večeři krysy a oblíbené mazlíčky, pokud večeři nesní, trápí jí hlady. Odpojuje jí telefon a tlačítko nouze a páchá jiné naschvály, aby sestru mučila a škodila jí. Blanche cítí bezmoc a zoufalství, upoutána na vozík tráví své dny ve strachu ze sestry. Snaží se ze svého vězení osvobodit a kontaktovat sousedku a lékaře. Baby Jane ale všechny její pokusy odhaluje a tak teror ještě narůstá. Blanche se s vypětím všech sil doplazí k telefonu do přízemí. Baby Jane i tento poslední zoufalý pokus pokazí. Celou dobu totiž připravovala plán, jak sestru obrat o peníze. Naučila se napodobit její podpis, vybírá tedy konto v bance, v telefonu se představuje místo sestry… Ďábelský plán vrcholí, když stihomamem posedlá Baby Jane připoutá Blanche k posteli s úmyslem jí utrápit hlady. Baby Jane se v záchvatu nemoci a vinou alkoholu zasekla v čase. Chce obnovit svojí bývalou slávu a tak si pozve hudebníka, který by jí měl doprovázet. Postava  hudebníka je stereotypem mamánka, který nic nedokázal a ze stárnoucí hvězdy pouze tahá finance. V den, kdy služka přichází do domu, jí Baby Jane vyhodí, ona se tam však po chvíli dostane. Po nalezení Blanche, která je již na pokraji smrti je však odhalena Baby Jane, která nakonec nebohou služebnou zabije. Zoufalá Baby Jane unáší svojí sestru na pláž k moři… Podaří se nakonec Blanche zachránit? Odhalí policie zavčas nekalé plány zhrzené umělkyně?

tumblr_ltjw7eJxBY1qzoaqio1_r1_1280-620x350 (1)

Zajímavosti: 

 • Nenávist Bette Davis a Joan Crawford vyvrcholila na předávání Oscarů. Joan, přestože nebyla nominovaná, přišla převzít sošku za Anne Bancroft jen proto, aby Bette pěnila vzteky.
 • Během natáčení kopací scény způsobila Bette Davis Joan Crawford tak vážné zranění, že vyžadovalo stehy.
 • Film získal Oscara za kostýmy v černobílém filmu. Nominování byli Bette Davis za hlavní herečku, Victor Buono za vedlejšího herce a další dvě nominace snímek posbíral za kameru a mix zvuku.
 • Postava Baby Jane Hudson byla zařazena Americkým filmovým institutem mezi nejzápornější postavy všech dob. Konkrétně se umístila na 44. místě.

 • Drama / Horor /Thriller
 • USA, 1962, 134 minut
 • Režie: Robert Aldrich
 • Předloha: Henry Farrell (kniha)
 • Scénář: Lukas Heller
 • Kamera: Ernest Haller
 • Hudba: Frank De Vol
 • Hrají: Bette Davis, Joan Crawford, Victor Buono, Wesley Addy, Julie Allred, Robert Cornthwaite, Anna Lee, Maidie Norman, James Seay a další…
PŘEHLED RECENZE
LadyAnia
90 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno