Recenze: Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství (2015) – Zlaté české ručičky v akci

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Nebývá zvykem, aby česká kina zadávala filmařům zakázky. Přesto si řekli o hodinové pásmo určené především mladšímu publiku. A je to trefa do černého.

Na začátku všeho byl nápad udělat něco ve stylu Kačeřích příběhů, tedy ne přímo edukativních pořadů pro děti, přesto obsahově velice zajímavých a humorných. Sestry Rosa a Dara jsou pojmenovány po dcerách režiséra Martina Dudy (z marketingových důvodů je z Dory Dara), které ho k vytvoření animovaných příběhů inspirovaly. Svou vizi autoři dokonce představili na prestižním Cartoon Foru v Toulouse a dočkali se velmi pozitivních ohlasů. Tvůrčí tým se chystá vyrobit 52 epizod dlouhých 11 minut, které nejen že budou vysílané v České televizi, ale i v několika zahraničních televizích. V hodinovém pásmu se nám představil pilotní půlhodinový film, doplněný třemi krátkými příběhy Rosy a Dary a pak také třemi animovanými filmy studentů z FAMU.

maxresdefault (3)

Film o dvojčatech Rose a Daře sleduje jejich prázdniny strávené u babičky s dědečkem. Babička je neobyčejná žena, která se profiluje jako vynálezce. Dědeček, vášnivý čtenář novin Le Figaro, je zase schopný opravit vše, co se na pozemku poničilo. A že toho je, když máte doma Edisona v sukni. Povedený tandem doplňuje pes Laiko. Ten je velmi chytrý a dokonce řídí Velorex, svou pojízdnou boudu, o kterou se neustále stará jako pan Novák o svou škodovku ve filmu Zítra to roztočíme, drahoušku.

Všechno to jsou sympatické postavy. Co se mi ale opravdu líbilo, tedy kromě (ne)nápadných edukativních prvků, byl celkový audiovizuál. Tady vážně platí několikrát omílaná fráze, že v jednoduchosti je krása. Zakomponování 2D postav, stromů, oblaků a dalších prvků do světa 3D, kdy každý zmíněný prvek má svůj stín a kamera může kolem něho kroužit jak se jí zachce, je důkazem toho, že zlaté české ručičky zkrátka umí. Velmi podařenou animaci navíc skvěle podporuje působivý soundtrack.

crop-872570-print

Verdikt:

Jako dospělý divák si umím představit, že by jednou mé děti trávily volný čas s dvojčaty Rosou a Darou. A to je přece to hlavní, o co tvůrcům jde. Proto jim přeji mnoho úspěchů, protože úvodní film je na české poměry nadstandardní. Jak po vizuální stránce, tak i obsahové. Celkové pásmo, obohacené o 3 filmy studentů FAMU, je velmi povedené, a díky průvodcům Rose a Daře, krásně zapadají do mozaiky.

Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství / Rosa & Dara and Their Great Adventures
Trailer
Stopáž pásma: 62 min

Rosa & Dara a jejich velké prázdninové dobrodružství
Stopáž: 25 min
Režie: Martin Duda

Rosa & Dara: Proč prší?
Stopáž: 2 min
Režie: Martin Duda

Rosa & Dara: Co je gravitace?
Stopáž: 2 min
Režie: Martin Duda

Rosa & Dara: Jak jsou velké hvězdy?
Stopáž: 2 min
Režie: Martin Duda

Příběhy Rosy a Dary doplňují příhody jejich kamarádů

Nový druh
Stopáž: 7 min
Režie: Kateřina Karhánková (FAMU, 2013)

Malý Cousteau
Stopáž: 8 min
Režie: Jakub Kouřil (FAMU, 2013)

Mythopolis
Stopáž: 12 min
Režie: Alexandra Hetmerová (FAMU, 2013)

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Sedmiletá dvojčata Rosa a Dora zažívají spolu s rošťáckým psem Laikem, úžasnou babičkou vynálezkyní a dědou, co dokáže všechno opravit, napínavá dobrodružství, díky kterým se dozví spoustu zajímavých věcí o světě kolem nás.Recenze: Rosa & Dara a jejich velká dobrodružství (2015) - Zlaté české ručičky v akci