TOP 5: Wes Craven a jeho nízkorozpočtové horory

Bývá už tak nějak zvykem, že když zemře nějaká slavná osobnost, tak se o ní něco napíše. Vzpomínka na slavného režiséra dnes už klasických hororů, Wese Cravena, nesmí chybět.

Je trochu smutné, že za normálních okolností by mě absolutně nenapadlo zavzpomínat na horory tohoto muže. Až jeho smrt… a nebyla to hezká smrt… rakovina nikdy není hezká, upoutala moji pozornost. Více než 25 let nás tento muž bavil svými filmy a ve většině z nich se obsadil do nějaké malé bezvýznamné roličky (možná po vzoru Alfreda Hitchcocka). V jednom ze svých filmů si dokonce zahrál sám sebe. Byl to film Nová noční můra z roku 1994 a nedopadlo to vůbec špatně. Čím si však vysloužil věčné místo mezi režisérskou elitou? Především dal světu Freddyho Kruegera a Vřískoťáka. Tyto dvě hororové postavy jsou natolik zažité, že není problém si v obchodě koupit jejich masku a pokud se o nich zmíníte v konverzaci prakticky s kýmkoliv, dotyčný bude vědět. Na Wese se tedy díky těmto skvělým zlounům nikdy nezapomene.

Hory mají oči (1977)

Skotská pověst o kanibalovi jménem Sawney Beam byla skutečnou inspirací pro tento snímek. Podle legendy tento chlapík přepadal pocestné a nejen, že je okrádal, ale zřejmě je i pojídal. Pokud tedy existoval… Ve filmu vystupuje rodina Carterových, která se ocitne sama uprostřed pusté pouště. Musí bojovat o holý život s místními domorodci, kteří mají docela chuť na lidské maso. Tito domorodci jsou mimochodem kouzelně nechutní. Klasický příběh se dočkal v roce 2006 i remaku.

the-hills-have-eyes-michael-berryman-1977

Noční můra v Elm Street (1984)

Freddy Krueger poprvé! Sága o vetřelci, který se vám dostane do snu, se dočkala několika pokračování. Ostatní díly ale postrádají prvotní šok a nejsou tedy tak dobré jako první díl. Nancy, mladá dívka, prožila nedávno smrt svých přátel. Její rodina si tedy celkem oprávněně myslí, že se zbláznila. Postupem času vyplouvá na povrch pravda. Freddy v minulosti zabil 20 dětí a jejich rodiče se mu ošklivě pomstili. Zachrání Nancy její otec před noční můrou? Noční můra v Elm Street je také prvním filmem, ve kterém si zahrál Johnny Depp.

gsRLmVCIQEe4SRwpwmkxsXck8j2

Upír v Brooklynu (1995) 

Béčkový horor jak má být, ještě navíc s příměsí rádoby komedie. Ani sama nevím, co mě na tomhle polovičním odpadu tak zaujalo. Je zde jasně vidět Cravenova nevyváženost, kdy jeden film je vynikající a vzápětí přijde další, který je dost hrozný. Ústřední dvojici si zahráli Eddie Murphy a Angela Basett a oběma to docela šlo. Příbeh pojednává o upíru Maxmiliánovi, který se shodou okolností musí do příštího měsíce rozmnožit. Je totiž poslední svého druhu. Vhodnou kandidátkou pro tento plán je detektivova pobočnice Rita. Vymaní se Rita z područí démonického upíra a zůstane člověkem?

n7794847cca92bcd44a412c71f8ec0e66

Vřískot (1996) 

Masový vrah v masce, který si s vámi prvně zahraje hru po telefonu a pak vás zmasakruje, to je kult. Musím přiznat, že tuhle jeho masku doma mám a je to ta nejlepší karnevalová maska ever! Teenageři v poklidném městečku kdesi v Americe děsí představa šílence, který obchází město. Vraždí na motivy slavných hororů, ale nikdo nezná jeho pravou totožnost! Do pořadníku obětí se dostane i středoškolačka Sidney. Její matku nedávno zabil podobný šílenec a tak je reportérka Gale přesvědčená, že jde o stejnou osobu. Má pravdu? Vřískot parodovali snad ve všech známých seriálech a sitcomech. Nejlepší parodií ale zůstává Scary Movie. Další díly Vřískotu asi nestojí za řeč, jen je dobré vědět, že nějaké jsou.

Ghost_Face_and_Casey

Noční let (2005) 

85 minut v jednom letadle se zdá dost nudné prostředí. Neboť, co by se asi tak mohlo stát? Hlavní hrdinka Lisa nerada létá. Při letu do Miami se seznámí s dalším cestujícím, který po ní chce menší službičku. Má totiž plán, jak zabít jistého podnikatele a právě Lisa mu v tom má pomoci. Aby měla tu správnou motivaci, tak na jejího otce čeká nájemný zabiják, kterému stačí říct. Podaří se Lise vyřešit situaci? Tento snímek je nejméně hororovatý ze seznamu, ale zároveň mi připadal dost mrazivý na to, abych ho zařadila.

OFFe797d_nocnilet3

Kromě hororů Wes Craven natočil i úspěšné drama Hudba mého srdce (1999) a podílel se také na vzniku snímku Paříži, miluji tě (2006).