Recenze: Marťan (2015) – Robinson na Marsu

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Ridley Scott bude mít navždycky nálepku režiséra, který dal světu legendární sci-fi. A právě k tomuto žánru se vrací ve svém nejnovějším počinu, když zfilmoval bestseller Andyho Weira.

Děj filmu nás zavede na rudý Mars, kde posádka složená z vědců, pilotů a mariňáků zkoumá povrch planety. Poklidný průzkum naruší obrovská písečná bouře, která donutí vášnivé objevovatele opustit planetu. Ovšem na Marsu zůstává Mark, o kterém si jeho kolegové a kolegyně mysleli, že kvůli nešťastné nehodě během bouře zemřel. Astronaut je sice potlučený a zraněný, ale mrtvý není. Alespoň prozatím. Díky svým schopnostem nalézá způsob, jak na tak nehostinném místě, jakým Mars je, dokázat přežít. Znalosti z oblasti techniky i botaniky zužitkuje k vlastní obživě a také k ještě něčemu důležitějšímu – kontaktování NASA, která ho měla za mrtvého. Na jiné planetě, Zemi, tak začíná plánování toho, jak vlastně prvního lidského „Marťana“ dostat bezpečně domů předtím, než mu dojdou zásoby.

martian-gallery3-gallery-image

Již bylo napsáno, že se režie ujal Ridley Scott, ale scénáristovo jméno zatím zůstalo záhadou. Pojďme ho tedy odhalit. Je jím Drew Goddard. Nic vám to neříká? A co třeba velice povedený seriál Daredevil? To už záruka kvality je.  Goddard měl ulehčenou úlohu, protože mu stačilo poupravit knižní předlohu do podoby, která by šla použít během filmování. A povedlo se mu to. Hlavnímu hrdinovi je dána dostatečně velká osobnost, bez charakterových rysů se neobešli ani ostatní protagonisté. Ač je film především o utrpení, samotě a bezvýchodné situaci, je prošpikován různými vtipnými hláškami, z nichž vévodí především odkaz na jednu nejmenovanou velice populární fantasy trilogii. Děj má spád, a ačkoliv stopáž není nejkratší (134 minut), nudit se rozhodně nebudete. Scott prokázal, že přece jen už pár snímků natočil. Jeho režie nepostrádá pevnou ruku a jasný cíl, ke kterému směřuje – jde v podstatě o variaci na Robinsona Crusoa, akorát opuštěný ostrov nahradil opuštěný Mars. Nechybí tu přesně to, co byste od snímku tohoto žánru čekali – vědecké teorie pro laika naprosto nesrozumitelné, záběry na samotnou planetu a její krásnou krajinu, hluboký vesmír a v něm se pomalu pohybující raketoplán, i geniální vědce. Ale abych jen nechválil. Snímek sice dobře odsýpá, ale chybí mu hloubka. Postavy mají sice charakter, ale působí lehce sterilně, chybí jim procítěnost.

THE MARTIAN

Herecké obsazení se povedlo. Vévodí mu Matt Damon, který si dost často vytřihne one man show, ale dobrou práci odvedli vlastně všichni. Ať už se jedná o Jeffa Danielse ztvárňujícího vypočítavého šéfa NASA, Michaela Peňu jako vtipkujícího pilota, Jessicu Chastain jako svědomitou velitelku Lewisovou či Seana Beana, tentokrát neřešícího vlastní bytí či nebytí na plátně v následujících minutách. Seriálové fandy potěší Kate Mara, jejíž druhá vesmírná expanze se povedla lépe než napoprvé (všichni víme, jakým propadákem Fantastická čtyřka byla) nebo Donald Glover. K hereckým výkonům nelze toho moc vytknout, snad jen ostatní členové posádky kromě Peňy a Chastain působili lehce toporným dojmem.

Verdikt:

Celkově je Marťan zdařilou podívanou, která sice netrumfne Gravitaci ve speciálních efektech a a ni Interstellar v hloubce svých postav, ale to nevadí. Kvalitních vědeckofantastických snímků je v poslední době jako šafránu a tak bychom si měli vážit každého z nich.

  • The Martian
    Trailer
    Stopáž: 134 minut
    Režie: Ridley Scott
    Hrají: Matt Damon, Kate Mara, Jessica Chastain, Michael Peňa, Sean Bean, Jeff Daniels a další

 

Konečné hodnocení

Daniel Birgus
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Astronaut Mark Watney (Matt Damon) během mise na Mars málem zahynul v prašné bouři. Zbytek jeho posádky planetu opustil v domnění, že je mrtvý. Ale Watney přežil a ocitne se tak omylem sám na nepřátelské planetě. Má k dispozici jen hubené zásoby a tak musí využít veškerý důvtip, invenci a technické znalosti, aby nejen přežil, ale také nalezl způsob, jak vyslat signál na Zemi, že je naživu. V okamžiku, kdy se mu to podaří, začne miliony kilometrů daleko od něj NASA a mezinárodní tým vědců neúnavně pracovat, aby dostali tohoto „Marťana" domů. Zatímco členové jeho posádky souběžně prokazují svou odvahu na téměř nemožné záchranné misi.Recenze: Marťan (2015) – Robinson na Marsu