Recenze: Kurýr: Restart (2015) – Slabý odvar minulých dílů

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Padnoucí oblek, rychlá auta, britský přízvuk, roztoužené ženy a striktní pravidla. Ne, to není charakteristika Jamese Bonda, ale jeho kolegy, který na rozdíl od britského špiona vůbec nenosí zbraň a nemá povolení zabíjet. Řeč je samozřejmě o hrdinovi dalšího dílu Kurýra, který právě dojíždí do kin.

Profesionální kurýr Frank Martin má celkem nabitý program. Kromě práce plné adrenalinu dělá ještě šoféra vlastnímu otci, který má mimochodem zkušenosti se špionáží. Další hrdinova zakázka svede dohromady jak jeho klienta, otce, tak i prostitutky a kuplíře. Proti mafiánům podnikajících v nejstarším řemeslu na světě totiž vede osobní vendetu trojice tří blonďatých slečen a Frank se ocitá uprostřed tohoto chaosu. Tahle zakázka bude opravdu hodně těžká…

the-transporter-refueled

Režie se ujmul málo zkušený Camille Delamarre, kterému přes rameno určitě koukal o něco zkušenější Luc Besson, který se kromě scénáře (spolu s Robertem Markem Kamenem) ujal i role hlavního producenta. Besson je otcem značky a tak je jasné, že své dítko nenechá úplně bez dozoru. Pánové společně vytvořili kompaktní akční podívanou, která však trpí nemocí tolik typickou pro snímky tohoto žánru – naprosto bezduchým příběhem postaveném na stupidních dialozích a ještě stupidnějším ději.

Nikdo nečeká, že se dočkáme ódy na ideální scénář, ale trochu by to fungovat mohlo. Aby akční scény byly fajn, musí k nim být zametená cestička. Tím pomyslným koštětem připravujícím tuto cestu jsou zpravidla úderné dialogy či gradující atmosféra. Zde se nám nedostane ani jednoho. Rozmluvy mezi aktéry jsou všechno, jen ne uvěřitelné. Rádoby srdceryvné či „cool“ věty působí hodně naivně a navíc mnohdy i zbytečně. Často by bylo lepší, kdyby postava místo vypouštění slov z úst mlčela a dojem by byl hned lepší. U předchozích dílů jsme byli zvyklí na odlehčenou interakci mezi kurýrem a jeho blízkým přítelem, komisařem. Zde nic takového není. Navíc kurýr sice zde nějaká pravidla má, ale poté, co několikrát zabrečí, že se nedodržují, stejně ustoupí. To by si předchozí řidič série nedovolil. Ale na snímku se najdou i pozitiva. Akce nepostrádá dynamiku a ač je často hodně přitažená za vlasy (zdravím vodní skútr), funguje to. Dokonce jsou některé scény vcelku originální, když hrdina trefně využívá okolní prostředí k likvidaci protivníků. Takové záběry dávají vzpomenout na první díl nebo na ulítlé kreace Jackieho Chana, ale jen vzdáleně.

the-transporter-refueled (1)

Plešatého, chraptícího a charismatického Jasona Stathama nahradil Ed Skrein. Pokud si říkáte, že jste ho někde viděli, ale vůbec nevíte kde, tak vám napovím. Zahrál si totiž v populární Hře o Trůny, kde ztvárnil Daaria Naharise, než byl vystřídán vousatějším kolegou. Role v kultovním seriálu se vzdal kvůli kariérnímu postupu, do kterého by asi zařadil i tento snímek. Ed Skrein sice vypadá jak o něco namakanější dvojče Nicolase Houlta, podoba je vše, co mají tito herci společného, talent rozhodně ne. Skrein je v roli Franka děsně prkenný. Britský přízvuk má sice zvládnutý na jedničku, ale nechtějte po něm nějaké náročnější výrazy. Ještě štěstí, že je tu Ray Stevenson. Při přečtení tohoto jména fandové Říma či Dextera zajisté zaplesali. Jejich oblíbenec totiž odvedl dobrou práci a roli sebevědomého, schopného, byť stárnoucího otce se slabostí pro krásné ženy zvládl přesně tak, jak se od něj chtělo. Co by to bylo za film, kdyby neobsahoval nějakou krásku, do které by se mohl hlavní protagonista zakoukat. Životem zkoušenou Annu zpodobnila Loan Chabanol a obstála. Nepostrádá atraktivitu a ani talent.

Celkově je Kurýr: Restart slabým odvarem předchozích dílů. Akce je obstojná, ale nic zvláštního a jedinečného. Nevýrazný hrdina, slabý a generický záporák a stupidní scénář dělají ze snímku jen další průměrnou podívanou.

 • The Transporter Refueled / Kurýr: Restart
  Trailer
  Francie / Čína
  96 minut
  Režie: Camille Delamarre
  Hrají: Ed Skrein, Loan Chabanol, Radivoje Bukvic, Anatole Taubman, Gabriella Wright a další

Konečné hodnocení

Daniel Birgus
60 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také