5 nejlepších filmových labyrintů

Přečtěte si

Autor

ladyania
Retro is a hobby for life :)

Brzy do kin zavítá druhé pokračování teenage ságy Labyrint. Po prvním dílu s podtitulem Útěk se těšíme na Zkoušku ohněm. Český trailer můžete shlédnout zde. Připomeňme si 5 nejlepších filmových bludišť. Znáte je všechny?

Existuje mnoho typů různých labyrintů. Ne vždy tedy musí být labyrint středově kruhový, jako je použit právě se filmech Labyrint. Nejoblíbenějším druhem je již po staletí labyrint stromový, nebo-li z živého plotu. Bludiště může být i přírodní, ne uměle vytvořené, např. každé pole s kukuřicí je vlastně takovým labyrintem. Labyrinty můžou být i kamenné, čtvercové nebo spirálové. Které je ale to nejděsivější? To je jednoduché! Přece to, z kterého není úniku…

The Pyramid (2014)

Béčkový horor o skupině vědců, kteří se ztratí v pyramidě, to asi nikoho nenadchne a ani nepřekvapí. Labyrint zde je ale zdařilý. Katakomby pod hrobkou jsou uvěřitelné, kulisy dobré a o nic víc vlastně v tomto žebříčku nejde. Navíc tyto archeology v bludišti pronásleduje cosi děsivého! Přežije z nich někdo děsivou procházku v podzemních kobkách? Více o filmu se dozvíte v naší recenzi tady.

pyramid-gold

Kukuřičné děti (1984) 

Mysteriózní horor na motivy povídky Stephena Kinga určitě znáte. Kukuřičné pole je plné dětí, které tu a tam zabijí nějakého pocestného. Krev dospělých totiž živí pole. Do tohoto prostředí přijede dvojice milenců. Podaří se jim vymanit z kukuřičného bludiště a uniknout jisté smrti? Na svou dobu zřejmě velmi děsivý příběh. Můžete si sami říct, jestli jste se jako malí nikdy neztratili v kukuřici. Na dnešní dobu už ovšem trochu chabý film, postrádající to správné napětí.

846939_kukuricne-deti-960_image_620x349

Kostka (1997) 

Skupina šesti lidí se jednoho dne probere v bludišti, které je tvořené z kostek. Surrealistický labyrint, kde jsou všechny cely navzájem propojené působí velmi reálně. Navíc jen spojení schopností všech zúčastněných jim může zajistit cestu ven… Někteří přirovnávají Kostku k Záhadě Blair Witch, asi za to může stísněná atmosféra a trochu klaustrofobický dojem, který po sobě film zanechává. Podaří se hrdinům uniknout smrtícím nástrahám a dostat se pryč? Prostředí tentokrát na výbornou a film určitě stojí za to vidět.

cube-trap

Osvícení (1980) 

I v nejklasičtější klasice najdeme skvělé labyrinty. Nejinak je tomu i u dalšího zfilmovaného díla Stephena Kinga. The Shining, který natočil vynikající Stanley Kubrick, je příběhem o spisovateli (v podání bezkonkurenčního Jacka Nicholsona), který přijel hledat inspiraci do hotelu uprostřed pustiny. Hotel má ale neblahou minulost… Vedle hotelu také stojí nádherné stromové bludiště, ve kterém se odehrávají jedny z nejvíce emotivních scén celého filmu. Myslím, že není potřeba dalších slov.

jack

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005) 

Čtvrtý díl příběhu o mladém čaroději Harrym určitě také všichni znáte. Tentokrát jde o soutěž mezi třemi školami, kde hlavní cenou je Pohár tří kouzelníků. Aby to nebylo tak jednoduché, lord Voldemort má svoje špehy i v Bradavicích. Nakonec si Harry musí slávu bvydobýt právě v bludišti. Samotný, opět stromový labyrint je opravdu jeden z nejlépe provedených, které jsem viděla. Film celkově také není vůbec špatný, je méně hororový než předešlý Vězeň z Azkabanu, ale má rychlejší tempo než následující Fénixův řád. To ale určitě víte sami.

harry_maze2

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také