Recenze: Mission Impossible – Národ grázlů (2015) – Lov na Hunta

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Od poslední nemožné mise uběhly čtyři roky. Kdekdo ji považuje za vůbec to nejlepší dobrodružství, které Ethan Hunt prožil. Teď se vrací v Národů grázlů a je nasnadě otázka, zda je to dobře.

Už pátý díl této franšízy se odehrává rok po událostech čtvrtého filmu. Hunt (Tom Cruise) za pomoci Benjiho (Simo Pegg), Brandta (Jeremy Renner) a starého známého Luthera (Ving Rhames) pátrá po organizaci Syndikát. IMF však nečelí pouze této mocné organizaci, ale také CIA, které se praktiky IMF nelíbí a u tajného slyšení žádá komisi, aby její činnost byla ukončena. Také se stane a tak Ethan Hunt musí jednat na vlastní pěst se CIA za zády. Naštěstí není sám a k jeho přátelům přibyla posila z britské tajné služby Ilsa Faust (Rebecca Faust).

maxresdefault

Režie nového příběhu se ujal Christopher McQuarie, jenž si sám i napsal scénář. Šikovný filmař se nedávno ukázal povedenou adaptací Jack Reacher: Poslední výstřel, ve kterém shodou okolností hrál hlavní roli Tom Cruise. Stejně tak dal osobě vědět i ve výtečné sci-fi Na hraně zítřka, ke které napsal scénář. A neuhodnete, kdo hraje hlavní postavu. Cruise + McQuarie = zábava. Pátá mise neohroženého agenta IMF to jenom potvrdila. Režisér ji vtiskl svůj rukopis a film se hodně podobá zmíněnému Reacherovi. Promyšlený scénář, skvělé akční scény, několik vtipných replik i situací, a nakonec násilí. Ano, i pátá Mission: Impossible má své dosti tvrdší momenty. Ale McQuarie opět dokázal z těchto ingrediencí namíchat bezvadný koktejl.

Ve čtvrtém filmu vždy vyzdvihuji dějovou linku s Ethanovou ženou. Zde musím pochválit zmínění faktu, že veškeré akce IMF a jejich agentů jsou doprovázeny notnou dávkou štěstí, a že jejich práce přináší spíše více škody než užitku. Nadsázka je sice přítomna v každém díle, ale konečně to někdo řekl naplno. Zrušení IMF má tedy logické opodstatnění a my můžeme sledovat kterak se z Hunta stává uprchlík. Ale jak zastavit tak silnou organizaci, když sok je vždy o krok napřed, jde po vás CIA, a vaše spojenkyně vlastně ani spojenkyní být nemusí? Označení ‚nemožná mise‘ je namístě.


mission-impossible-rogue-nation-ferguson-cruise1

Scénář je opravdu důmyslný a mnohokrát vás zvraty překvapí. Stejně tak kaskadérské kousky nesmrtelného Toma Cruise, jenž se v tomto díle předvedl jako nikdy předtím. Filmu také hodně pomáhá výborná atmosféra jako vystřižená ze starých špionážních filmů. Sledovačky, mlha v temných uličkách, klasické motocyklové a automobilové honičky… zkrátka radost pohledět. Žádné nadbytečné postavy. Každá z nich dostala tolik prostoru, kolik potřebovala.

Národ grázlů bych kvalitou přirovnal ke čtvrtému dílu. Oba jsou jiné, přesto dokonalé. Ethan Hunt na to ještě má a jsem zvědavý, kolik dalších misí ho ještě čeká. Ale proč neskončit na vrcholu, že?

Verdikt


McQuarie dokázal z Mission: Impossible – Národ grázlů udělat perfektní oldschoolovou špionážní pecku se skvělými akčními scénami a výbornou atmosférou. Pátý díl se setsakramentsky povedl a patří spolu se čtvrtým dobrodružstvím k tomu nejlepšímu ze série.

  • Mission Impossible – Národ grázlů / Mission: Impossible – Ruge Nation
  • Trailer
  • Akční / Dobrodružný / Thriller
  • 132 minut
  • Režie: Christopher McQuarrie
  • Hrají: Tom Cruise, Simon Pegg, Rebecca Ferguson, Jeremy Renner, Ving Rhames, Alec Baldwin, Sean Harris a další

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
90 %

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Státním úředníkům se poněkud zajídají neortodoxní pracovní metody tajné vládní služby IMF (Impossible Mission Force), proto ji rozpustí a jejího šéfa Ethana Hunta chtějí hnát k zodpovědnosti. Mezitím se začíná o slovo hlásit mýtická organizace Syndikát, jejímiž členy jsou zběhlí tajní agenti. Jejím cílem je prostřednictvím řízených teroristických útoků zavést trochu jiný světový pořádek. Ačkoliv Hunt nemá pro akci proti Syndikátu oficiální pověření a pohybuje se v ilegalitě, shromáždí své zkušené parťáky (Simon Pegg, Ving Rhames a Jeremy Renner) a pokusí se tyto profesionální teroristy zastavit. Pomáhá mu i krásná britská agentka Ilsa Faust (Rebecca Fergusson), která má jedinou vadu na kráse – nedá se jí úplně věřit, protože dost možná pracuje pro druhou stranu.Recenze: Mission Impossible - Národ grázlů (2015) - Lov na Hunta