Recenze: Ant-Man (2015) – Mravenčí muž poprvé!

Přečtěte si

Autor

Tomáš Vohnický
Tomáš Vohnický
Jsem tak trochu fanoušek Marvelu. Fakt jen trochu.... Tak dobře no. Trochu víc. Proto ode mě uvidíte jen články na tohle téma.

Po necelých třech měsících tu zase máme novou marvelovku. S čím se nám u komiksového velikána vytasili tentokrát?

Ant-Man je po delší době zase něco nového. Naposled to byli právě Strážci galaxie, kteří nám ukázali, že i s méně známými projekty od Marvelu musíme počítat. Tento hrdina, který v komiksech patří mezi zakladatele Avengers, se představuje docela pozdě a má přetěžký úkol: navázat na úspěchy Avengers: Age Of Ultron a také důstojně ukončit druhou marvelovskou fázi.

Na začátek je nutno dodat, že cesta mravenčího muže na stříbrná plátna byla dosti spletitá. Na filmu již dlouhou řádku let pracoval Edgar Wright. Ten měl jako režisér i jako scénárista pojmout příběh Hanka Pyma a Scotta Langa svým vlastním způsobem a udělat z něho film, jež se dokáže vyrovnat úspěchům Iron Mana či Avengers. Bohužel Wright spolu s Joem Cornishem byli nuceni odejít. V oficiálním prohlášení stálo, že to byla oboustranná dohoda s Marvelem z důvodu tvůrčích neshod. Jak tomu opravdu bylo, o tom můžeme pouze polemizovat.

Peyton Reed se s filmem popasoval nejlépe, jak mohl.

Režisérské křeslo po Wrightovi přebral Peyton Reed, ačkoliv určitě nebyl první náhradník v řadě. Kevin Feige a celé studio se snažili zlanařit jména jako Ruben Fleischer, Jonathane Levine a Adam McKay. Nakonec tato nevděčná situace spadla právě na Reeda a ten se s tím musel popasovat po svém. Věřím tomu, že dělal co bylo v jeho silách, ale nahradit Wrighta byl velice obtížný úkol. O tom, jak se s tím popasoval, je právě i tato recenze.


Teď ale k samotnému filmu. Kdo je vůbec Ant-Man? Pokud jste četli komiksy, určitě víte, že postupem času se v obleku Ant-Mana objevili tři lidé: Hank Pym, Scott Lang a Eric O’Grady. První dva jsou dokonce nedílnou součástí filmu, jež uzavírá druhou řadu marvelovského světa. Ale ve zkratce, kdo je tedy Ant-Man. Nositel tohoto obleku může měnit svoji velikost, násobit si svoji sílu a komunikovat s mravenci, ovládat je. Díky těmto schopnostem pomáhá v boji se zločinem nebo s padouchem, který chce vládnout všem, takže taková klasická komiksová zápletka.

Ve většině filmů z marvelovského univerza se hlavní postava či postavy potýkají s hrozbou, která je většího charakteru, ať už je to v případě Avengers zničení světa či New Yorku. U Ant-Mana se hlavní postavy potýkají s hrozbou menší, čímž je v tomto případě uchránění schopností obleku či Pymových částic. Jde zde vlastně o souboj žáka a jeho mentora, jimiž jsou doktor Hank Pym a doktor Darren Cross. Ano, kdyby to dopadlo jinak, mělo by to větší následky, třeba i globální, ale sami všichni jistě znáte filmy z komiksové dílny Marvelu a víte, že zlo je povětšinou potlačeno a zanechá menší dopady na život, pokud vůbec nějaké. Ne jinak je tomu i v tomto případě.

Hlavní hrdina filmu - Scott Lang v obleku Ant-Mana.
Hlavní hrdina filmu – Scott Lang v obleku Ant-Mana.

Dr. Hank Pym je vynálezce slavných Pymových částic, jež jsou pomocnou formulí při zmenšování organických či neorganických objektů. Kromě těchto částic doktor vytvořil i oblek Ant-Mana, jenž dlouhou dobu oblékal a díky němuž pomáhal ochraňovat svět před nebezpečími v podobě například sovětského svazu. Nechtěl, aby někdo jeho tajné vynálezy detailněji znal, proto se rozhodl skončit a vše ukrýt tak mistrně, že by je ani sebelepší zloděj nedokázal najít. Teda, pokud by samotný doktor Pym nechtěl. A v tomto filmu tomu tak opravdu chtěl. Ne nadarmo se obával toho, že právě jeho žák, Darren Cross, zjistí, jak zmenšovat organické objekty a potřeboval tak toto tajemství uchránit. Proto dlouhou dobu sledoval zlodějíčka Scotta Langa, jenž okradl velkou firmu, aby pomohl lidem. V tomto zloději byl takový potenciál, že ho chtěl doktor využít i pro svůj mistrovský plán: zničení dat k vynálezu a ukradnutí obleku vytvořený Darrenem Crossem, který nese jméno Yellowjacket. Postupem filmu se Lang sžívá s kostýmem Ant-Mana, učí se zmenšovat a zvětšovat v těch nejlépe možných situacích, učí se poroučet různým tipům mravenců. Cesta Scotta Langa k dokonalému Ant-Manovi byla velice trnitá, ale pro záchranu vlastní dcerky je schopen udělat i nemožné. Nebudu Vám zde vypisovat celý obsah, to byste ke mně mohli cítit zášť, ale jako takový nástin by to mohlo stačit. Rozhodně nezapomeňte po konci filmu počkat na potitulkové scény, které jsou v tomto případě zase dvě. Jestli si ale myslíte, že v nich uvidíte něco, co Vás ohromí a díky čemuž nebudete spát, tak se pletete. Je to možná spíše nějaké menší předehřátí před budoucími projekty.


Myslím si, že se Peyton Redd s Ant-Manem popasoval poměrně obstojně. Výchozí pozici měl těžkou. Nebyl určitě prvním náhradníkem, jenž byl zamýšlen po odchodu Wrighta, ale nakonec vykřesal z filmu, co se dalo. Nikdo mu nemůže dávat za zlé, že film nebyl přesně podle jeho chuti. Pracoval s tím, co mu bylo dáno. Na větší změny neměl čas, protože premiéra se blížila mílovými kroky. Scénář Joea Cornishe a Edgara Wrighta přepsal Adam McKay, i když byl trošku na filmu znát právě rukopis dua Wright – Cornish.

Film si na nic nehraje. Po dlouhé době tu máme takovou tu pravou oddychovku pro celou rodinu. Ve filmu je vše, co je potřeba. Notná dávka humoru, hravost s jednotlivými pasážemi a hlavně po vizuální stránce je velice povedený. Co se mi ale na filmu velice líbilo, tak byla práce s kamerou. Momenty, kdy byl Scott Lang ve zmenšené podobě Ant-Mana a potýkal se s různými překážkami, se skvěle prolínaly s momenty, kdy byl naopak v normální velikosti. Anebo obě věci dohromady. Malý muž ve velikém světě. Právě díky této hře s kamerou jsme se ve filmu mohli těšit na mnoho skvělých a velice vtipných momentů, jež se Vám v hlavě po skončení filmu nejvíce udrží a budou Vás bavit třeba i půl dne po promítání. Hudební podkres byl velice nevýrazný, i když u takového tipu filmu není nikterak důležitý.

Souboj Yellowjacketa a Ant-Mana.
Souboj Yellowjacketa a Ant-Mana.

Herecké obsazení filmu bylo poměrně vydařené. Ve filmu se můžete těšit na Paula Rudda, jenž se ujal hlavní postavy Scotta Langa a jeho alter-ega Ant-Mana. Od Rudda nemůžete čekat one-man-show, jak je tomu třeba v případě Roberta Downeyho Jr. v Iron manovské trilogii, ale myslím si, že svoji část zvládl velice obstojně. Dále se můžete těšit Michaela Douglase, vynálezce, doktora a původního Ant-Mana v jedné osobě. Určitě bych nebyl jediný, kdo by uvítal film, jež by nás zavedl do historie právě doktora Hanky Pyma, o jeho výpravách a bojích v kostýmu Ant-Mana, o samotném vynálezu částic a o jeho členství v S.H.I.E.L.D.u. Budeme se ale muset nechat Marvelem překvapit, zda-li na nás něco podobného přichystá. Postava má určitě veliký potenciál a je jen na studiu, jak s ní naloží. Dále Vás bude moci těšit přítomnost Elizabeth Lilly, dcery Hanka Pyma, která svému otci tajně pomáhá při jeho velké loupeži. Netřeba představovat i Michaela Peňu. Tento chlapík s mexickýmu kořeny zde hláškuje od začátku do konce. Peňa si přivlastí všechny scény, kde ho můžeme vidět a způsobem svým vlastním z nich dostane to největší. Corey Stoll dostal roli Darrena Crosse, žáka dr. Pyma a hlavního protivníka tohoto filmu, jenž touží po uznání a po objevení toho, o čemž se dlouhá léta pouze domníval, což byly Pymovy částice. Jako záporák ale postava Crosse moc nefunguje, za což ale nemůže výkon Stolla, ale spíše to, že postava není moc dobře napsaná. Kromě výše zmiňovaných herců uvidíte i jednu postavu, která Vás mohla bavit v předchozím filmu s Kapitánem Amerikou či ve dvojce Avengerů. O koho jde Vám rozhodně nenapíšu, ale věřte mi, můžete se těšit na scénu, která patří k těm nejlepším v tomto filmu. Toto cameo jistojistě pobaví.

Závěr:


Ant-Man se opravdu snaží, ale jeho výchozí pozice mu to ani trošku neusnadňuje. Dostat do MCU novou postavu, na které může v budoucnu stavět, je sakra přetěžký úkol. Po všech peripetiích kolem filmu se určitě vytěžilo z filmu vše, co se dalo. Pro příznivce to může být málo, nezaujatým fanouškům to naopak může stačit. Já jen doufám, že se Marvelu, hlavně bratrům Rusooům, povede Ant-Mana zasadit do marvelovského univerza tak, jak si tato postava zaslouží. A je mi jedno, zda-li to bude v Občanské válce či v Infinity Wars, kde doufám postava Ant-Mana bude, hlavně ať má pořádně využitý potenciál. Když se ale tak zpětně podívám, tak se tento film poměrně vydařil, po všemožných aspektech. Od humoru, přes akci až po vizuální stránku. Myslím si, že postupem času, a hlavně po shlédnutí v originálním znění, ocením Ant-Mana ještě více. Prozatím si více jak 70 % nezaslouží, ale budu jedině rád, pokud budu moci své hodnocení v blízké budoucnosti změnit.

  • Ant-Man
  • Trailer
  • 117 minut
  • Režie: Peyton Reed
  • Hrají: Paul Rudd, Michael Douglas, Evangeline Lilly, Michael Peña, Bobby Cannavale, Judy Greer, Corey Stoll a další

Konečné hodnocení

Tomáš Vohnický
70 %

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Podvodník Scott Lang (Paul Rudd), vybavený pozoruhodnou schopnosti zmenšit své fyzické rozměry, ale současně znásobit svou sílu, se musí ujmout role hrdiny a pomoci svému mentorovi doktorovi Hankovi Pymovi (Michael Douglas) ochránit tajemství, skrývající se v jeho úžasném obleku Ant-Mana, před zcela novými nebezpečími, která ho ohrožují. Pym a Lang jsou tváří v tvář zdánlivě nepřekonatelným překážkám nuceni naplánovat a provést rafinovanou loupež, která zachrání celý svět.Recenze: Ant-Man (2015) – Mravenčí muž poprvé!