Recenze: Jurský svět (2015) – Opětovná návštěva dinosauřího parku

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

První díl Jurského Parku patří ke klenotům, na který mnozí nedají dopustit. Většina z nás vzpomíná s nostalgií na dobu, kdy jsme byli fascinováni obrovskými plazy, kteří se díky Spielbergovi proháněli na plátně. Film o dinosaurech a nesnázích lidských hrdinů získal nálepku kultu a dočkal se dvou pokračování. Jak tomu dnes bývá, úspěšné série dříve či později dostanou příležitost promluvit k novým generacím diváků skrze nové díly. A ani Jurský park nebyl vynechán, nový počin ze série právě vstupuje do našich kin.

Před více než dvaceti lety ambiciozní miliardář John Hammond otevřel park, který se pyšnil unikátem – živými dinosaury. Miliardářův uskutečněný sen však neměl dlouhého trvání a poté, co několik lidí skončilo nedobrovolně jako položka na jídelníčku místních masožravých pradávných tvorů, byl celý projekt zrušen. Ovšem od té doby uběhlo mnoho let a na projekt Hammonda navázali jiní. Nový park se může chlubit obrovskými davy návštěvníků a několika desítkami „vyhynulých živočichů“. I přesto, že denně navštíví park přes dvaceti tisíc zvědavců, je vedení parku přesvědčeno o tom, že by mohlo být ještě lépe, co se návštěvnosti týče. Toho neskromného cíle se snaží dosáhnout šlechtěním nových druhů dinosaurů, kteří jsou větší a nebezpečnější. A právě nejnovější experiment se trochu zvrtne a na svobodu prchne obrovský masožravec, jehož jediným posláním je zabíjet.

jurassic2

Duchovní otec série, legendární Steven Spielberg se musel tentokráte spokojit jen s rolí producenta. Režie se totiž ujal Colin Trevorrow, který se dá považovat pořád za zelenáče. Jeho novické zkušenosti měly trochu obrousit protřelí scénáristé Rick Jaffa, Amanda Silver (oba Zrození planety opic a Úsvit planety opic) a Derek Conolly. Na Trevorrowi byla vidět snaha, ke své úloze se snažil přistupovat zodpovědně. Film nepostrádá plno akčních scén a dramatických momentů, speciální triky jsou na vysoké úrovni. A to nejdůležitější – dinosauři vypadají reálně (jestli je vůbec možné něco takového o nich tvrdit), netrpí předigitalizovanými neduhy. Na druhou stranu je někdy těch akčních scén až příliš a nevadilo by trochu zvolnit a dát přednost prohloubení charakterů a vztahů mezi postavami.

jurassic-world-super-bowl-trailer-1

Ovšem scénář byl značně odfláknutý. Postavy jsou napsány podle klasických šablon a například dějová linka, zabývající se mladými chlapci i přes snahu vyrovnat se dětem z původního snímku působí trapně. Postavy jsou ve většině případů dělány podle zajetých hollywoodských pravidel a nic nového nepřináší. Máme tu drsňáka, který sice není edukovaný, ale selský rozum nepostrádá. Nechybí tu ani upjatá slečna, která slovo dobrodružství nemá ve slovníku. Každý správný film musí mít svého zmateného a rádoby vtipného ajťáka a tak tomu je i v tomto případě. Děj je očekávaný a zvraty, o které se scénáristé pokoušeli, jsou lehce předvídatelné. Dokonce některé pasáže působí směšně a značně naivně. Až uvidíte závěrečné vyvrcholení, budete vědět, o čem mluvím.

Jurassic World

Hlavní role se zhostila Bryce Dallas Howard, kterou jsme mohli vidět například ve Spider-Manovi 3 nebo Terminator Salvation. Rovina upjaté a vždy analytické workoholičky jí sedí. Ovšem na druhou stranu scénář jí znemožňuje předvést něco mimořádného, musí se pohybovat mezi jasně nastavenými mantinely. Chris Pratt (jehož hvězda po vesmírných Strážcích Galaxie prudce stoupá) zde ztvárňuje klasického macha, jenž zachraňuje slabší v nesnázích. Owena ztvárňuje dobře, ale buďme upřímní, nebylo to zase tak těžké.

Hudbu složil Michael Giachcino, který vkusně zakomponoval původní melodii od Johna Williamse, byť v trochu upravené verzi. Hudba je dobrá, ale na přepsání dějin to nevypadá.

Verditk:

Celkově je Jurský svět slabým odrazem svých předchůdců. Je vidět, že se tvůrci snažili, aby se u diváků dostavilo stejné nadšení jako v devadesátých letech, ale to už zkrátka nefunguje. Pitomý scénář a nudné postavy zabraňují dinosaurům, aby nás uchvátili stejně jako v minulém století. Ale pořád se jedná o příjemný letní velkofilm, který neurazí. Pokud jste fanoušky přerostlých plazů, tak si pár bodů klidně přidejte.

 • Jurský svět / Jurassic World
 • Trailer
  Stopáž: 125 minut
  Režie: Colin Trevorrow
  Scénář: Rick Jaffa, Amanda Silver,Colin Trevorrow, Dereck Connolly
  Hrají: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Ty Simpkins, Nick Robinson, Omar Sy, B.D. Wong

Konečné hodnocení

Daniel Birgus
70 %

3 KOMENTÁŘŮ

 1. Je to strašně slabý film, CGI horší než ve starém JP, haranti nesympatičtí, manažerka ošklivá a otravná blbka, které by mohla sednout do děje jako záporačka, ale její podivnou proměnu z „jediné, co mě zajímá, jsou prachy“ na „mám ráda své synovce a našla jsem skutečné hodnoty“ nedává smysl a působí hrozně násilně. Jediný „Star-lord“ je sympatický, a to je hlavně díky herci a ne postavě jako takové.
  Dějové nelogičnosti jako že mají v parku jakéhosi geneticky modifikovaného dinosaura, který údajně neumí s nikým komunikovat, neb vyrůstal v izolaci, a pak si klidně komunikuje s raptory, nebo že se umí zneviditelnit (jo, fakt dává smysl mít neviditelné zvíře v parku, kam lidi chodí pozorovat zvířata 😀 )…to už ani nejde komentovat. Nebo ten útěk na podpatcích. 😀 Jedno velké WTF.

 2. Podle mě je to film na 100%.Takové pomatené žvásty miluji.Ano je tam seci pár scén které jsou předvýdatelné a připomínají první díl série,ale i tak to je jeden z nejlepších filmů v historii.Už moc se teším na druhý a třetí díl.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Před dvaadvaceti lety tragicky skončil sen excentrického milionáře Johna Hammonda, který chtěl na odlehlém ostrově z dinosauří DNA vypěstovat Jurský park s živými exponáty. Od té doby se ale mnohé změnilo, park jede na plné obrátky, ročně jím projdou milióny nadšených návštěvníků, kteří s očima navrch hlavy sledují v akci desítky „vyhynulých" živočichů. Jenže vedení parku stále hledá nové způsoby, jak tuto jedinečnou atrakci ještě víc zatraktivnit. A v tu chvíli přijdou komplikace...Recenze: Jurský svět (2015) - Opětovná návštěva dinosauřího parku