23 nejkultovnějších filmů let osmdesátých

Přečtěte si

Autor

Jaroslav Thraumb
ČSFD: jerry12

Viděli jste už akční řežbu Kung Fury od švédského debutanta Davida Sandberga? Mnozí jsou toho názoru, že je to možná příští Tarantino. Styl by rozhodně odpovídal, Kung Fury je totiž mixem všeho známého z 80. let okořeněné pořádnou dávkou agrese, násilí a moderních efektů, které vytváří velmi zajímavý a specifický kontrast mezi starou konzervativní školou a současnou přetechnizovanou kinematografií. Nenechte se o tento půlhodinový unikátní snímek připravit, stejně jako o následujících 23 kultovních filmů z let osmdesátých; touto dobou se totiž Sandberg ve svém Kung Fury neskrytě inspiroval, a tak by byla škoda si ta krásná nevinná (i vinná) léta nepřipomenout. Ale vsadím se, že jste z nich drtivou většinu už mnohokrát viděli, protože osmdesátá léta byla skutečně speciálně kultovní. Tady je vzpomínka na genialitu doby.

1980

Osvícení (The Shining)
Klasika žánru psychothriller od legendárního Stanleyho Kubricka, kde zazářil především Jack Nicholson v roli milujícího manžela, v němž se důsledkem desocializace a samoty probudil psychopatický zabiják se sekerou. Kdo ho dneska ještě neviděl?

Připoutejte se, prosím! (Airplane!)
Jedna z nejznámějších bláznivých komedií od bratrů Zuckerů, na které odrostla generace X a také se stala vzorem pro řadu dalších komedií a parodií, které jsme v pozdějších letech mohli na stříbrném plátně vidět. Osmdesátá léta tam dýchají z každé scény.

Star Wars Epizoda V. – Impérium vrací úder (Star Wars Episode V. – The Empire Strikes Back)
Absolutní klasika, ke které slova nestačí. Sága Star Wars sice započala už ke konci sedmdesátých let, ale právě „osmdesátky“ byly charakteristické hvězdným šílenstvím a také pátým a šestým, resp. druhým a třetím pokračováním. Kdo neviděl, není fanoušek filmu.

Star Wars V. - Impérium vrací úder
Star Wars V. – Impérium vrací úder

1981

Dobyvatelé ztracené archy (Raiders of the Lost Ark)
Ani zástupce od Stevena Spielberga tu pochopitelně nemůže chybět, a to v podobě legendárního a dnes už nesmrtelně kultovního učitele a dobrodruha Indiana Jonese, jehož kinematografický význam dokazuje stovky gagů, napodobování a parodování této postavy v dalších filmech (nejen) Hollywoodu.

Lesní duch (The Evil Dead)
Teenagerovská vyvražďovačka, béčkový horor, slasher horor, či jak jinak chcete. The Evil Dead Sama Raimiho patří bezpochyby mezi ostatní smetánku kultovních nízkorozpočtových hororů typu Halloween, Pátek třináctého či Noční můra z Elm Street.

1982

E.T. – Mimozemšťan (E.T. – The Extra Terrestrial)
Ještě jednou Spielberg, tentokrát s naivním pohádkovým snímkem, který se na dlouhou dobu stal komerčně vůbec nejúspěšnějším filmem tehdejších dob a to naprosto po právu. Typicky spielbergovský sentiment navlhčil oči nejednoho diváka a patří bez diskuzí do zlatého fondu kinematografie.

E.T. - Mimozemšťan (1982)
E.T. – Mimozemšťan (1982)

1983

Star Wars Epizoda VI. – Návrat Jediho (Star Wars Episode VI. – Return of Jedi)
…a historicky nejrozsáhlejší a nejúspěšnější sága hollywoodské historie ještě jednou, tentokrát se svou šestou epizodou, kterou mnozí považují za vůbec nejlepší díl z celé trilogie i z celé ságy. Star Wars prostě táhly osmdesátá léta ve znamení filmových revolucí.

1984

Terminátor (Terminator)
Jeden z nejúspěšnějších sportovců 20. století, později politik a guvernér státu Kalifornie, ale také slavný herec Arnold Schwarzenegger ve své patrně nejvýznamnější roli, která si nachází fanoušky ve všech generacích. I taková legenda jako Terminátor se zrodila právě v osmdesátých letech.

Nekonečný příběh (The Neverending Story)
Kdo by neznal tento dobrodružný fantasy film, na němž vyrůstaly generace let sedmdesátých, osmdesátých i devadesátých a zbožňují ho i děti a dospělí z generace současné? Nejen nekonečný, ale také nesmrtelný příběh světové kinematografie.

Krotitelé duchů (Ghostbusters)
Krotitelé duchů jsou dalším nesmazatelným kultem, který všichni znají, všichni ho viděli a všichni ho milují. Ivan Reitman, režisér původem z Československa, se postaral o silnou stopu ve fondu kinematografie, když dokázal rozesmát miliony fanoušků především prostřednictvím skvělého Billa Murrayho.

Krotitelé duchů (1984)
Krotitelé duchů (1984)

Policajt v Beverly Hills (Beverly Hills Cop)
Další veleúspěšná trilogie, kde hlavní roli ztvárnil komediální herec Eddie Murphy a nejen film samotný, ale také znělka z něj je známá všude po celém světě. Mohl by film, který tohoto herce proslavil, chybět ve výběru 80. let?

Policejní akademie (Police Academy)
Počátek patrně nejznámější komediální ságy všech dob, pro kterou je bláznivý humor druhým jménem. To je Policejní akademie, která svým stylem neodmyslitelně patří k filmovému průběhu osmdesátých let.

Tenkrát v Americe (Once Upon a Time in America)
Sergio Leone, Ennio Morricone, Robert De Niro, Joe Pesci, Tonino Delli Colli. Slavná jména a naprosté legendy svých oborů spojily síly, aby vzniklo něco neuvěřitelného. Přes čtyři hodiny obsáhlá metanarace, která změnila žánr mafiánského dramatu. Co dodat?

1985

Návrat do budoucnosti (Back to the Future)
Začátek bezpochyby nejlepší sci-fi komediální trilogie všech dob, kterou už jen těžko něco překoná. Mnozí učitelé na amerických tradičních filmových školách dávají tento snímek Roberta Zemeckise za příklad jako bezchybně napsané umělecké dílo.

Návrat do budoucnosti (1985)
Návrat do budoucnosti (1985)

Rocky IV. (Rocky IV.)
Čtvrté pokračování legendární sportovní ságy o boxerovi, který šel za svým snem. Sylvester Stallone ve své nejcharakterističtější roli, to je Rocky, nesmrtelný symbol filmů s boxerskou tématikou a silný motivační prvek v životě mnoha sportovců.

1986

Číslo 5 žije (Short Circuit)
Takový méně známý a méně úspěšný E.T. v trochu jiném kabátě, ovšem s jistotou také snímek, který mnoho lidí považuje za film svého dětství. Stojí za ním známý především televizní režisér John Badham, který jej také považuje za své nejosobitější dílo.

1987

Smrtonosná zbraň (Lethal Weapon)
Netřeba představovat seržanty Murtaugha a Rigse, jednu z nejslavnějších policejních dvojic v historii Hollywoodu. Mel Gibson a Danny Glover jsou nejen díky čtyřem dílům Smrtonosné zbraně legendami svého žánru a aspoň jednou za život tuto kriminální komedii viděl každý, kdo ví, co je film.

Predátor (Predator)
Znovu Arnold Schwarzenegger, muž let osmdesátých, který tentokrát zazářil ve skvělém mrazivém sci-fi thrilleru z prostředí džungle, kde se vojenská jednotka snaží zlikvidovat neznámého a děsivého tvora. Predátor patří k tomu nejlepšímu, co má Hollywood v žánru sci-fi thriller na svědomí.

Predator (1987)
Predator (1987)

1988

Rain Man (Rain Man)
Neuvěřitelný Dustin Hoffman v roli autisty, jež je považován za jednu z nejlépe zahraných postav v dějinách kinematografie. Je známo, že Hoffman strávil měsíce v psychiatrické léčebně v přítomnosti autistů, aby si s rolí dokázal poradit co nejautentičtějším způsobem. To se podařilo a Rain Man se tak záhy stal další legendou z osmdesátých let.

Smrtonosná past (Die Hard)
John McClane. Jen málokdo neví, kdo to je, a jen mizivé procento z vás toto jméno nikdy neslyšelo. Bruce Willis ve své nejznámější roli, která ho proslavila a připravila mu půdu pro to, aby se stal jednou z TOP mužských hvězd Hollywoodu.

1989

Batman (Batman)
Michael Keaton a Jack Nicholson ve špičkové adaptaci slavného komiksu o netopýřím hrdinovi, který je vzorem pro mnohé děti i dospělé. Tim Burton obsadil do role Jokera Jacka Nicholsona a kdo viděl byť jen jednu scénu, musí se se mnou shodnout, že to byl geniální krok, který mimo jiné toto zpracování proslavil.

Batman (1989)
Batman (1989)

Vánoční prázdniny (Christmas Vacation)
Vánoční prázdniny patří mezi absolutní TOP vánočních filmů. To ví každý, kdo Vánoce miluje a dodržuje tradici každoročního sledování legendárních vánočních snímků. Griswoldovi jsou jednou z nejslavnějších filmových rodinek a jejich příběhy nejen o Vánocích milují děti i dospělí po celém světě.

Návrat do budoucnosti II. (Back to the Future II.)
Druhé pokračování Návratu do budoucnosti, tentokrát se odehrávající primárně v budoucnosti, tedy nikoli v 80. letech, nicméně i tak jsou z něj „osmdesátky“ cítit na každém kroku a tuto skutečnost podporují především skvělé výkony geniálně vtipných Martyho McFlye (Michael J. Fox) a Emmeta Browna (Christopher Lloyd).

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také