Bývalý slavný skotský fotbalista a trenér Bill Shankly kdysi pronesl, že „Fotbal není záležitostí života a smrti. Je mnohem důležitější!“ Tento výmluvný citát krásně vystihuje sportovní fenomén, který má kromě milionů příznivců po celém světě i několik více či méně povedených zářezů v historii kinematografie.

Vybírat z nich ten nejlepší má asi takový smysl jako ankety o nejlepší fotbalisty nebo mančafty všech dob, a proto nechám volbu pouze na vás a zde předkládám pět filmů, které by vám mohly usnadnit výběr.

TDU
Michael Sheen ve filmu Prokletý klub

Prokletý klub
Vynikající životopisný snímek o jednom z nejslavnějších britských fotbalových trenérů všech dob. Brian Clough (Michael Sheen) proslul jako nekompromisní a nehorázně sebevědomý kouč, který však také dokázal chybovat. Jeho známým přešlapem bylo 44 denní angažmá na lavičce v té době největšího klubu v Anglii – v Leedsu United. Právě této životní epizodě se věnuje snímek později oscarového Toma Hoopera (Králova řeč, Bídníci). Vynikající herecké výkony a poměrně realistický náhled do zákulisí nejslavnější fotbalové ligy na světě – to dělá z Prokletého klubu skvělou žánrovku.

hnatek
Hlavní roli – trenéra Hnátka – si zahrál Miroslav Krobot

Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka
Film vycházející z populárního seriálu, kde se hrdinové fotbalového mančaftu SK Slavoj Houslice snaží vykopat postup z místního okresního přeboru. Skvělá česká komedie, ve které se najde nejeden fanoušek tuzemských fotbalových soutěží, baví především skvělými fórky a postavou Pepika Hnátka, kterého dokonale ztvárnil Miroslav Krobot. Společně se seriálem se dá o Okresním přeboru mluvit jako o kultu, který překvapil svojí kvalitou a po dlouhé době se opět stalo, že nějaký český film doslova „zlidověl“.

goal1_grade
Santiago Munez si podmanil fanoušky klubu Newcastle United

Góóól!
Povedená reklama na Premiere League, ve které divák sleduje cestu outsidera Santiaga Muneze (Kuno Becker) z těch nejnižších soutěží až do slavného Newcastlu United. Díky pomoci lovce talentů Glena (Stephen Dillane), který Santiagovi zajistí šanci na slavném stadionu St. James‘ Park, se z mladíka stane hrdina celé soutěže. Místy trochu přehnaná pohádka (proměněný trestňák v poslední minutě, cesta na letiště, nesmysly v podobě přestupů v probíhající sezoně) ovšem potěší skvělým zpracováním, povedeným soundtrackem nebo přítomností slavných fotbalistů – na scéně se mihne například Zinédine Zidane, Milan Baroš, Alan Shearer či David Beckham. Film se dočkal i dvou pokračování, které však zůstaly výrazně za úspěchem i kvalitou jedničky.

79083-king-of-action-robert-duvall-brought-hollywood-to-hampden-to-shoot-the-2000-film-a-shot-at-glory
Gordon McLeod (Robert Duvall) jako trenér, který se snaží zachránit klub před stěhováním do jiné země

Sláva vítězům
Jeden z těch méně známých snímků z fotbalového prostředí. Zápletka filmu sleduje hlavního trenéra (Robert Duvall) skotského druholigového týmu, jenž si dal za úkol vyhrát prestižní Skotský pohár. Žene ho k tomu ultimátum, které dostal od nového majitele mančaftu (Michael Keaton), jenž plánuje přesun tradičního klubu do sousedního Irska. Sláva vítězům je sice plná žánrových klišé a příběh nepatří k těm z kategorie „překvapující“, ale díky skvělému obsazení a poctivé režii Michaela Correnta rozhodně stojí za to toto fotbalové drama vidět.

mvo
Muži v offsidu

Muži v offsidu
Klasická prvorepubliková komedie z dílny režiséra Svatopluka Innemanna podle románu Karla Poláčka. Působivě natočená a na dnešní poměry trochu úsměvná fanouškovská rivalita mezi panem Načeradcem (fanda Slavie) a mladším výtržníkem Emanem Habáskem (příznivec Žižkova), která se přenese do celé rodiny, stojí na počátku zlatého období českého mluveného filmu. V jedné z hlavních rolí exceluje Hugo Haas, jehož si pro roli pana Načeradce vybral osobně autor předlohy.

Další povedené snímky s fotbalovou tématikou: Hooligans, Blafuj jako Beckham, Proč?, Vítězství, Non Plus Ultras, Rozhodčí nebo šílená čínská komedie Shaolin fotbal.

Nenechte si ujít v kinech od 21. května 2015 očekávaný snímek Hurá na fotbal!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno