7 nejzajímavějších katastrofických filmů

Přečtěte si

Autor

ladyania
ladyania
Retro is a hobby for life :)

Při příležitosti uvedení dlouho očekávaného San Andreas (více o filmu se dozvíte zde) si připomeneme pár slavných filmů, které se zabývají zničením světa. Škoda, že většina natočených snímků, zabývajících se touto tématikou, nestojí za nic… těch dobrých je jako šafránu a můžeme jen doufat v připojení San Andreas ke špičce „v oboru“.

Jsou různé způsoby, jak přivést planetu ke zkáze, ať už sopkou, meteoritem, zimou, vodou, hurikánem, obludou z pověstí nebo útokem mimozemšťanů. Jaký je ten nejstrašnější konec matičky Země?

7. Drtivý dopad (1998)

Jediný film ze seznamu, který režírovala žena (Mimi Leder, známá především jako tvůrkyně TV seriálů nebo filmu Pošli to dál)  a zároveň nejvýdělečnější film roku 1998. Zápletka je jednoduchá: k Zemi se blíží meteorit, který zcela jistě vyhladí všechno živé. Lidstvo se tedy v hrůze spojí a začne stavět podzemní kryty, které by měly pomoci tragédii zvládnout. Zahráli si zde mimo jiné i Elijah Wood nebo Morgan Freeman.

httpv://www.youtube.com/watch?v=vrMRvJekZa0

6. Rozpoutané peklo (1997)

Noční můra z mých dětských let, v hlavní roli s Piercem Brosnanem. Malé městečko kdesi v Americe zaplaví láva z vedle stojící sopky. Samozřejmě, že prognózy místních vědců opět nikdo nebere vážně, a tak je nadcházející katastrofa opravdu nečekanou. Absolutně bez okázale velkolepých scén, ale přesto dost slušný napínavý thriller.

2a4f2ae9-98a2-41cc-a5c3-b7a69d170205

5. Twister (1996)

Scénárista Michael Crichton, který své umění poprvé předvedl v Jurském parku (1993), se tentokrát pustil do katastrofy poněkud větších rozměrů. Vynikající efekty a zvuk z tohoto filmu vynesly dokonce 2 Oscary. Jak už je z názvu patrné, jde o tornádo, které ničí vše, co mu přijde do cesty, včetně domů, traktorů, kraviček a jiných věcí. V hlavní roli vědkyně, která zachraňuje svět, se představuje Helen Hunt.

httpv://www.youtube.com/watch?v=vEOMfGGM6U0

4. Dobrodružství Poseidonu (1972)

Příběh obrácené zaplavené lodi byl zfilmován a zparodován už tolikrát, že nelze ani všechny vyjmenovat. (Např. v jednom z čarodějnických speciálů Simpsonových :)) Tahle verze je ale dle mého názoru nejlepší, zejména kvůli velmi dobrým hereckým výkonům. Dnes už tedy lehce klaustrofobická klasika, kterou každý viděl a každý také zná píseň, která filmu vynesla Oscara: The Morning After.

38599

3. Den, kdy se zastavila Země (1951)

Film, zařazovaný do kategorie katastrofický, je vlastně katastrofický jen z poloviny. Nic se tam totiž nestane a celý děj se postaven spíše na dialozích mezi hlavními hrdiny, kteří řeší to, co se může stát. Na planetu Zemi se dostane mimozemská bytost, Klaatu, který lidstvu sděluje poselství. Pokud mezi sebou nepřestaneme válčit, přijede zlý vládce vesmírné policie a celou Zemi zničí. Upozorňuji, že film je z roku 1951, takže o nějakých efektech nemůže být ani řeč. Přesto dnes už úsměvný film stojí za zhlédnutí, i kdyby jen kvůli historickému přínosu kinematografii. Téma bylo zpracováno ještě jednou, v roce 2008, ale nová verze postrádá veškeré kouzlo.

original

2. Skleněné peklo (1974)

Výborně obsazený film, ve kterém hrály snad všechny největší hvězdy tehdejší doby (Paul Newman, Steve McQueen, William Holden, Fred Astaire a další). Děj se odehrává v nejvyšším patře skleněného mrakodrapu, odkud po požáru v nižších patrech není úniku. Klasika nejklasičtější, ve svém žánru nepřekonaná – drsní muži zachraňují slabé ženy, výbuchy, plameny, létající výtah. Co víc si přát?

httpv://www.youtube.com/watch?v=zsRnQQpklPM

1. Titanic (1997)

Je velmi těžké psát o něčem, o čem už bylo vše napsáno. Ovšem vynechat tento 11ti oscarový film, to bych musela být slepá. Film, na motivy skutečné události – zkázy lodi Titanic, která uprostřed Atlantiku narazí do ledovce, se odehrává v roce 1912. Za vše mluví už jen 3 slavná jména – režie: James Cameron, hlavní role: Leonardo DiCaprio a Cate Winslet. Romantika, u které nezůstane jedno oko suché si zaslouží první místo.

httpv://www.youtube.com/watch?v=1YGfrGKK9Mo

Teď už jen zbývá vyčkat na San Andreas a případně ho zařadit mezi nejlepší nebo doufám alespoň nejzajímavější katastrofické filmy všech dob. Už 28.5.2015.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také