TOP 10: Nejlepší sci-fi a fantasy roku 2014

Přečtěte si

Autor

Letní filmová sezóna před námi a my opět vzpomínáme na minulý rok. Tentokrát se dostalo na nejlepší filmy v žánrech sci-fi a fantasy. Které byly ty vaše?

Způsob hlasování, který jsme zvolili i tentokrát, už určitě znáte. Každý z nás sestavil svůj vlastní žebříček pěti nejlepších filmů mimo distribuci, přičemž titul na prvním místě získal plný počet bodů, pět, a snímek na pátém místě pouhý jeden bod. Všechny nominované filmy tak získaly určitý počet bodů, jejichž součet zařadil daný film do následujícího žebříčku.

lucy_scarlett-johansson

10. Lucy (5 b.)
IMDB: 6,4 | ČSFD: 63 %
Režie: Luc Besson
Hlavní role: Scarlett Johansson, Morgan Freeman, Min-sik Choi, Amr Waked
Nejvíce bodů od: Roman Toupal (2)
Přehrát trailer

Luc Besson se na tomhle kousku pěkně vyblbnul a k velkému překvapení za svoje blbnutí utržil solidní peníze (téměř 460 milionů dolarů). Filmový experiment, který kde kdo ihned zavrhne s tím, že to je blbost. Každopádně Bessonovi se nedá upřít snaha o ozvláštnění. Balíček silných drog je středobodem celého filmu. Jednak je to hlavní kompoziční motivace, která popohání vyprávění kupředu a za druhé slouží jako záminka k tomu, aby si režisér mohl hodně okázalým způsobem pohrát se samotnou formou a stylem. Film neustále mění tempo vyprávění, hraje si s očekáváním diváka, skvěle mění rozsah vědění a tok informací a míchá různé žánry. Film na tripu, který je ale svým způsobem nesmírně fascinující svou formou a stylem a určitě se ho vyplatí vidět několikrát. (Roman Toupal)

Joaquin Phoenix & Amy Adams

9. Ona (6 b.)
IMDB: 8 | ČSFD: 77 %
Režie: Spike Jonze
Hlavní role: Joaquin Phoenix, Scarlett Johansson, Amy Adams, Rooney Mara, Olivia Wilde
Nejvíce bodů od: Patrik Pajer (5)
Přehrát trailer

Science fiction se nemusí nutně odehrávat na mezihvězdných křižnících nebo mít jako jednoho z hlavních hrdinů ukecaného mývala. Spike Jonze to dokazuje v inteligentní pitvě lidských možností zamilovat se. Když se dokáže hlavní hrdina Theodore (Joaquin Phoenix) zamilovat do svého nového operačního systému s hlasem Scarlet Johansson, rozehrává snímek hru o lidské opuštěnosti ve věku instantní komunikace a sociálních sítí. A pokud by se našel někdo, komu připadá příběh příliš roztahaný, zbyde mu aspoň možnost prozkoumat unikátní vizi budoucnosti tvůrců filmu. Protože takhle hipsterskou budoucnost si jen tak někdo nepředstaví. (Patrik Pajer)

maleficent

8. Zloba – Královna černé magie (8 b.)
IMDB: 7,1 | ČSFD: 73 %
Režie: Robert Stromberg
Hlavní role: Angelina Jolie, Elle Fanning, Sharlto Copley, Brenton Thwaites
Nejvíce bodů od: Jana Trnková (4)
Přehrát trailer

Největším trumfem Zloby je jednoznačně Angelina Jolie, která celý snímek drží nad průměrem, do kterého upadly jiné moderní adaptace klasických pohádek (nejhůř snad dopadla Sněhurka s Julií Roberts). Díky vynikající Jolie tak funguje nový koncept vyprávění této pohádky, který se místo Růženky soustředí na postavu „zlé“ sudičky a přidává jí více motivace a lidskosti, než se této postavě dostalo v kterékoli jiné verzi. Výsledkem tohoto přístupu je nová zajímavá a akční pohádka, která nemá za hlavní postavu princezničku, co pasivně čeká až jí zachrání chrabrý princ, ale naopak představuje hrdinku, ke které mohou (nejen) malé děti vzhlížet. Once upon a dream od Lany Del Rey je už jen třešničkou na dortu. (Jana Trnková)

Hobit: Bitva pěti armád

7. Hobit: Bitva pěti armád (10 b.)
IMDB: 7,6 | ČSFD: 75 %
Režie: Peter Jackson
Hlavní role: Martin Freeman, Ian McKellen, Richard Armitage, Luke Evans, Evangeline Lilly, Orlando Bloom, Hugo Weaving, Cate Blanchett, Christopher Lee, Benedict Cumberbatch
Nejvíce bodů od: Aneta Svatkova (5)
Přehrát trailer

Tvůrci slibovali, že zakončení Bilbovy trilogie a zároveň konečné rozloučení se Středozemí bude velkolepé. A svým způsobem svůj slib dodrželi. Bitva pěti armád přináší přesně to, co název slibuje – bitevní vřavu. Jedná se rozhodně o nejakčnější film ze Středozemě, ve kterém se dočkáme jak velkolepé bitvy, tak spousty osobních zápasů se zbraněmi i s magií. Bohužel to pak má za následek to, že po obsahové stránce je film slabší a kolikrát působí hodně zkratkovitě. Upřímně, o srovnání s Návratem krále si Bitva pěti armád může nechat jen zdát, ale i tak se jedná o solidní akční film a adekvátní ukončení nové trilogie o Prstenu. (Jana Trnková)

Lidstvo se od předchozího filmu dostalo do pořádného maléru.

6. Úsvit planety opic (12 b.)
IMDB: 7,7 | ČSFD: 75 %
Režie: Matt Reeves
Hlavní role: Jason Clarke, Andy Serkis, Gary Oldman, Keri Russell, Toby Kebbell, Judy Greer
Nejvíce bodů od: Raden Neuman (4), Adam Škaloud (4)
Přehrát trailer

Zatiaľ čo reboot Planéty opíc neuveriteľne prekvapil, jeho pokračovanie už také prekvapujúce nie je. Scenár je neskutočne predvídateľný až šablónovitý, dokonca v pomalom rozprávacom tempe opíc dokážete hovoriť rýchlejšie presne to, čo pôjdu povedať. Akčné sekvencie nie sú dych vyrážajúce, herecké osadenstvo nie je zrovna sympatické, teda až na stále okúzľujúcu Keri. Jediné čo stojí za pozornosť je charizmu vyžarujúci opičiak Ceasar (bravo Serkis, opäť ti to raz vyšlo). (Ivan Butko)

Captan-America_The-Winter-Soldier_Still2

5. Captain America: Návrat prvního Avengera (22 b.)
IMDB: 7,8 | ČSFD: 78 %
Režie: Anthony Russo, Joe Russo
Hlavní role: Chris Evans, Scarlett Johansson, Samuel L. Jackson, Dominic Cooper, Sebastian Stan, Anthony Mackie
Nejvíce bodů od: Tomáš Vohnický (4)
Přehrát trailer

Najzásadnejšia marvelovka od Avengerov a pravdepodobne jedna z najlepších v druhej fáze. Dôvodov je hneď niekoľko. Mali sme tu toho krimi-komediálneho Iron Mana Shanea Blacka, ktorý ako prvá post-Avengerovská sólovka fungoval, ale žánrovo moc nepasoval do celého toho osudového, temného a komplexného sveta, nehladiac na to, ako sa Stark rozhodol. Potom sme tu mali toho nudného, v uniformnej šedi sa utápajúceho Thora, ktorý nám vlastne mal len pripomenúť, že niekde tam hore sa formuje Infinity Gautlet a že Thor je stále korba a Loki je stále Tom Hiddleston. Čo však dokázal Captain America len v jednom filme, je zaujímavejšie než prvé dve pokusy. Bratia Russovci naštudovali 3 dni kondora, Bournea a rutinnosť akejkoľvek finálnej marveláckej megabitky, a to všetko priniesli vo frat packu konšpiračnej, príjemne akčnej a sakra dobre nastavenej kaše do prostredia Shieldu. Rozvrátili ho, čo bude mať nielen ďalekosiahle následky v seriály, ale aj vo filmoch, Stark sa rozhodne pomstiť rodičov ktorých zabil Zolo, Fury je na úteku, Black Widow súdne stíhaná a Cap na love na Buckyho. Do toho všetkého má Baron Lokiho žezlo, dvojičky a ešte aj Hydra prežíva. Chápem, že veľa ľudí nevidí tú komplexnosť, ale režiséri nám priviedli skvelý film ktorý skutočne zabavil, no scenáristi nám priviedli opäť kúsok skladačky, ktorý sa marvelovka čo marvelovka zväčšuje, a ani srnka netuší, čo bude v budúcnosti tá kritická hrozba. Samozrejme, opäť to vybočuje z normálneho žánru, tentokrát je to konšpiračný lov na človeka v rozvrátenom systéme s kritikou na všadeprítomné oči vlády. (David Gajdoš)

4. X-Men: Budoucí minulost (30 b.)
IMDB: 8,1 | ČSFD: 83 %
Režie: Bryan Singer
Hlavní role: Hugh Jackman, Michael Fassbender, James McAvoy, Ian McKellen, Jennifer Lawrence, Patrick Stewart, Nicholas Hoult
Nejvíce bodů od: Ondřej Birgus (4), Ján Krška (4), Ondřej Platzer (4), Martin Pevný (4)
Přehrát trailer

Málokterá filmová značka založená na komiksových sešitech si drží laťku pravidelně vysoko, jako právě série X-Men. K těm se znovu dostal Bryan Singer a natočil pravděpodobně nejambicióznější díl. V něm se totiž střetáváme s hrdiny původní i nově rozjíždějící se trilogie, přičemž sledujeme, jak do sebe zapadají jednotlivé kousky skládačky. X-Meni sice možná ztratili pevnou půdu pod nohama nedotaženým finále, jako samostatný film ale fungují náramně. Rozhodně jde o jednu z nejlepších komiksáren roku, která také předčí nejeden z titulů Marvel Studios za poslední léta. (Jan Barvíř)

INTERSTELLAR

3. Interstellar (35 b.)
IMDB: 8,7 | ČSFD: 84 %
Režie: Christopher Nolan
Hlavní role: Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon, Mackenzie Foy, Wes Bentley
Nejvíce bodů od: David Gajdoš (5), Jan Barvíř (5), Ján Krška (5), Martin Pevný (5), Roman Toupal (5)
Přehrát trailer

Kdykoliv některý z pro mě významných a zásadních tvůrců připravuje nové dílo, obvykle se na něj těším několik měsíců dopředu. Nejinak tomu bylo u tohoto snímku, kde jsem nedokázal odolat emocím a předem se připravil na zážitek, který pak často vzhledem k vysokému očekávání nepřichází, nebo alespoň ne v takové míře. Ale ať hledám jak hledám, nemohu se dopátrat filmu, který by tak opojným způsobem má očekávání předčil. Chris Nolan sdílí první příčku nejvýznamnějších tvůrců poslední dekády a kdo měl možnost, stejně jako já, vidět v poměrně krátkém časovém horizontu nejprve jeho debut Following a posléze Interstellar, musí žasnout nad tím, jak se proměnila režisérova práce s vyprávěním, s charaktery, se štábem, z velmi slušného, na téměř perfektní. Interstellar, ač je mnohými přirovnáván ke spielbergovskému sentimentu nebo kubrickovské vážnosti, je vysoce originálním dílem, protože proplétá několik různých tvůrčích stylů a propojuje několik zapadajících složek do jednoho celku – ať je to precizní práce s vesmírným prostorem, stylová interpretace kvantové fyziky, fascinující hudba, Matthew McConaughey v dalším životním výkonu nebo důkladná scenáristická aplikace vyváženě formující částečně dramatickou, částečně humornou a částečně hollywoodsky, ale jemně dojemnou složku… a co na tom, že se nechal inspirovat? Interstellar rozhodně nechce být Spielbergem nebo Kubrickem, nechce být vlastně ničím – je sám sebou, jako kombinace stylů, které v minulosti fungovaly, fungují a fungovat vždy budou. Holistický celek tohoto snímku simuluje mistrovské umělecké dílo, kterým se Interstellar může stát – nezavděčí se všem a určitě ho všichni neocení, ale kdo ano, bude nadšen a unesen, tak, jako já. Společně s Cloud Atlas nejsilnější zážitek, co pamatuji. Vítej Nolane mezi smetánku Olivera Stonea, Martina Scorseseho, Davida Lynche nebo Roberta Zemeckise, a sice mezi tvůrce, jejichž filmům jsem dal 100% (Interstellaru jako celkem 11. filmu v pořadí). (Jaroslav Thraumb)

Strážci Galaxie

2. Strážci Galaxie (44 b.)
IMDB: 8,1 | ČSFD: 80 %
Režie: James Gunn
Hlavní role: Chris Pratt, Zoe Saldana, Dave Bautista, Vin Diesel, Bradley Cooper, Lee Pace, Michael Rooker
Nejvíce bodů od: Daniel Birgus (5), Juraj Búry (5), Ondřej Platzer (5), Tomáš Vohnický (5)
Přehrát trailer

Perfektná žánrovka, skvelá ústredná partia s geniálnou hláškujúcou dvojicou Racoon a Quill, s milými scénami spoznávania toho Quillovho pozemského prízemného sveta ostatnými z partie, skvelými efektami, soundtrackom (!), presným castingom, produkciou, réžiou… mohol by som pokračovať dlho. Ano, záporák je zasa len nezabiteľný a super silný sociopat, ale je to skvelo vystavané a hlavne ultra zábavné a hravé. Zďaleka nejlepšia marvelovka a perfektná space opera. Tento rok je dobrý rok na to, byť súčasťou Marvel universe. A to boli Guardians of Galaxy a James Gunn experimentom, chceme viacej takých experimentov! 8/10 a potitulková scéna maximálna facka divákovi a vtip roku. (David Gajdoš)

Tom Cruise a Emily Blunt v hlavních rolích sci-fi Na hraně zítřka

1. Na hraně zítřka (50 b.)
IMDB: 8 | ČSFD: 86 %
Režie: Doug Liman
Hlavní role: Tom Cruise, Emily Blunt, Brendan Gleeson, Bill Paxton, Jeremy Piven
Nejvíce bodů od: Adam Škaloud (5), Dan Krátký (5), Jana Trnková (5), Radek Neuman (5)
Přehrát trailer

Nejpříjemnější překvapení roku. Opět se prokázalo, že má Tom Cruise ohromně dobrou ruku na výběr rolí. Na hraně zítřka je originální, poutavé, chytré a vizuálně skvěle natočené akční dobrodružství, které tu nebylo už pěkných pár let. V popředí je příběh o hrdinovi, který díky unikátní časové smyčce dokola a dokola kosí zlé emzáky na plážích Normandie a společně s nádhernou Emily Blunt se snaží zachránit svět. Co chceme víc? (Martin Steinbach)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také