Recenze: Čarovný les (2014) – Zoufale nepovedený mix pohádek

Přečtěte si

Autor

Adam Škaloud
Adam Škaloud
MMMMMM....Filmy

Tak to je umění. Vytvořit film, ve kterém nefunguje vůbec nic, to se nepodaří každému. Rob Marshall to ale dokázal. Natočil zprvu koukatelnou, ale postupem času až nesnesitelnou muzikálovou pohádku Čarovný les.

into-the-woods-streep

Tři nominace na Oscara, stejný počet šancí na Zlatý Glóbus, oscarový režisér, Meryl Streep, Johnny Depp, úspěšná divadelní předloha a rozpočet 50 milionů dolarů. Tak si to vezmeme popořádku. Nominace ani jedna naštěstí nebyla, po zhlédnutí byste Čarovnému lesu přáli spíš několik Zlatých malin. Režisér Marshall má na kontě Chicago, které je ovšem pořád považováno za jeden z nejslabších snímků ověnčených titulem Nejlepší film roku, svými dalšími počiny už rozhodně nepřesvědčil. Meryl Streep si, pravda, svůj standard odvede, ale vážně si zasloužila nominaci na Oscara? Sama musela cítit, že tentokrát to opravdu na vítězství není. Johnny Depp tentokrát hraje Jacka Sparrowa říznutého vlkem, Medvídkem Huggym ze Starsky a Hutch a pedofilem, pro jeho fanoušky navíc přijde zklamání – jejich oblíbenec stihne na plátně pobýt sotva pět minut. Divadelní předlohu neznám, i tak si ale dokážu představit, že určitou kvalitu má, když se studio do její adaptace rozhodlo investovat 50 milionů dolarů, z nichž nejspíš většina padla na honoráře herců.

Čarovný les má tři části. V první z nich se seznámíme se všemi postavami ze známých pohádek – Karkulkou, Popelkou, Locilkou i Jackem a jeho kouzelnými fazolemi. Všechny spojuje pouze les, ale už v této fázi divákovi dojde, že takové množství příběhu ukočírovat bude velmi těžký úkol. Úkol, na který Rob Marshall nestačil. Když už to vypadá na nějaké dějový posun, přijde pěvecké sólo jedné z postav a vše se o pár minut odloží. Bohužel ani písně, hlavní deviza muzikálu, nezaujmou. Vlastně si nevybavuji jedinou, která by se od ostatních čímkoliv lišila.

maxresdefault

Přesto se ještě daří udržet pozornost, dokonce v druhé části musím Čarovný les i pochválit, a to za postavu prince ucházejícího se o Locilku uvězněnou ve věži. V této části už vše vyvrcholí k hromadnému a dokonce ucelenému konci. Ale co se stane potom? Zjistíte, že z filmu zbývá ještě necelá hodina. A ta pošle Čarovný les definitivně ke dnu.

Vypadá to, jako by si Marshall sedl nad hotový scénář a došlo mu, že s ním by měl film pouze hodinu a pár minut, tak unesl scénáristu, zavřel ho na týden do svého sklepa a donutil je napsat ještě poslední část. Jestli to bylo jinak, tak by scénárista a autor předlohy James Lapine měl zkusit jakékoliv jiné povolání. Po části, jíž by měl film skončit, totiž přichází ta, ve které dosud hlavní postavy umírají, Meryl Streep vyklízí scénu, princ od Popelky se snaží svést náhodné kolemjdoucí v lese a slyšíme ještě delší a stále stejně zaměnitelné písně.

IntotheWoods-PineMagnussen-Agony

Musím uznat, že nepatřím mezi cílovku Čarovného lesa, ale kdo do ní patří? Děti nevydrží 125 minut dlouhou stopáž a jejich rodiče film zase nedokáže zabavit natolik, aby děti přesvědčovaly k setrvání v kině. A nic bohužel nezachrání ani jindy výborná Emily Blunt. Rob Marshall zkrátka vytvořil nehorázný paskvil, který nestojí za zhlédnutí. 20 % dávám za získání herecké sestavy a vhodně zvolený termín americké premiéry, díky jemuž film v zámoří vydělal 128 milionů dolarů.

  • Čarovný les / Into the Woods
  • Trailer
  • Stopáž: 125 minut
  • Scénář: James Lapine
  • Režie: Rob Marshall
  • Premiéra: 2. dubna 2015
  • Hrají: Anna Kendrick, Chris Pine, James Corden, Emily Blunt, Meryl Streep, Johnny Depp, Lucy Punch, Christine Baranski, Tammy Blanchard a další
  • Hodnocení: 20 %

Konečné hodnocení

Adam Škaloud
20 %

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Vtipný a dojemný muzikál Čarovný les představuje klasické pohádkové příběhy Popelky, Červené Karkulky, Jacka a fazolového stonku a Lociky - ty všechny spojené v původním příběhu, ve kterém se dále objevuje pekař se svou ženou a přáním založit rodinu, a také zlá čarodějnice, která na oba manžele uvrhla kletbu. Čarovný les je moderním zpracováním oblíbených pohádek bratří Grimmů, ve kterém se protínají příběhy hned několika z nich, a který ukazuje, jaké důsledky mají přání a poslání jejich postav.Recenze: Čarovný les (2014) - Zoufale nepovedený mix pohádek