5 důvodů proč vidět Nočního běžce

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Kiny se právě prohání Liam Neeson, který se snaží ochránit svého syna za každou cenu. Čím tento snímek, Noční běžec, dominuje nad svou konkurencí? Tady máte několik důvodů.

Herecké obsazení

Film postavený na dvou zkušených matadorech Liamovi Neesonovi a Edu Harrisovi nemá moc důvodů být špatným. Oba pánové dokazují, že i když nejsou nejmladší, pořád umí být nebezpeční a drsní. Liam Neeson v roli alkoholického zabijáka podává nejlepší akční výkon od doby, co poprvé zachraňoval svou filmovou dceru. Ed Harris zase ztvárnil padoucha, jehož pohnutky a chování se dají částečně pochopit.

Run+All+Night+Edit

Akce

Jako každý snímek tohoto žánru, i pro Nočního běžce je základní ingrediencí akce. Ta je dynamická, ale zároveň přehledná. Nechybí tu ani nápadité použití slow-motion, které je podávané v takové míře, že neruší.

Mafiánské prostředí

To zde není sice základním pilířem filmu, ale jeho existence v něm rozhodně neuškodí. Mafiánský šéf vyznávající rodinné hodnoty a bojující proti novotám je odrazem toho vůbec nejslavnějšího filmového mafiána – Dona Corleona. Harrisova verze sice není tak monumentální a převratná, ovšem neurazí.

Postavy

Na to, o jaký se jedná žánr, mají postavy překvapivě hloubku. Například hlavní hrdina není jen hláškující a nezranitelný bouchač, ale stárnoucí muž, který utápí své černé svědomí v alkoholu. Jeho protihráč není padouch klasického střihu, ale truchlící otec, jehož uvažování je zastřeno osobní tragédií.

Kamera a speciální efekty

Jak jsem již zmínil, kamera je tu zvládnutá na jedničku. Jednotlivé scény jsou přehledné a jasně víte, co se v nich děje. Připočtěte k tomu originální záběry, kdy se kamera postupně oddaluje od místa děje klidně i na druhou stranu města a máte další plusový bod.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také