Recenze: Rychle a zběsile 7 (2015) – Vin Diesel opět za volantem

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Již posedmé jsme svědky ódy na benzín, ženské křivky a výbuchy. Snímek byl napjatě očekáván, čemuž bohužel napomohla i tragická smrt Paula Walkera. Jde o jednu z dalších „dojíren“ nebo se jedná o kvalitní počin?

Dom, Brian a všichni jejich blízcí konečně zažívají pohodu, které se jim nedostalo již pěkně dlouho. Brian vyměnil rychlá auta za otcovské povinnosti, Dom se se svou životní láskou vydal na vzpomínkovou cestu. Ovšem tato idylka moc dlouho nevydrží. Owen Shaw, který našim hrdinům pěkně zatápěl v posledním dílu, sice leží v nemocnici v kómatu, ovšem úloha hlavního trápiče našich starých známých zůstane i tak obsazena – a to jeho starším bratrem Deckardem. Ten chce pomstít svého bratra a tak se vydává na cestu plnou pomsty a krve. Cílem této pomsty je samozřejmě Dom a jeho parta. A Deckard není jen nějaký rádoby drsný chlápek, co se po prvním souboji roztřese – prošel si elitním výcvikem speciálních jednotek, což samozřejmě naplno zužitkuje. Pokud chce naše oblíbená partička přežít, musí opět zapomenout na pohodu a vypořádat se s problémem jako vždy, svérázně.

maxresdefault

Režie se ujal James Wan, který je nejjistější především v hororech. Proto bylo zajímavé sledovat, jak se člověk libující si v lekačkách, krvavých scénách a vraždění vypořádá se snímkem, pro který jsou typická auta, atraktivní slečny a přestřelky. Fandové série očekávají od každého dalšího přírůstku do rodiny především akční scény, jejichž dynamičnost zajisté ocení i Michael Bay. A s tímto očekáváním se Wan vypořádal dobře.

Snímek jde popsat jako jedna akční jízda. Nechybí tu výbuchy, přestřelky, bitky a ani automobilové honičky. Co na tom, že film obsahuje pár scén, jejichž nelogičnost a odporování veškerým fyzikálním závodům rozzuří nejednoho na racionalitě stavícího si diváka. S tím pří zhlédnutí této série počítat musíte, nadsázka k tomu zkrátka patří. Navíc fandy zajisté potěší návrat k závodům, i když jen na chvíli. Akční scény jsou sice zvládnuté dobře, ale chybí jim nějaká přidaná hodnota, něco, co jsme ještě neviděli. Je sice jasné, že je těžké vymyslet něco světoborného (zvláště u sedmého dílu), ale punc svěžesti vyvstávající z nových nápadů se nedostavil. Výtka směřuje také k nešvaru typickému pro všechny akční snímky. Zatímco hrdinové trefí střelnou zbraní kohokoliv na první dobrou, jejich oponentům nestačí ani velký počet zásobníků k docílení téhož úspěchu. Je poněkud zvláštní, že hlavní antagonista snímku, ačkoliv vycvičený speciálními jednotkami, není schopný trefit automobil vzdálený od něj pár metrů. Akce je sice zvládnutá dobře, ale ten zbytek skřípe. Scény, kdy protagonisté rozmlouvají o svých životních peripetiích či plánech, nemají takový efekt, jak bylo zamýšleno. Místo sympatizování s právě mluvícím hrdinou si začnete přát, ať domluví a mluvení vystřídají zase ty výbuchy a vytuněná auta. Režisér se zbytečně snažil o to dosadit do filmu scény typické spíše pro trochu jiné žánry.


41344_ppl

Scénář si vzal na starost Chris Morgan. Tomu nelze upřít snaha postavy snímku nějak rozvíjet. Dozvíme se tak něco málo o Hobbsovi či rozvoji vztahu Doma a jeho vyvolené. Nicméně i přes tuto snahu má scénář značné rezervy. Celkově jsou všichni protagonisté zachyceni povrchně, jejich osobnosti jsou dělány podle klasických šablon, například zlý mstitel s bojovými zkušenostmi, drsný polda, hláškař, ajťák, atd. Zápletka je banální a nepřináší nic nového. Ale s tím asi každý počítal. Rychle a zběsile nikdy nestavělo na vynikajících scénářích, ale na akci.

Starou partu známých tváří obohatili především dva nově příchozí. Tím prvním je Kurt Russel ztvárňující vysoce postaveného velitele vojenských složek. Jeho postava nepostrádá šmrnc a styl. Je určitě obohacením trochu zatuchlého ansámblu. Stejně se dá mluvit i o Jasonovi Stathamovi, který se v tomto případě stal nebezpečným a nemilosrdným Deckardem Shawem. Ten je ještě stylovější než Russel, určitě je velkým favoritem v boji o nejlepšího záporáka celé série. Statham dodává Shawovi potřebný cool faktor a zároveň i respekt. Co se staré gardy týče, žádná změna. Vin Diesel pořád hraje to své. Oscara nikdy nedostane, ale pro tento žánr to stačí. Jediné, co bych mu vytknul, je „mumlání“, ke kterému občas sklouzává. Dočkáme se také Paula Walkera, který bohužel tragicky zesnul a tak některé scény museli dotáčet jeho bratři. Walker byl sympaťák a to se promítlo i na jeho Brianovi. Pořád to je chlápek, s kterým byste zašli rádi na jedno. Nesmíme zapomenout také na Dwayna Johnsona a jeho Hobbse. Stále stejný drsňák, což zde několikrát ukáže. Určitě se nikdo zlobit nebude, pokud dostane v dalších dílech více prostoru.

Verdikt:


Rychle a zběsile 7 je přesně takové, jaké byste čekali. Dostane se vám intenzivní akční jízdy, která je však občas zbytečně zbržděná snahami o vytvoření rodinných dramat. V rámci celé série patří určitě k těm lepším kouskům, ovšem na kolena sedmičku sráží nelogičnosti a slabší scénář.

  • Rychle a zběsile 7 / Furious 7
  • Trailer
  • Stopáž: 140 minut
  • Scénář: Chris Morgan
  • Režie: James Wan
  • Hrají: Dwayne Johnson, Vin Diesel, Jason Statham, Paul Walker, Lucas Black, Michelle Rodriguez, Tyrese Gibson, Tony Jaa, Djimon Hounsou, Kurt Russell a další
  • Hodnocení recenzenta: 75%

Komentář Martina Kantoříka
Nové Rychle a zběsile skvěle kombinují dobré vlastnosti prvních dílů s akčními prvky nových dílů. Od začátku do konce. je to jedna velká zběsilá akce, která se přesouvá do odlišných prostředí a pořád je na opravdu na co koukat. Do toho jsou samozřejmě skvěle zakombinovaná auta, takže fanoušek téhle série nebude určitě zklamán. Samozřejmě je zde zase pár nelogičností, ale tato série už dávno není známá pro svoje hraní na reálnost a to v tomto případě akci a filmu jedině prospělo. Nakonec se musí zmínit i úmrtí Paula Walkera, na kterou nebude moci během filmu jen tak zapomenout. Nicméně celý film je skvělým rozloučením s Paulem a filmu to přidává na atmosféře. Takže ode mě jednoznačné doporučení, protože u tohoto dílu se určitě jen tak někdo nudit nemůže.

Komentář Martina Pevného
Zběsilá jízda již po sedmé, která přináší řadu vychytávek i staronových triků, jež nás prostě nadchnou. Zběsile 7 zná své publikum a přináší jim přesně to, co chtějí. Akční scény od začátku až do konce a neubyla ani nesmírně velká nálož hlášek. James Wan vzal to nejlepší ze všech předešlých dílů a zakomponoval to do jednoho filmu, čímž vytvořil dvou a půlhodinový, současně nejdelší a nejlepší snímek z celé série. Najde se několik haterů, ale snad víme, do čeho jdeme a co můžeme čekat od Rychle a zběsile. Logických chyb to mělo hned několik, ale pokud film dokáže nadchnout a pobavit, tak přece nemůže být tak špatný. A navíc se nejedná o něco, kde bychom fakt museli vyloženě hledat chyby, protože tato série je úplně o něčem jiném. Možná jsem více pozitivní než jsem původně chtěl, ale po dlouhém zvažování si říkám, proč ne? Po skvělé pětce přišla famózní sedmička, která to „kurevsky“ rozjela na plný koule!

Konečné hodnocení

Daniel Birgus
75 %
Očima Martina Kantoříka
85 %
Očima Martina Pevného
85 %

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

I auta můžou létat. Alespoň pro nesmrtelnou sérii Rychle a zběsile to platí. Její hrdinové už stihli prožít a přežít neuvěřitelné věci, teď však narazí na nepřítele, vedle něhož všichni jejich dosavadní soupeři připomínají bandu dětí z mateřské školky. Statham hraje Deckarda Shawa, živý stroj na zabíjení, který vycvičila elitní vojenská jednotka. Pokud vám příjmení téhle postavy něco připomíná, pak se nepletete. Shawův mladší bratr Owen obtěžoval naše hrdiny v šestém díle tak intenzivně, až ho připravili o život. A rozrušený Shaw starší se rozhodne, že na oplátku připraví o život je a všechny jejich blízké. Bez ohledu na to, jak rychlí či zběsilí budou.Recenze: Rychle a zběsile 7 (2015) - Vin Diesel opět za volantem