Retro recenze: Trilogie Návrat do budoucnosti – Nesmrtelná klasika

Přečtěte si

Autor

Cestování v čase? Kdo by si nepřál to alespoň jednou zkusit! Robert Zemeckis a Steven Spielberg nám zprostředkovali úžasný zážitek, který nabízí jen málo filmových snímků. Zábavný, originální, dobrodružný sci-fi film s rychlým spádem děje, který nás zavede do doby minulé, avšak jiného roku, než si hlavní hrdinové přáli.

Trilogie nabízí možnost vidět originální představu jeho tvůrců v roce 1989 o tom, jak budou lidé žít v roce 2015.

navrat do budoucnosti

Robert Zemeckis je v dnešní době znám především za snímky Forrest Gump, Smrt jí sluší, Trosečník a jiné citlivě zpracované příběhy. Poprvé byl však nominován (společně s Bobem Galem) na Oskara za scénář ke sci-fi trilogii Návrat do budoucnosti.

Děj filmu může zpočátku působit chaoticky a neuspořádaně, kouzlo jednoduchosti ale spočívá v brilantně napsaném scénáři, kdy na sebe scény logicky navazují a vše je dříve či později vysvětleno. Vždy ve správný čas! Dialogy udrží pozornost diváka každého věku, jsou humorné, svižné a uvěřitelné stejně jako charaktery jednotlivých postav.


Marty McFly (Michael J. Fox) je typický americký teenager, má krásnou přítelkyni, jezdí na skateboardu, hraje na kytaru v kapele, šílí ze svých rodičů a vyučujících na střední škole. Marty se přátelí s výstředním dr. Emmettem Brownem (Christopher Lloyd), který (kromě jiných „udělátek“) vynalezl stroj času – automobil značky DMC De Lorean.

návrat do budoucnosti23

V prvním dílu se v Martyho kůži dostaneme do minulosti – omylem. Mladší verze naší matky se do nás bláznivě zamiluje, což ohrozí budoucí početí nás samotných. Za každou cenu je nutné zachránit situaci, seznámit rodiče tak, že se do sebe zamilují a zvýší šance na naše budoucí zrození. Neméně obtížný úkol číslo dvě – najít vědátora, přesvědčit jej o tom kdo jsme a nechat se vyslat zpět do budoucnosti.

Druhý díl vypráví pokračování Martyho dobrodružství s doktorem Brownem. Odehrává se v roce 2015, kde vyrůstá Martyho syn a žene se do velkých problémů, kterým se hlavní hrdinové pokoušejí zabránit. Po vyřešení všech útrap budoucí rodiny Mcflyovy se oba navrací zpět do roku 1985, kde zjišťují, že není úplně vše v pořádku.


Ve třetím díle se vyprávíme daleko na Divoký Západ, kde „pokazíme pár koní a klobouky necháme doma“. Marty a doktor Brown nás tentokrát zavedou až do roku 1885.

Trilogie Návrat do budoucnosti je plná humoru a dobrodružství, zařadila bych ji předně mezi rodinné komedie, protože věřím, že si v ní každý člen rodiny najde to své. Všechny díly jsou chytlavé originálním provedením a divák si při sledování užije opravdové cestování časem.

Mě osobně nejvíce oslovil druhý díl série, který ale nedoporučuji zhlédnout bez znalosti prvního dílu. Zemeckisova představa budoucnosti je naprosto šílená a krásná zároveň. Létající auta a skateboardy, samovenčící se psi, robotická obsluha v restauracích,…

ALE ne ve všem se tolik lišila od skutečnosti v roce 2015, kterou předpovídala! V roce 2015 představila společnost vyrábějící sportovní obuv samozavazovací tenisky, které Marty obul ve druhém díle již v roce 1989 (v budoucnosti roku 2015).


samozavazovaci boty

Zajímavosti

 • V trilogii se objevili ZZ Top, Elijah Wood jako dítě, Billy Zane, Flea z Red Hot Chilli Peppers, a další.
 • Hlavní ulice použita ve filmu je tatáž, která byla použita ve filmu Gremlins.
 • Film Návrat do budoucnosti, stejně jako každý další film, kde se objevuje cestování v čase je oficiálně zakázán v Číně. Vládě se příčí tématika vracení se v čase a přepisování událostí.
 • Scénář byl před konečným schválením zamítnut čtyřicetkrát.
 • Ve filmu je 9x výrobek Pepsi.
 • Stroj času, který ve filmu znázorňuje automobil, měla být původně lednička. R. Zemeckis měl ale strach, aby se děti doma do ledniček nezavíraly.
 • Návrat do budoucnosti je na filmových školách v USA dáván za příklad snímku s dokonalým scénářem.
 • Michael J. Fox neuměl před natáčením hrát na kytaru ani jezdit na skateboardu.
 • Snímek získal ocenění Saturn pro nejlepší sci-fi film roku 1985.
 • Marty (Michael J. Fox) vypadá ve filmu stejně starý či mladší, než jeho rodiče a také je. Lea Thompson (matka) je jen o 10 dní starší a Crispin Glover (otec) je o tři roky mladší než Michael.

Info

 • Návrat do budoucnosti / Back to the future
 • Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi
 • Režie: Robert Zemeckis
 • Hrají: Michael J Fox, Christopher Lloyda další
 • USA, 1985, 89, 91
 • 111, 108, 118 min

httpv://www.youtube.com/watch?v=qvsgGtivCgs

2 KOMENTÁŘŮ

 1. Ještě bych doplnil, že Alan Silvestri se tu postaral o jeden z nejúchvatnějších a nejpřesnějších hudebních doprovodů v dějinách kinematografie, která už tak téměř dokonalou trilogii posunula ještě o stupeň výš.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také